Uudis

Ain Aaviksoo asus juhtima Eesti tehnoloogiafirmat, mis teeb äri USA ja Hiina valitsustega

Ain Aaviksoo juhib Guardtime'i kontserni Eesti tegevust. Foto: Hans Lõugas

“Masinad näitasid, et kõik näitajad gaasivõrgus on korras. Aga järsku tuli uudistes teade, et inimesed on külmas, paljud muutuvad juba üsna häälekaks. Ja siis saadi aru, et tegu oli väga tõsise küberrünnakuga.” Nii kirjeldas Guardtime’i värske Eesti tegevuse juht Ain Aaviksoo eelmisel nädalal Tallinnas Tondil toimunud Suurbritannia gaasivõrgu küberkaitse harjutust.

See on ainult üks näide väga kirjust portfellist, millega Eesti juurtega tehnoloogiaettevõte Guardtime tegeleb. Endine sotsiaalministeeriumi asekantsler Aaviksoo liitus firmaga oktoobris, kuid juhib nüüd korraga nii Eesti tegevust kui ka firma meditsiinivaldkonda.

Firma, mis müüb korraga nii Hiina kui ka USA valitsusele

Aaviksooga hommikukohvi kõrval Guardtime’ist rääkides koorub pilt, mis on Eesti ettevõtete seas pehmelt öeldes ainulaadne. Guardtime’i tehnoloogia on loodud Eesti teadlaste poolt, kuid firma on nüüd tõega globaalne. Näiteks kontorid on peale Tallinna ja Tartu veel Šveitsis (kus jätkab töötamist senine firma Eesti juht Martin Ruubel), USAs, Suurbritannias, Hiinas ja Singapuris.

Kõige markantsem on kindlasti see, kuidas Guardtime on suutnud oma tehnoloogiale kliendid leida kahe maailma geopoliitilise suure seast – nii USA kui ka Hiina valitsussektori.

Aaviksoo viitab, et USAs kaitseministeeriumiga töötav Guardtime Federal on küll nende tütarfirma, kuid piisavalt eraldiseisev, et olla USA valitsusele usaldusväärne.

Ent ka Hiinas võetakse Guardtime’i tehnoloogiat tõsiselt. “Hiinas on isegi kohtus kasutatud Guardtime’i signatuuri edukalt tõendina. Tavaliselt kutsutakse tunnistama “IT-mees”, aga see näitab, et meie matemaatika on usaldusväärsem kui inimene,” ütleb Aaviksoo.

Mingid geopoliitilised tõmblemised Hiina ja USA vahel Guardtime’i äri ei mõjuta, ütleb Aaviksoo.

Loe Geeniuse 2016. aasta artiklist, milles Guardtime’i tehnoloogia eripära seisneb.

Kuigi Guardtime’i intellektuaalomandiks on ühene tehnoloogia – see aitab garanteerida, et keegi pole digitaalseid andmeid võltsinud, muutnud või puudutanud – müüb firma seda 13 erinevasse valdkonda. Kindlustusvaldkonnas tehakse koostööd Maerskiga, kaitsetööstuses Lockheed Martiniga, siis on veel pangadus, tervishoid, e-valitsemine (Eestis valvab Guardtime 10 andmekogu terviklikkust), kosmosetööstus.

“Me oleme Eestis kasvanud tänavu 50 töötaja pealt 80 peale. Minu eesmärk on arendada siinset meeskonda ja hoida info liikumas,” ütles Aaviksoo.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.