Uudis

7 asja, mida me ootame uuelt IT-ministrilt

Valitsus otsib uut IT-ministrit.Foto: Scanpix

Praeguses valitsuses on kaks korda IT-minister kiirelt läbi kukkunud. Kuidas leida väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister, kellega jälle mingit jama poleks? Geeniuse toimetus annab mõned sõbralikud nõuanded.

1. Minister ei pea olema erakonna liige

Paljud on juba ilkunud EKRE lühikese pingi üle, et neil pole head IT-ministrit võtta. Eks see ongi keeruline amet ja on täiesti okei võtta selle jaoks spetsialist väljaspoolt erakonna ridasid.

Ebaõnnestunud IT-ministreid erakonna seest on olnud ju ka teistel ning muid ministrikohti on teised erakonnad täitnud parema puudumisel varem erakonnaväliste spetsialistidega. Ärge kartke selle peale mõelda. Korralik spetsialist on parem kui võhikust erakonnakaaslane, keda lihtsalt edutamise eesmärgil edutada ja pärast jälle nende jamadega tegeleda.

2. Kuulake Eesti riigi IT-juhti

Kui aga võtta jälle võhikumapoolsem minister erakonna seest, siis toob uus minister endaga kaasa ka nõunikud, kuid vähemalt infotehnoloogia osas on üks väga hea, tark ja asjalik inimene ministeeriumis juba olemas. Kui uus minister ei ole IT-teemadega väga kodus, siis paluge Eesti riigi IT-juhilt viisakalt, et ta teeks teile A ja O selgeks.

Siim Sikkut on väga hea ametnik ning on oma teemadega ülimalt hästi kursis. Asjatundmatust ei pea häbenema ega kartma, aga ärge üritage jätta endast targemat muljet, kui te tegelikult olete. Ka ajakirjandus ei eelda, et väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister oskaks äppe teha ning käiks välismaal tootenäidistega.

3. Elementaarseid asju peab minister siiski teadma

Ametist skandaaliga lahkunud minister Kert Kingo väitis telesaates “Laser”, et ta ei kasuta kaheastmelist autentimist. Samas leiab tema juhitud ministeeriumi dokumendiregistrist hulgaliselt dokumente, millele oli lisanud digiallkirja ta ise.

Dokumente saab digitaalselt allkirjastada ID-kaardi ja Mobiil-ID abil, mõlemed neist aga tähendavadki oma olemuselt kaheastmelist autentimist. Lihtne meelespea uuele ministrile, kaheastmeline autentimine = midagi, mida sa omad (ID-kaart) ja midagi mis sa tead (PIN).

4. Avatud suhtumist ajakirjandusse

Geeniuse üritas minister Kingolt intervjuud saada sellest hetkest alates, mil ta ametisse astus. Kõik meie soovid lükati tagasi. Oktoobri alguses Äripäevas ilmunud intervjuu näitab, et Geenius ei olnud ainus meediaväljaanne, kellelt minister küsis küsimusi ette ning ka isegi pärast seda põikles intervjuu andmise osas vastu.

Minister peab ajakirjandusega suhtlema, ärge arvake, et me soovime teile halba ja tahame teid halvast küljest näidata. Vähemalt Geeniuse puhul ei pea see paika, me soovime oma lugejatele vahendada, mis on meie valdkonna ministri seisukohad ja mõtted.

5. Minister kohtub idufirmade esindajatega

Väliskaubandus- ja infotehnoloogia on mõlemad teemad, mille osas vajavad abi või nõu meie suured uhked idufirmad. Seda abi, tuge, nõu ja kõike muud peaks minister neile pakkuma ja uskuge meid, idufirmad pakuvad ministrile tuge vastu.

Lisaks idufirmade esindajatele peaks minister suhtlema kõigi teiste huvigruppidega, mis langevad tema vastutusalasse.

6. Ministrit huvitab enda valdkonna eest seismine

Ministri töö on valitsuses seista enda valdkonna eest ja siin tuleb Kert Kingole tegelikult au anda, et teda huvitas näiteks viimase miili rahastuse suurendamine, et see projekt ükskord ja pigem varem kui hiljem lõpule viia. See aga on väheseid näiteid.

Minister peaks võitlema mitmel rindel valitsuses just selle eest, et tema valdkonnas olevatel asutustel oleks vaheneid, et enda tööd võimalikult hästi teha.

7. Kui ei tea, siis vähemalt ära sega

Muidugi võib juhtuda, et me saame IT-ministri, kes on samas suurusjärgus kahe eelmisega. Sellisel juhul aga nõuanne: tee oma tööd nii hästi kui saad, aga ära vähemalt oma valdkonnale kaikaid kodarasse loobi ning seal toimuvaid arenguid blokeeri.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.