Ameeriklased pakuvad: teeme koos Eestile turvalise riikliku krüptoraha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Bitcoin, mida võimud armastaksid. Umbes selline moto võiks olla USA firmal, mis saabus EL-i tippkohtumise eel Tallinnassse  ja pakub Eestile vahendit Estcoini idee teostamiseks.

Juba nimi AMLBitcoin – anti money laundering bitcoin ehk rahapesu tõkestav bitcoin – viitab selle taga olevale ideele. Tegu peaks olema esimese krüptorahaga, mis vastab täielikult maailmas levinud rahapesu tõkestamise seadustele ja seetõttu ka paljude teiste finantsregulaatorite nõuetele.

“Ma hakkasin Bitcoiniga tegelema aastaid tagasi, juba siis, kui see maksis veel täiesti tühise hinna,” rääkis intervjuus Geeniusele Marcus Andrade, kelle firma NAC Foundation on AMLBitcoini taga. Ent oma Bitcoini äri püsti pannes hoiatasid juristid teda, et pea-pea, varsti tulevad regulaatorid ja panevad sellele päitsed pähe – teisisõnu, riik ei salli seadusetust.

Vastab nii seadustele kui isegi ÜRO sanktsioonidele

Andrade sõnul on näiteid sellest, kuidas krüptoraha kasutatakse ebaseaduslikel eesmärkidel, tohutult. Peale rahapesu ja kriminaalse tegevuse rahastamise kasutavad krüptoraha üha enam ka riigid rahvusvaheliste sanktsioonide vältimiseks. “Riigid nagu Põhja-Korea püüavad bitcoini abil raha üle piiride liigutada, mis neil muidu sanktsioonidega keelatud on,” ütles ta.

AMLBitcoin, mis sel laupäeval Hong-Kongi aja järgi keskööl ametlikult tööle hakkab, peakski seega olema maailma esimene krüptoraha, mis kõikidele seadusandjatele meele järele oleks. See allub näiteks USA rangetele rahapesu tõkestamise ja kliendi tuvastamise regulatsioonidele. Lisaks kontrollitakse ülekannete tegijaid ja saajaid nii USA, Euroopa kui ka ÜRO sanktsioneeritud isikute nimekirja vastu siis, kui nad ennast süsteemi kasutajaks registreerivad, ja ka hiljem.

Panga või kindlustusfirma isikutuvastatus

Kogu “kindluse” taga on isikutuvastus. Kuigi tegu on ikkagi detsentraliseeritud plokiahelal toimiva krüptorahaga, on iga konto seotud konkreetse isikuga. Seda ei tee AMLBitcoini taga olev firma NAC Foundation ise, vaid hakkab kasutama võrgustikku usaldusväärsetest partneritest. Ameerikas tuleb selleks end tuvastada mõne teise ettevõtte juures, milleks on näiteks pangad, kindlustusfirmad, aga ka advokaadibürood.

NAC Foundationi esindajad tulid koos Eesti ja Euroopa lobitöötajatega Tallinnasse digi-tippkohtumise ajaks, et Euroopa regulaatoritele ja otsuste langetajatele oma uut platvormi tutvustada. “Meie eesmärk on juba saavutatud,” ütles Andrade neljapäeva hommikul vastuseks küsimusele, mida Tallinnas teha plaanitakse. “Meie eesmärk on olnud kohtuda regulaatoritega, anda endast teada ja vastata kõigile küsimustele. Me ütleme üle maailma finantsregulaatoritele nii: me oleme teie riigis külas, me oleme valmis teiega kohtuma ja andma teile info igasugusest kahtlasest tegevusest [meie platvormil], lihtsalt öelge, mis formaadis te seda infot tahate,” rääkis Andrade, et nende eesmärk on avatus riikide ees.

Pakkumine Eestile: tehke seadustele vastav Bitcoin

Tallinnas-käigu raames tegid AMBitcoini loojad pakkumise ka Eesti e-residentsuse projektimeeskonnale. “Me oleme välja pakkunud Eestile võimaluse, et Estcoini välja anda meie platvormil,” rääkis Andrade.

Iva on selles, et kuigi AMLBitcoinist saab omaette krüptoraha (rahaühik AMLBit ja tähis AML), aga selle seadustele vastavat platvormi saab kasutada nn white-label tootena ka teiste krüptorahade väljaandmiseks. Just selles ongi mõte pakkuda kõikidele rahapesu-vastastele seadustega ühtivat krüptoraha Estcoini aluseks.

Geeniusele teadaolevalt on AMLBitcoini tegijad teinud pakkumise, millega tuleks võimalikul kliendil ehk Eestil maksta iga potentsiaalse Estcoiniga tehtud tehingu pealt vahendustasu USA firmale. Andrade kinnitas, et nemad on pakkunud välja koostöö, mille eest Eesti peaks maksma ainult vahendustasusid, kuid see vahendustasu oleks samuti AMLBitcoini krüptorahas, mitte mõnes riiklikus valuutas nagu euro. Tema sõnul usuvad nad sellega ise oma krüptoraha väärtusse.

Üheks eeltingimuseks oleks see, et AMLBitcoini krüptoraha tunnustatakse Eestis seadusliku maksevahendina ja sellega kaubeldes ei lisataks tehingus käibemaksu. Bitcoini ja teiste krüptorahadega see Eestis praegu nii ongi.

Kas ja mida Eesti e-residentsuse meeskond AMLBitcoini ettepanekust arvab, pole praegu selge.

Igatahes ei paistnud USA ettevõtjat üldsegi heidutavat üle kogu maailma tulevad signaalid selle kohta, et kogu krüptoraha valdkonda suhtutakse üha suurema skepsisega. Alles eelmisel nädalal ütles Euroopa keskpanga asepresident, et Bitcoin on nagu ajalooline Hollandi tulbimaania ja krüptoraha kasutatakse vaid spekuleerimiseks.

“Kõikjal kuhu me läheme, kuulatakse meie idee suurima huviga ära,” oli Andrade enesekindel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.