Uudis

Abilinnapea Riisalu: kujutage ette, kui keegi 25 km/h kiirusega jalakäijast mööda tuhiseb

Bolt ja CityBee toovad Tallinnasse kokku 200 tõukeratast ning varsti tuleb turule ka kolmas pakkuja

Tallinnas saab elektrilisi tõukerattaid rentida.Postimees/Scanpix

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles, et talle teeb tõukerataste turvalisus muret, kuid linn ei hakka ettevõtlust takistama ning teiseks ei saagi nad ise midagi teha, vaid turvalisuse tõstmiseks peab riik seadust muutma.

Homsest alustab Tallinnas elektriliste tõukerataste jagamisteenusega Bolt. Üsna pea on turule sisenemas ka Citybee oma tõukerattateenusega. Tallinna linna abilinnapea Aivar Riisalu kinnitab, et ilmselt tuleb linna ka kolmas teenusepakkuja.

“Bolt toob linna 100 tõukeratast, ma ei tea, palju Citybee rendile pakub,” ütles Riisalu. “Ilmselt kuskil 200 ringis tuleb neid kokku.”

Linn pakub firmadele avalikku rendipinda, ülejäänu korraldavad ettevõtted ise.

Kas Tallinnas pole seda muret, et tõukerattad linnapildi ära reostavad, kuna inimesed jätavad need pärast kasutamist keset teed või lillepeenrasse vedelema?

“Muidugi on. Suur murekoht on ka nende turvalisus, eriti just kiirus. Kujutage ette, kui keegi 25 km/h kiirusega jalakäijast mööda tuhiseb,” ütles Riisalu.

Riisalu lisas, et ta palus Boltil kehtestada tõukeratastele kiirusepiirang 20 km/h.

“Bolt vastas, et nad mõtlevad selle peale,” sõnas ta. “Aga kohalik omavalitsus ei saa siin midagi teha, riik peab seadust muutma.”

Samas ei hakka tema sõnul ka linn ettevõtlust takistama.

Praegu käsitletakse seaduses elektrilisi tõukerattaid abivahendina ning seetõttu tohib nendega sõita vaid kõnniteel. Seda kinnitas ka Riisalu.

“Aga eks läbi valusate kogemuste õpitakse ja siis hakatakse alles seadust muutma,” lausus ta.

Riisalu lisas, et üks asi on see, kui elektrilised tõukerattad tulevad linna läbi ettevõtluse, kuid tegelikult on linnapildis juba ohtralt eraomandis elektritõukerattaid.

“Inimene ostab endale tõukeratta, liiklusseadust ei tunne ja läheb lihtsalt sõitma,” rääkis ta.

Elektritõukerataste kiirus ja reostus on harja punaseks ajanud ka paljude välisriikide linnade omavalitsustel. Nii plaanib näiteks Pariis (kus ka Bolt tegutseb) kehtestada elektritõukeratastele järgnevad piirangud: kõnniteel sõita ei tohi, kiirusepiiranguks saab 20 km/h ning parkida tohib vaid spetsiaalselt ette nähtud kohtadesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.