Uudis

Advokaat: pelgalt “allkirjastatud digitaalselt” kirjutamine dokumendile pole allkirja võltsimine

Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.Foto: Eesti Meedia/Scanpix Police and Border Guard Board (PPA) Director General Elmar Vaher. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Eile esitas rahandusminister siseministri ülesannetes Martin Helme politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherile füüsilise dokumendi, millele olid lisatud täpsustus, et dokument on digitaalselt allkirjastatud.

Kuna vähemalt üks väidetav dokumendi allkirjastada kinnitas, et tema ei ole sellist dokumenti allkirjastanud, käis meediast läbi teooria, et dokument on võltsitud.

Riigiprokuratuuri sõnul ei pea see siiski paika, kuna kellegi nime juurde kirjutatud sõnad “digitaalselt allkirjastatud” ei too kaasa dokumendi võltsimist. Eestis puudub ka varasem kohtupraktika digitaalallkirja võltsimise osas.

Digiallkirja saab tõendada kinnituslehega

Karistusseadustiku tähenduses ei olnud ministri ja PPA peadirektori vahel liikunud dokumendi puhul tegemist võltsinguga, leiab advokaadibüroo Njord advokaat Tea Kookmaa.

Tema sõnul oleks võltsinguga olnud tegu juhul, kui dokumendil oleksid olnud kõik omadused, mis on olemas ka ehtsal dokumendil ehk kui ministri poolt oleks esitatud ka digiallkirja kinnitusleht.

“Digitaalallkirjastatud dokumendi juurde kuulub ka digitaalallkirjade kinnitusleht ning digitaalselt allkirjastatud fail arvutis. Juhul, kui tegemist on dokumendiga, kus on küll kirjas “allkirjastatud digitaalselt”, kuid puudub digitaalallkirjade kinnitusleht ning digikonteiner, kus oleks näha väidetavalt digitaalallkirja andnud isikute andmed, ei ole tegemist võltsimisega karistusseadustiku tähenduses,” ütles Kookmaa.

Ta lisas, et sellise dokumendi ehtsa dokumendina esitamise puhul on tegemist ebaeetilise käitumisega, vaatamata sellele, et karistusseadustiku koosseisu hetkel moodustada ei saa.

Kookmaale teadaolevalt puudub Eestis kohtupraktika digitaalallkirja võltsimise osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.