Aastakümnete suurim küberspionaaži lugu saab üha teravamat kriitikat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pärast Apple’i tippjuhi enneolematut üleskutset ajakirjanduslik lugu tagasi võtta on ka teiste tehnoloogiafirmade juhid samade soovidega välja tulnud. Jutt on Bloombergi artiklist, mille kohaselt olevat Hiinas allhanke korras kokku pandud serveritesse luuramiseks poetatud riisitera suurune kiip ja mida on nimetatud aastakümnete suurimaks küberspionaaži looks.

Lisaks Apple’i juhile Tim Cookile kutsuvad ka teiste väidetavalt skandaali segatud tehnoloogiafirmade Amazoni ja Super Micro juhid üles Bloombergi, et see artikli kustutaks, kuna ei vasta tõele.

Cooki avaldus oli erakordselt julge, kuna kunagi varem pole Apple vähemalt avalikult nõudnud üheltki ajakirjandusväljaandelt lugude mahavõtmist. “Seda ei juhtunud. Loos pole tõde,” võttis Cook aga ühes hiljutises intervjuus kokku põhjuse, miks ta soovis Bloombergilt loo eemaldamist. Temaga nõustuvad ka Amazon Web Servicesi juht Andy Jassy ja Super Micro tegevjuht Charles Liang.

Tehniline kriitika on samuti armutu

Kuigi Bloombergi toimetus väidab jätkuvalt, et toetub kümnete anonüümsete valitsusametnike usaldusväärsetele kommentaaridele, on ka USA sisejulgeolekuministeerium ja nii USA kui ka Suurbritannia küberluureagentuurid NSA ja GCHQ väitnud, et väidetud lugu pole juhtunud.

Ka tehniline kriitika on Bloombergi artiklis olevate väidete suhtes armutu olnud. Peale üldise kriitika, et artikkel on tehniliste detailide osas ebamäärane, on esitatud detailid tehniliselt väheusutavad või lausa võimatud, nagu kirjutab näiteks ServeTheHome.

Nii ähvardab Bloombergi lugu enneolematust küberluurest kokku vajuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.