Alanud aasta nutitelefonides: 5 imevõimalust, mille eest teilt suur hulk raha küsitakse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Samsungi telefon.

Juba mitu aastat on tundunud, et nutitelefonid on valmis ja ega neisse midagi uut enam panna ei saa. Sellegipoolest tuleb natuke tööstusharu arenguid analüüsides kokku täitsa asjalik nimekiri uuendustest, mida võime 2019. aastaks nutitelefonidesse prognoosida.

1. Üha rohkem asju peidetakse ekraani sisse

Samsung Galaxy A8s

Mullu tulid massiturule esimesed mudelid, kus näppu vastu telefoniekraani pressides tuvastab see näpujälje (ja vastavalt avab või ei ava telefoni).

Sel aastal näeme telefone, millel on ekraani sees

  • selfie-kaamera
  • sensorid näiteks näotuvastuseks
  • kõlarid
  • taktiilsus

Mida taktiilsus tähendab? Näiteks hoiad telefoni lapiti kahe käe vahel ja vajutad pöialdega ekraanil olevatele nuppudele. Telefon reageerib nupuvajutusele värinaga, aga ei värise mitte kogu telefon, vaid ainult vastava pöidla all olev ala.

Kindlasti ei jõua kõik need võimalused korraga telefonidesse. Kõige esimesena võivad need tulla üldse Eesti ostja jaoks tundmatutesse brändidesse, mida müüakse kuskil Aasias. Tootjad kompavad nii vett. Aga mõni neist võimalustest jõuab kindlasti ka suure firma telefoni, mis meil müügile tuleb.

2. Telefon ongi ainult ekraan ehk hüvasti, kulm

Oppo Find X: kui tahad teha selfie-pilti, saab telefoni ülaserva lükata sensorirea.

See on otseselt seoses eelmise arenguga ja näeb välja nii, et kogu silmaga nähtav telefoni osa on ekraan. Kõiksugu nimedega nagu infinity display jne kutsutud trendi on püütud juba tükk aega valmis teha, osaliselt on see ka õnnestunud. Aga näotuvastuse levides on väga paljud telefonitootjad imiteerinud iPhone X-i ülaosa, kus justkui ekraani sisse ulatus mustav korpuseosa.

Kui väga paljud komponendid on võimalik integreerida ekraani sisse, siis kaovad kõiksugu “kulmud” ja muud ääred ära.

3. Volditav telefon

Kas esimeseks saab Samsung Galaxy X?

Painduva ekraaniga telefonid olid meil juba mitu… viis aastat tagasi? Telefonid nagu LG Flex olid banaanikujulised ja neid võis jõuga vastu lauda sirgeks vajutada, pärast tõmbus see tagasi kaardu.

Nüüd lubavad juhtivad ekraanitootjad LG ja Samsung, et väga lähedal oleme sellisele painduvusele, kus telefoni saab kokku voltida nagu raamatukese.

See võib tõeks saada, aga sellega on kaks probleemi. Esiteks on seda lubatud juba mitu aastat, teiseks pole kellelegi selge, kas selline telefon on tõesti kuidagi ka igapäevaselt praktilisem kui praegused.

4. Telefonid suudavad 5G võrkudes tegutseda

Esimesed prototüübid 5G telefonidest on valmis ja esimesed 5G võrgud on ka juba püsti. Massideni jõudvad mudelid tulevad müüki 2019.

Üks neist saab suure tõenäosusega olema Galaxy S10. Teine kandidaat on Huawei lipulaeva järglane (P30 või Mate 30?). Firma boss muide on lubanud, et Huawei teeb “volditava ekraaniga 5G telefoni”, nii et palun väga.

Üsna tõenäolised on ka Sony Xperia, OnePlusi, Xioami ja Oppo 5G telefonid. Suurim küsimärk on Apple, kes käib kohut Qualcommiga ja peaks 5G tehnoloogia osas toetuma Intelile, kes teatavasti mobiilikomponentide arenduses on ikka turust pisut maas.

5G telefonidelt oleks realistlik oodata 400-500 Mbit/s allalaadimiskiirust, kuigi kindlasti näeme ka “laboriteste” või muid taolisi demosid 1 Gbit/s kiirustega.

Mis meil selle kiirusega peale hakata, jääb veel näha.

5. Üha rohkem juhtmevaba laadimist

Valmistute ostma uut öökappi voodi kõrvale? Tahate esiku kummutile mingit ägedat “nutikust”? Ostate uut autot?

Mis iganes plaanid on, võite arvestada, et juhtmevaba laadimine on siin, et jääda. Ostate öökapi, kummuti või valite autole lisavarustust, Qi standardiga alus on ilmselt lollikindel asi. Sellega ühilduvat juhtmevaba laadimist saab olema üha rohkemates seadmetes.

Boonus: telefonid lähevad üha kallimaks

Kes kõik selle eelneva lõbu kinni maksab? Ikka meie, tarbijad.

Kuigi üha rohkem “odavaid” ehk 500-euroseid telefone on juba väga-väga head, näeme müügil sellest 2, 3 ja tänavu ilmselt ka 4 korda kallimaid telefone.

Ühest küljest toidab seda trendi vähenevad ostumahud, sest telefonid kestavad kaua, uusi ostjaid (nuputelefonilt nutitelefoni peale kolijaid) on vähem, mis sunnib hindu ülespoole kergitama, et ärimahte samal tasemel hoida. Uut telefoni ostvate tarbijate valmisolek maksta on olemas.

Analüütikud jälgivad kõigi müüdud mudelite keskmist müügihinda (ASP, average selling price). Apple’i puhul kasvas see viimaste iPhone’ide mudelite turule tulles kolmandas kvartalis 793 dollarini, mis oli suur hüpe aasta varasema 618 dollari juurest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.