Uudis

Andmekaitse inspektsioon: kustuta telefonist kasutud rakendused, kuna need koguvad sinu kohta infot

Täna on ülemaailmne isikuandmete kaitse päev, mispuhul jagab andmekaitse inspektsioon soovitusi, kuidas nutiseadmed ebavajalikust puhastada.

Kustuta allalaetud failid

AKI soovitab kustutada arvutis allalaaditud failide kausta sisu. Sinna salvestuvad kõik failid, mida oled internetist laadinud.

Kausta tühjendamine vähendab võimalust, et hoiad alles enesele teadmata kahtlase sisuga faile, mille juhuslik avamine võib käivitada pahalaste ründetarkvara.

Tühjenda prügikast

Amet märgib, et teatavasti paigutab arvuti kõigepealt kõik kustutatud failid prügikasti. Seetõttu tasuks aeg ajalt ka prügikasti sisu tühjendada.

Kustuta küpsised

Kustuta oma arvuti veebilehitsejas küpsised. Need on failid, mille abil toimub sinu tegevuse jälgimine kas konkreetsel võrgulehel või erinevatel lehtedel, millel käid.

Amet märgib, et küpsiste perioodiline kustutamine vähendab ka võimalust tüütute veebireklaamide nägemiseks.

Kustuta meile

Kustuta elektronpostkastis kirjad, mille pikemaajalist säilitamist ei pea sa vajalikuks.

Ole tähelepanelik, et kustutaksid eraldi ka kustutamisele mõeldud kirjade kausta. Nii vähendad võimalust, et oled kogemata alles hoidnud Sinu andmete õngitsemiseks või muud ründesisuga kirjad.

Kustuta rakendused

Kustuta nutiseadmes rakendused, mida sa pole pikalt kasutanud. AKI märgib, et teatavasti koguvad enamus rakendusi vähem või rohkem teavet nutiseadme sisu või sinu liikumisharjumuste kohta.

Kasutust mitteleidnud rakenduste kustutamisega vähendad võimalust, et  aadressiraamatu sisu või pildid hakkavad internetiavarustes oma elu elama.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses