Uudis

Aktivistid nõuavad Eestis 5G keelustamist: viimane aeg on mastid maha võtta!

Foto: Marko Saarm/Scanpix

“Kui me väga drastiliselt praegusel hetkel kiirgusfooni ei langeta – ehk mastid maha! – siis ühiskond on viljatu päris varsti,” ütleb aktivist Liis Ellert, Ellujääjate juhatuse liige. Üleskutse on mitmete mainekate teadlaste ultimaatum. “Juhtmevaba kiirgus tuleks asendada juhtmega,” on tema sõnum.

Ellert on loonud rahvaalgatuse 5G tehnoloogia Eestis paigaldamise peatamiseks, mis on artikli kirjutamise ajaks saanud 375 inimese allkirjad. Ta on MTÜ Eesti Ellujäämiserakond juhatuse liige ja veab veebisaiti kiirgusinfo.ee.

See on konkreetne nõudmine

“See pole mingi petitsioon, see on konkreetne nõudmine,” rõhutab Ellert, kes on varemgi avalikkuses kiirguse ohtlikkuse eest hoiatanud.

Tema rahvaalgatus on ettevaatlikum: 5G võrkude ehitamine tuleb peatada, kuni selle mõjusid on täielikult uurinud tehnoloogiaärist sõltumatud teadlased, kes kinnitavad selle ohutust.

Telefonis on ta konkreetsem:  “2G, 3G, 4G toimivad kõik sama moodi ja sõltuvalt sellest, kui tundlik inimene on, tekib mõnel vähk, mõnel neuroloogilised probleemid.”

Tehke katse: lülitage kodust wifi välja

“Just hiljuti nägin teadustööd, mille järgi on lausa 90% inimestest selle osas tundlikud. Neid vaevavad tüüpilised neuroloogilised probleemid nagu unetus ja peavalud,” ütleb Eller. “Väidetavalt kolmandik inimesi kannatab unetuse all, see on tõsine asi. Igaüks teab kedagi, kes kannatab unetuse all.”

Ellert möönab ajakirjaniku küsimuse peale, et unetuse põhjuseks ei saa kindlalt nimetada sidevõrgu kiirgust ja tegu on keerulise teemaga. Ent ta utsitab kõiki tegema ise katset.

“Katset teha on väga lihtne: lülitage kogu majas kaheks nädalaks välja wifi ja andmeside. Raudpolt ütleb suur osa inimesi, et magab nii paremini.”

Ent kuidas suhtuda mobiilioperaatorite väidetesse, et 99% Eestist on kaetud kolme operaatori võrkudega ja oma kodus seda välja lülitada on pehmelt öeldes keeruline? Ellerti sõnul ongi see viinud mainekate teadlaste hoiatustele, et kui kiirgusfooni ei kohe ja drastiliselt ei langetata, mõjutab see rängalt arenenud ühiskondade viljakust. Ta viitab USA teadlase Martin Palli ja Karolinska instituudi professori Olle Johanssoni üleskutsetele. “See on praegu hukukurss.”

Tagasi juhtmega telefonile

Liis Ellert usub, et Eesti inimesed on asjast aga üha rohkem teadlikud. “Juba praegu on meil üle 350 allkirja, neid tuleb veel,” ütleb ta.

Kui Elleri mobiilinumbrile helistada, ütleb võrk, et kõne suunatakse teisele numbrile.

Ajakirjaniku küsimuse peale, kas ta annab oma rahvaalgatuse kohta kommentaare hetkel mobiiltelefoni kaudu, vastab ta: “Ei, mina räägin lauatelefoniga. Ja soovitan kõigil sama.”

Telefoni vastu kõrva ei pane

Teine aktivist Raivo Orgusaar, kes samuti petitsioonile alla kirjutas, suhtleb Geeniusega telefonitsi. Kuid ta ei pane kunagi telefoni vastu kõrva, vaid kasutab käed vabad seadmeid.

“Ma ei lobise pikalt kunagi. 2-3 minutit. Kui on pikem jutt, võib alati kokku saada. Ega ilmaasjata ei öelda, et kõrv läheb soojaks. See on kõik kiirguse mõju.”

Miks Raivo Orgusaar nii kirglik 5G vastane on? Ta on kuulanud teadlasi ja usub nende uuringuid, et 5G on tervisele ohtlik.

“Isegi 3G ja 4G ründavad ajurakke. 5G on veel hullem. Läbi selle saab inimese sisse panna seadistusi. Inimest saab panna mõtlema, nii nagu tahad. 3G ja 4G hävitavad ajurakke. Inimene vananeb kiiresti.”

Raivol pole kodus wifit, ta kasutab kaablit. “Naabrite wifi tuleb läbi seina, aga väikse maja puhul on neil võrke neli.”

Metsas saabub wifi pohmakas

Sellega saab Raivo veel hakkama ja fooliumtelki pole ta veel tuppa ehitanud. “See oleks muidugi hea tervise ennetamise mõttes, aga mul on praegu tervis hea. Katsun esimesel võimalusel metsa minna.”

Metsas on ta kolm-neli päeva järjest. “Esimesel päeval on wifi pohmakas. Olen hästi uimane ja tohutult väsinud. Tunnen, kuidas rakud hakkavad eraldama neisse ladestunud jääkaineid.”

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.