Amazoni omanik Jeff Bezos aina rikkam: ebavõrdsus kasvab hoogsalt

Amazon hiilib maksudest kõrvale

Jeff Bezos. Foto: Mike Segar/Reuters/Scanpix

Samal ajal kui 17 miljonit ameeriklast jäi töötuks kõigest kolme nädalaga, saavad rikkad veelgi rikkamas. Olgu see Jeff Bezose kõrval WalMarti omanikest Waltoni perekond, Elon Musk või videvestluskeskkonna Zoom asutajad, kirjutas Bloomberg.

Maailma rikkaima inimese Jeff Bezose jõukus kasvab isegi pandeemia ajal. Võimalik, et selle tõttu. Kuna tarbijad on kodus kinni, siis nad sõltuvad Amazonist rohkem, kui kunagi varem. Teisipäeval tõusis maailma suurima tehnoloogia- ja kaubandusfirma aktsia 5,3 protsenti uue rekordini, mis tähendab, et ettevõte asutaja vara väärtuseks on nüüd 138,5 miljardit dollarit.

Samas on USA majandus sisuliselt seiskunud. 17 miljonit ameeriklast jäid tööta kõigest kolme nädalaga, kusjuures suur osa neist jaemüügis ehk sektoris, mida Amazon on raputanud. Töökohtade kadu ja laenuvõlgnevused võivad suurpankade JPMorgan Chase ja Wells Fargo hinnangul ulatuda 2008. aasta kriisi tasemeni.

Samas Bezose ning paljude teiste jõukate varad on viimastel nädalatel taastunud, mida toetavad enneolematult suured abipaketid üle maailma. Kuigi 500 maailma rikkaima vara väärtus on vähenenud 553 miljardi dollari võrra sel aastal, on see alates 23. märtsist kerkinud tervelt viiendiku võrra, selgub Bloombergi miljardäride indeksist.

“Jõukuse lõhe praegu toimuva valguses aina suureneb,” ütles Miller Tabak turustarteeg Matt Maley. “Tõeliselt jõukad inimesed pole pidanud muretsema. Jah, nad on vähem jõukad, kuid nad pole pidanud muretsema toidu pärast laual või katuse pärast pea kohal.”

Rikkad ostavad juurde

Asi pole ainult miljardärides. Suurettevõtete insaiderid on ostnud oma firmade aktsiaid, mis näitab kindlustunnet, et kriis möödub isegi ajal, kui alles arutatakse, millel ameeriklased saavad turvaliselt tööle naasta.

Tehingute arv kõige enam kannatanud sektorites, alates reisimisest kuni hasartmängudeni, viitab, et ettevõtete juhid on agressiivsemad ostjad, kui nad on olnud viimase kümnendi jooksul, viitas Sundial Capital Research. Näiteks Carnival Corp. juhatuse liige Randall Weisenburger ostis 10 miljoni dollari eest palju kirutud kruiiside korraldaja aktsiaid eelmisel nädalal. Sellest ajast on ettevõtte aktsia hind tõusnud 56 protsenti.

Teised pingutavad, et tulusid kasvatada. UBS grupp AG näeb, et ülirikkad kliendid võtavad laene, et paigutada raha nende hinnangul üliodavale turule. Rikaste kinnisvaramaaklerid räägivad, et aina rohkem kliente soovib tagada laene kinnisvaraga, et maksta tagasi teisi võlgu, investeerida äridesse ja osta üles teisi varasid.

Tõsi, rahakate hulgas on olnud ka palju kaotajad. Paljud nafta- ja gaasifirmad on saanud hindade kokkukukkumise mõjul tugeva löögi, sealhulgas näiteks Harold Hamm, kelle varanduse väärtus on langenud 64 protsenti 3,7 miljardi dollarini. Arenevate turgude miljardärid pole maitsnud samu vilju, nagu USAs ning on pidanud panema varasid ka sundmüüki. 

Rikkad võitjad

Kui on olnud ka suuri võitjaid. Grupi liider on Bezos, kelle varade väärtus on 2020. aastal kasvanud 24 miljardi dollari võrra. Samuti tema endise abikaasa MacKenzie Bezose vara, kellel on nelja protsendiline osalus Amazonis. Tema varade väärtus kasvas 8,2 miljardilt dollarilt 45,3 miljardi dollarini ning ta on tõusnud BLoombergi jõukate tabelis 18. kohale. Ette India rikkaimast inimesest Mukesh Ambanist ja Mehhiko superrikast Carlos Slimist.

Muuseas, mõttekoja Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP) andmetel ei maksa suurettevõte Amazon USA-s juba kaks aastat järjest sentigi tulumaksu.

Kasvanud on ka Walmarti omanike vara väärtus. Maailma rikkaima perekonna liikmete Alice, Jim ja Rob Waltoni koguväärtus on 169 miljardid dollaris, mis on 5 protsenti rohkem, kui aasta alguses. Elon Muski vara on kasvanud tänavu 10,4 miljardit dollarit – rohkem, kui kellegi teisel sel aastal, kui jätta kõrvale Bezos.

Zoom Video Communications asutaja Eric Yuan on oma vara väärtuse enam kui kahekordistunud 7,4 miljardi dollarini ajal, kui nõudlus tema teenuse järele on hüppeliselt kasvanud. 

“Olukorra ebaõiglus seisneb selles, kes kõige rohkem kasu lõikab,” ütles Maley. “Raha teeb raha.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.