Uudis

Aasta lõpus tuleb välja kontaktivaba ID-kaart

ID-kaart klaviatuuri vahel.Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Aasta lõpus tuleb välja uus ID-kaart, mille kõige olulisem erinevus võrreldes vanaga on see, et uuel kaardil on kontaktivaba liides, teatas riigi infosüsteemi amet (RIA).

Uue ID-kaardi kiip on NXP P60D145 suuremahulise mäluga (144kB EEPROM ja 512kB RAM) ning tänu sellele on sinna võimalik lisada uusi rakendusi: näiteks ühistransporti elektroonilise pileti, puudega isiku kaardi või mõne teise elektroonilisel kujul väljastava tõendi.

Kaardile jääb alles ka senine kontaktne liides, millega kaarti kasutada kaardilugejas.

Lisaks ID-kaardile uuenevad elamisloakaart, digitaalne isikutunnistus ja diplomaatiline isikutunnistus. Dokumente hakatakse väljastama selle aasta lõpus.

Arendajaid oodatakse uut kaarti testima

Uuel kaardil on senisest muutunud ka kiibilt loetavad parameetrid ja avaliku võtme infrastruktuuri (Public Key Infrastructure) arhitektuur. Digiallkirja andmine ja autentimine on esialgu võimalik kontaktse kiibi abil.

Selleks, et teenusepakkuja saaks kontrollida, kas uus ID-kaart töötab tema süsteemides, pakub RIA testkaarti läbi meiliaadressi help@ria.ee. Tulevikus väljastab testkaarte kirjaliku taotluse alusel RIA koostööpartner SK ID Solution AS.

Kaardi toimimise testimiseks tuleb uuendada teenused ja rakendused ning arvutis peab olema uue kaardi toega tarkvara beetaversioon. Kuna testimine ning võimalike muudatuste planeerimine ja arendamine võtab aega, palub RIA arendajatel kiirustada.

Näiteks tuleb testida, kas süsteemis saab anda ja vastu võtta digiallkirja formaati ASiC-E, mis muutub allkirja vaikimisi formaadiks. Samuti tuleb kontrollida, kas uue kaardiga saab arvutisse/domeeni või veebikeskkonda sisse logida, seal digiallkirja anda ja krüpteerida.

Muutus puudutab ka firmasid, kel ID-kaart on kliendikaart

Ka need ettevõtted, kes kasutavad ID-kaarti kliendikaardina, peavad oma süsteeme muutma ja testkaardiga testima. Näiteks muutub ID-kaardi isikuandmete fail. Kui süsteem loeb isikukoodi sellest failist, tuleb arendajal lisada uued andmete pärimise käsud, et süsteem vajaliku info kätte saaks.

RIA ootab küsimusi ja testimise tagasisidet aadressil help@ria.ee. Oodatud on nii veateated, positiivsed testitulemid kui täiendusettepanekud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.