5G libainfo tulemus: välismaal põletatakse maste, Eestis ähvardatakse sotsiaalmeedias

Telia sulgeb 3G võrgu Tallinnas ja Harjumaal.Foto: Shutterstock

Koroonaviirus on andnud 5G vandenõuteooriatele hoo sisse ja laupäeval läks asi näiteks Hollandis nii kaugele, et riigis pandi mitu 5G masti põlema.

Ametivõimud toonitasid, et mastide lõhkumise tulemusel võib katkeda ka side hädaabiga ning seega on Hollandi politsei sõnul tegu tõsise julgeolekuohuga. Juhtumite uurimiseks ning edasiste rünnakute vältimiseks kaasati ka riigi terrorismivastane üksus.

Vandalismilaine levis eelmise nädala alguses ka Suurbritannias, kus kokku lõhuti vähemalt 20 masti. Väidetavalt on selle taga inimesed, kes arvavad, et koroonaviiruse levikus võib süüdistada 5G tehnoloogiat. Samas pole seda ükski tõsiseltvõetav uuring kinnitanud.

Samuti on sagenenud juhtumid, kus sideoperaatorite töötajad peavad tänaval kannatama nende ahistamist ja filmimist.

Aga Eestis?

Kuigi Eestis keegi mastide kallale pole läinud, on siin väärinfo sotsiaalmeedias aina laialdasemalt levimas. Facebookis on kümneid gruppe (mõnede jälgijaskond ulatub tuhandetesse), kus jagatakse infot, justkui koroonaviiruse levikus on süüdi 5G tehnoloogia.

Püsti on pandud ka eestikeelseid gruppe, kus jagatakse omavahel mastide asukohti. Mõnel juhul on õhutatud Facebooki postituste kommentaarides, et ehk peaks mastid omavoliliselt maha tõmbama.

Sarnased ähvardusid ootasid ka Tele2-te, kui viimane Facebookis võrgumahtude suurendamisest teatas. Kuna operaator mainis sealjuures ühe lausega 5G tulekuks valmistumise (võrgumahtude suurendamine on tegelikult operaatori töö igapäevane osa), siis läks kommentaarides lahti tõeline pahameelelaine.

“Mina näen, et reaalseid tegusi on vaja hakkata rakendama, meilt ei küsita midagi.. siis tuleb ilma nendelt küsimata need maha võtta. Ühtsust on vaja, aga siin virtuaalses keskonnas pole sellest kasu. Ja julgus!” õhutas üks kommenteerija, kelle postitust sai 82 pöialt.

“Sama salaja nagu need üles läksid, sama salaja tuleb need ka maha võtta, kas siis nende poolt, kes üles panid või tuleb lihtsalt neid maste kukutama hakata kui puid,” sõnas teine kommenteerija. Kommentaaril 26 like’i.

Politsei: jälgime olukorda

Sarnase tooniga postitusi ja kommentaare leiab veel, kuid politsei ei pea neid tõsiseltvõetavateks.

“Kui me vaatame kommentaare, mis erinevate 5G teemaliste postituste all on, siis nende seast ei ole politsei leidnud tõsiseltvõetava sisuga ähvardusi,” kommenteeris PPA teabebüroo vanemkorrakaitseametnik Pärtel Preinvalts.

Kui ähvardus oleks tõsine või nende autorid korduma kipuvad, siis Preinvaltsi sõnul teostatakse taustakontroll ja vajadusel monitoorib politsei nende käitumist internetis ja mujal. “Edasine tegevus kujuneb vastavalt vajadusele,” sõnas ta.

Preinvalts lisas, et teine teema on reaalsemat laadi üleskutsetega, kus on näiteks näha sarnaselt mõtlevate inimeste koondumist. “Ka sellisel tegevusel hoiab politsei aktiivselt silma peal,” kinnitas ta.

Sotsiaalmeedia piirab

Pärast Suurbritannias toiminud rünnakuid teatasid Google ja Facebook, et asuvad koroonaviiruse kohta levitatavat väärinfot piirama ja maha võtma.

Näiteks eemaldas YouTube valeinfost kubiseva eestikeelse video, kus üks saksa blogija väidab, et mingist koroonaviirusest ei saa juttugi olla, sest haiglad on tühjad. Samas polnud videos kajastatud haigla tiib koroonahaigete raviks mõeldudki.

Mis puudutab 5G ja koroonaviiruse seostamist, siis hetkel pole Geeniuse vaadeldud eestikeelsetest gruppidest ühtegi postitust või kommentaari Facebook eemaldatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.