Ajujahi võitnud idufirma on võlgades ning koondab töötajaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
SprayPrinteri tiim 2015. aastal (vasakult) Alo Murutar, Richard Murutar, Sirje Joala, Henry Patzig ja Mihkel Joala.Foto: Margus Ansu/Postimees

Eesti idufirma SprayPrinter on sattunud finantsraskustesse, mille leevendamiseks on töötajaid koondatud ning saadetud palgata puhkusele. Lisaks vahetas ettevõte hiljuti välja tegevjuhi.

Uue tegevjuhi esimese aasta eesmärgiks on tuua ettevõte raskustest välja. SprayPrinteril on riigi ees maksuvõlgasid umbes 47 000 euro eest ning lisaks on üleval nõue Julianus Inkasso poolt.

Ettevõte vahetas tegevjuhti

Seni on ajakirjandusest käinud läbi SprayPrinteri saavutused ühisrahastusplatvormidel ning investeeringute kaasamised, kuid nüüd lisandub selle sekka ka maksuvõlgadesse sattumine.

Ettevõtte tegevjuhi Henry Patzigi sõnul on väga paljude idufirmade elufaasis hetki, mis on rasked ning alati ei lähe kõik nii nagu on soovitud ja planeeritud.

“Ettevõttel on finantsiliselt rasked ajad. Oleme igakuist kulu vähemalt kaks korda vähendanud,” rääkis Patzig. “Panustame müüki, et makse ja muud raskused võimalikult kiirelt ületada.”

Patzig on SprayPrinteri tegevjuht olnud ligikaudu kaks kuud, varasemalt täitis seda ametiposti Richard Murutar, kes lahkus tegevjuhi kohalt isiklikel põhjustel.

Veel tänavu märtsis andis väljaandele Sifted intervjuu Sprayprinteri kaasasutaja Sirje Joala, kes rääkis, et Sprayprinter on tagasi lükanud miljoni dollari väätuses projekte, sest need oleksid olnud küll kasulikud, kuid mitte kooskõlas firma uskumuste ja väärtustega.

Samas artiklis on ka kirjas, et tuntud Ameerika investor Jason Calacanis pani Sprayprinterisse miljon dollarit, kuid mujal allikates sellele kinnitust ei ole. Calacanis on näiteks olnud Uberi, Tumblri ning rohkem kui 100 muu idufirma investor.

Koondamised ja palgata puhkused

Et makseraskustest pääseda, koondas ettevõte aasta alguses kaks töötajat ning veel neli saatis palgata puhkusele. Lisaks on mõned töötajad ka iseseisvalt ära läinud.

Lisaks sellele, et ettevõttel on riigi ees maksuvõlg summas 47 038,61 eurot, on nad ära märgitud ka Julianus Inkasso võlgnike seas ning seda juba 2017. aasta lõpust alates.

Patzigi sõnul ei ole tema inkasso nõuetega isiklikult seotud, kuid oskas öelda, et need on seotud töödega, mis ei ole ettevõtte nägemusega vastavuses olnud.

“Kui elu oleks ilus, tasuksime kõik oma arved kohe ja kõigile, aga praegu peame tugevalt prioriteete seadma,” ütles Patzig.

Suure investeeringu maht on ebaselge

2016. aastal Ajujahi võitnud SprayPrinter on läbi aastate kaasanud suure summa investorite raha, viimati möödunud aasta detsembris. Tegevjuhi kinnitusel kasutatakse investoritelt saadud raha selleks, et ettevõte jääks ellu ning areneks.

“Oma võlgnevusi tasume sellest põhimõttest lähtuvalt, et hetkel on oluline võimendada müüki, kogu resurss läheb sinna,” rääkis Patzig. “Investorid investeerivad ettevõtte arengusse. Töötajate palgad on osa ettevõtte arengust. Tiim ei saa toimida kui tiim on näljas.”

Kuigi SprayPrinter kirjutas detsembris oma blogis otseselt, et Eesti riskiinvesteeringute fond Superangel investeeris ettevõttesse 250 000 dollarit, ei ole ettevõtte praegune tegevjuht kindel, et see summa on tõene.

Küll aga on ta veendunud, et fondiga on nad käed löönud, kuid summa täpset suurust ei osanud ta kohe öelda.

“Meie tiim koosneb fanaatikutest. Fanaatikutele on raha ainult boonus,” rääkis Patzig. “Nüüd on võidujooks ajaga, kas me suudame oma visiooni tõeks teha või finantspõhjustel lõpeb see teekond varem. Me siiralt jätkuvalt usume oma visiooni ja suudame maailmas midagi ära teha.”

Ühisrahastusplatvormide Kickstarter ja Indiegogo kaudu kaasati raha ka väikeinvestoritelt, kellele lubati rahasüsti eest tarnida lõpptarbijale suunatud kaasaskantav juhtmevaba spreiprinter.

Kuigi ettevõte on oma ärisuunda tänaseks muutnud ning keskendub hetkel teenuse müügile, ei ole Patzigi kinnitusel väikse spreiprinteri ideed prügikasti visatud.

Toetajad, kes pole veel toodet kätte saanud, saavad selle tegevjuhi sõnul kindlasti kätte.

SprayPrinteris jätkab tööd kaheksaliikmeline tuumiktiim.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.