5G valati betooni, et kaks meest enam nädalavahetusel tööle tulema ei peaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Täna valati Ülemiste City's betooni targad andurid.Fotod: Martin Mets

Eesti telekomiettevõte Levikom ja betoonitootja Rudus arendasid välja innovatiivse asjade interneti (IoT) põhise lahenduse e-BetoPlus, mis monitoorib reaalajas ehitusobjektidel betooni kivinemist. Ehitusettevõtjatele olulist säästu lubavat teenust hakatakse pakkuma nii Eestis kui ka välismaal.

Ruduse kvaliteedijuhi Martin Trosseki sõnus täna Ülemiste City’s üht sellist andurit betooni mattes, et need aitavad firmadel kokku hoida nii raha kui ka aega.

“Kui varem pidime nädalavahetusel hoidma ehitusplatsil betoonivalves kahte meest, siis nüüd enam seda teha vaja ei ole.”

Valatud betooni tuleb nimelt jälgida, kas selle temperatuur, õhuniiskus ja muud näitajad on kõik sobivad, et see kivistuks võimalikult kiiresti, aga samas kvaliteetselt.

Ruduse müügidirektori Jaanus Järve sõnul võib betooni kivinemine ehitajale vajaliku tugevuse saavutamiseni võtta aega kuni seitse päeva, mille jooksul tuleb betooni tugevuskasvu kontrollida.

Ruduse kvaliteedijuht Martin Trossak näitab, millised andurid betooni valatakse.

“Kui siiani pidid ehitusettevõtjad panustama tööaega kivinemisprotsessi jälgimiseks ja tugevuse kontrollimiseks, siis nüüd saavad meie kliendid reaalajas monitoorida betooni kivinemise protsesse ja betooni tugevusgraafikut. Nii arvutis kui mobiiltelefonis kasutatav e-BetoPlus lahendus annab operatiivselt märku SMSi ja e-kirja teel, kui betoon on saavutanud soovitud tugevuse. Seejärel võimaldab tehnoloogia kütteseadme automaatselt välja lülitada säästmaks kütust ja keskkonda. Kõige olulisem sääst tuleb aga sellest, et ehitaja saab operatiivse info, millele toetudes kiireneb ehitusprotsess ja vähenevad tööjõukulud,” lisas Järve.

e-BetoPlus teenuse kasutamiseks valatakse betooni IoT-andurid, mis saadavad mõõtetulemused pilvepõhisesse e-BetoPlus rakendusse. Rakendus arvutab jooksvalt tugevusgraafikut, edastab valu soojendamise või jahutamise vajadusel operaatorile alarme ning lülitab vajadusel soojapuhuri sisse või välja. Soojapuhurite voolukatkestuse sensor edastab elektrikatkestuse korral koheselt alarmi kas rakenduse töölauale, e-postile või SMS-iga.

Talvel on üheks oluliseks alarmiks ka hoiatus, kui kivineva betooni temperatuuri langeb alla +5°C. Lisaks väljastab rakendus betooni tugevusraporteid.

Eestis pakub e-BetoPlus teenust ehitusettevõtjatele Rudus AS ning see toimib Levikomi asjade interneti teenuste kasutamiseks rajatud NORAnet-võrgu baasil, mistõttu ei vaja kohtvõrgu lahendust.

Väljaspool Eestit saavad kliendid teenust kasutada kohaliku IoT-võrgu põhiselt või Levikomi globaalse privaatvõrgu lahendusega. Levikom ja Rudus kavatsevad e-BetoPlus lahendust veel edasi arendada ning täiustada seda uute funktsioonidega.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.