Uudis

Amazoni looja korduvkasutatav kosmoserakett suutis edukalt maanduda

04_bo_finalcelebration_download.jpg

Käed püsti, kes unistavad puhkusreisist kosmosesse! See on nüüd jälle teostumisele veidi lähemal, kuna kosmosetehnoloogia arendusfirma Blue Origin suutis oma New Shepard raketiga edukalt vertikaalselt õhku tõustaja – mis veel tähtsam –maanduda.

Blue Origin on Amazoni e-kaubamaja loonudJeff Bezose firma, mille eesmärk on arendada tehnoloogiaid, mis võimaldaks eraisikutel kosmosesse reisida. Selleks plaanivad nad kosmosereiside turvalisust tõsta ja hinda oluliselt allapoole tuua.

Peamine viis seda saavutada ongi luua vertikaalselt õhku tõusvad ja maanduvad (VTVL) raketid, mida oleks võimalik korduvalt kasutada.

Üheks selliseks raketiks on 23. novembril edukalt 100,5 km kõrgusele õhku tõusnud ja pehmemaandumise teinudNew Shepard. Kuigi rahvusvahelise kosmosejaamani (ISS) on veel paarsada kilomeetrit minna, on 100 km piisav, et jõuda kosmose piirini. Ka reisijate jaoks mõeldud moodul eraldus probleemideta ja maandudes ohutult langevarjudega.

Kuigi vertikaalselt maanduv ja korduvkasutatav rakett tundub loogilise lahendusena, on selle arendamine olnud ääretult keeruline. Konkureeriv firma SpaceX on oma palju võimsama Falcon 9 raketiga mitmeid vertikaalse maandumise katseid teinud, ent edukalt pole see neil veel lõppenud.

Jeff Bezos väljendas oma rõõmu ka Twitteris esimese säutsuga: „Kõige haruldasem olend – kasutatud rakett. Kontrollitud maandumine pole lihtne, aga kui seda õigesti teha, võib see näida lihtsana,“ viitas ta New Shepardi videole.

SpaceX-i juht Elon Musk õnnitles Bezost ja Blue Origini meeskondaeduka katse puhul, aga tuletas konkurenti sõbralikult tögadesmeelde, et kosmosesse ja orbiidile jõudmisel on vahe sees.

Orbiidile jõudmiseks on vaja umbes 100 korda rohkem energiat ja seega võimsamat raketti, näiteksnagu SpaceX-iFalcon 9.

Avapilt: Blue Origin

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses