9 ideed, mida kodus peale hakata 500 Mbps netiühendusega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
21466561.jpg

Sellest nädalast on nii Telial kui Starmanil väljas 500 Mbps kiirusega internetipaketid (vaata võrdlust siit). Kuigi meie Geeniuses oleme igati progressi poolt, panevad sellised kiirused kindlasti ka küsima, milleks neid kodus üldse kasutada. Panime mõned ideed kirja.

1. Mängud

Kui sa ise või keegi su peres tegeleb arvuti- või konsoolimängudega, on kiire internetiühendus vaata et kohustuslik. Mobiilimängud veel nii suured ei ole, aga nö päris mängud küll. 5 gigabaiti allalaadimist pole tänapäeval mingi haruldus, isegi 10 gigabiti enam ei ole. Küll on tüütu, kui arvad, et leidsid vaba paar tunnikest ja hakkad mängima, aga pool sellest ajast tuleb oodata, kuni mäng mõnd hiigelsuurt uuendust alla laeb.

2. Suure pere ühendus

Üksi on 500 Mbps ühendust tõesti kohati veidi raske kogu aeg täie eest käigus hoida, aga kui sul on pere, on asjad teisiti. Hiljuti avastasime, et juba ainuüksi mõned iOSi äpiuuendused nõudsid kokku allalaadimist umbes gigabaidi ulatuses ja ega Android parem pole. Kui peres on telefone näiteks neli ja nad hakkavad alla laadima gigabaitide ulatuses äpiuuendus, samal ajal paar inimest vaatab YouTube’ist videosid, keegi laeb reisifotosid üles ja mõni inimene tahab niisama uudiseid netist ka lugeda, hakkab juba päris korralik koormus kujunema ning kiire ühenduse eelised tulevad välja küll.

3. Bittorrent

Mis siin ikka keerutada, küll on suur rõõm vaadata, kuidas Bittorrentist suured failid naks ja naks alla tulevad. Ise teate, mis failid. Aga tulevad.

4. Kiire üleslaadimine

Kiired internetipaketid ei tähenda mitte ainult kiiret allalaadimist, vaid ka kiiremat üleslaadimist. Eriti on see tõsi Starmani puhul, kus ühendusekiirused erinevalt Telia nn tulevikuvõrgust ei ole sünkroonsed ehk sama kiired üles- ja allalaadimise puhul. Paljudel inimestel on tegelikult vaja ka head üleslaadimiskiirust, näiteks fotode või videofailide jaoks ja siis on ikka väga suur vahe, kas failid lähevad üles 10 Mbps või 50 Mbps kiirusega.

5. Töö jaoks

Paljud meist teevad kodust tänapäeval ka tööd, vähemalt osaliselt. Ja küllap on terve hulk ka neid inimesi, kelle jaoks töö tähendab tihti ka suurte failide edasi-tagasi liigutamist, olgu need pildid, videod, arulagedalt suured PDF-kataloogid või mis iganes. Ei ole midagi hullemat kui kiire tööasjaga aeglase internetiühenduse taga oodata.

6. USB-mälupulga asendamiseks

USB-mälupulgad on geniaalne, aga samas õudne leiutis. Kui nad parajasti kadunud pole, on nad täis. Kui nad täis pole, võib neil viirus olla. Ja kui neil viirust pole, võivad nad selle mõnest võõrast arvutist saada. Mälupulk on nagu kondoomita seks: ise tead, kas tahad riskida. Kiire internetiühendus ja näiteks Dropbox võivad aga mälupulka paljudel juhtudel väga edukalt asendada. 500 Mbps kiirus tähendab 62,5 megabaiti sekundis, see on oluliselt rohkem kui enamlevinud ehk USB 2.0 mälupulkade lugemis- või kirjutamiskiirus. Isegi 50 Mbps on rohkem kui enamuse USB 2.0 mälupulkade kirjutamiskiirus. Ehk teisisõnu: kiire netiühendusega saab failid oma arvutist kuhugi mujale vähemalt sama kiiresti või kiiremini kui mälupulgale. Ja määratult palju turvalisemalt.

7. Kõigile naabritele jagada

Kuigi see ei pruugi ametlikult lubatud olla, saab 500 Mbps netiühendusega hakata oma naabritele netiühenduse pakkujaks. Paar-kolm peret maksavad kokku ühe ühenduse eest ja keegi hoolitseb ruuteri eest. Aga ise teate, mis siis saab, kui see keegi kuuks ajaks puhkusele sõidab ja vahepeal ruuter ära kukub või restarti vajab.

8. Koduse serveri jaoks

Nüüd läheb juba veidi keerulisemaks jutuks: kel vaja, saab kiire ühenduse otsa mingi serveri koju panna. Paljud võrku ühendatavad kõvakettad ehk NASid võimaldavad seda teha. Näiteks saab nii üle interneti ligi oma fotodele või muusika- ja filmikogule, väga mugav.

9. Kõik korraga

Ja kui soovid, võid kiire netiühenduse puhul teha ka kõiki neid asju korraga. Miks mitte. Võta vabalt. Ela natuke.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.