Analüüs otse sündmuskohalt: keegi ei usu, et Huawei keeld jääb püsima

Honor 20 ja 20 Pro pressiüritus Londonis.

Eile toimus Londonis Honori uute tippmudelite tutvustus, mis tõi kokku üle maailma  ajakirjanikud, edasimüüjad ja Huawei ning Honori inimesed. Telefone tutvustas lavalt Honori tegevjuht George Zhao ja ta ei maininud elevanti toas mitte kordagi. Vähemalt mitte otse, vaid ainult väga ettevaatlikult viitas sellele.

Enne üritust jagati ajakirjanikele ka küsimused ja vastused Huaweid/Honorit puudutavatele küsimustele. Enamik nendest oli juba varem meediast läbi käinud, aga kõige olulisemaks punktiks seal oli see, et Android jääb nende operatsioonisüteemiks ka edaspidi ja enda operatsioonisüsteemi veel kasutusele ei võeta.

Ürituse ajal ja pärast seda inimestega rääkides sai selgeks, et keegi ei usu reaalselt võimalusse, et Huawei keeld jääb püsima. Läbiv arvamus oli, et tegemist on puhtalt kätteväänamisega Hiina-USA kaubandussõjas, mis kokkuvõttes läheb Hiinale kalliks maksma, aga ilmselt juba lähema kuu jooksul olukord lahendatakse ja Huawei ning Honori telefonid saavad Androidi litsentsi tagasi.

Põhjuseid selleks on mitu. Esiteks Trumpi administratsiooni varasem käitumine ja läbirääkimisstrateegia, kus tullakse välja väga jõuliste seisukohtadega, aga hiljem astutakse kompromissiks samm tagasi, kui saadakse vastu seda, mida sooviti.

Teiseks Honori ja Huawei kasutajate arv maailmas, mis on üle 500 miljoni. Selline turuosa on lihtsalt liiga suur, et sellega nõnda mängida. See pole mingi ZTE, kelle käsi USA valitsus eelmisel aastal väänas (aga ka siis sammu tagasi astus).

Kolmandaks: olukorrast ei võida keegi. USA tehnoloogiatööstus jääb ilma väga suurtest ekspordimahtudest ja viib suurte koondamisteni. Ja muidugi ei võida ka Hiina, kuigi Hiinal on pikas perspektiivis võimalus olukorrast isegi rohkem kasu lõigata.

Kui hiinlased toovad Huawei riistvara tootmise täielikult USA-st välja ja asuvad kohapeal valmistama ka komponente – siiani toodi sisse Corning Glass, telefonide sisemälu, 4G-modemid jne – siis pikas perspektiivis nad võidavad.

Lühikeses plaanis paneks aga Androidi litsentsist ilmajäämine Huawei telefonide müügile kindlasti tugeva paugu, aga see ei mõjuta nende koduturgu, kus nad eelmisel aastal Samsungi ees kõige müüdumaks telefonibrändiks tõusid. Ja Huawei kasvab seal edasi.

Muidugi ei ole täielikult välistatud, et USA läheb kaubandussõjas lõpuni ja Huawei jääb lõplikult ilma Androidi litsentist ja Lääne riistvarast. Aga ma ei kohanud ühtegi inimest, kes oleks arvanud, et selline stsenaarium eriti tõenäoline oleks. Pigem nähakse, et Hiina peab vastu osaliselt enda koduturgu avama, mis siiani on olnud mitmetele Lääne firmadele, sealhulgas Google’ile, kinni.

Üldine hinnang oli ühene: kuu aja jooksul on olukord lahendatud. Saame näha.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.