Ansip lööb digitaalse korra majja? Netflix peab Euroopa filme tellima, e-poed kõiki võrdselt kohtlema

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
afp_b66w6.jpg

Euroopa komisjon (EK) esitles täna oma digitaalse ühisturu esimesi reegleid, mis on asepresident Andrus Ansipi kaua küpsetatud strateegia teokstegemine.

E-kaubandus: osta üle Euroopa nagu Eestist

E-kaubandust puudutavad kolm uut reeglit, mis peaks 500 miljonit eurooplast rohkem internetist ostma panema.

1. Osta üle Euroopa, erikohtlemist ei tohi olla

Tarbijaid, kes tahavad osta teenuseid või tooteid teisest liikmesriigist (internetist või muul viisil) ei tohi diskrimineerida hindade ega müügi- või maksetingimuste osas.Tõsi, paar erandit jääks alles, näiteks on riikidel õigus ikka kehtestada oma käibemaks.

Kui tarbija läheb teises ELi riigis poodi, ei küsi omanik tarbija isikutunnistust, et ostu kinnitada või hindu või tingimusi kohandada. Kuid internetimaailmas piiratakse pahatihti tarbijate juurdepääsu teiste riikide pakkumistele, näiteks saates tarbijale tagasi riigipõhisele veebisaidile või paludes tasuda teatava riigi deebet- või krediitkaardiga.

„Me tahame lahendada probleemid, mis ei lase tarbijatel ja ettevõtetel täielikult kasutada võimalusi tooteid ja teenuseid internetis osta ja müüa,” märkis Ansip.

2. Pakiveo hind peab olema läbipaistev

Näited EL-i sisese pakiveo hindade absurdsusest on äraleierdatud, põhimõtteliselt on sama distantsi transport Euroopas täiesti suvaliste hindadega.

Nüüdse ettepanekuga ei panda hindadele mingeid piire, kuid EK tahab konkurentsi parandada selle nõudmisega, et hinnad peavad olema võimalikult läbipaistvad. "Hindade reguleerimine on üksnes viimane abinõu juhul, kui konkurents ei too rahuldavaid tulemusi,” teatas EK.

3. Tarbijakaitse saab kontrollida, et e-poed ei geoblokeeriks tarbijaid

Komisjoni kolmas ettepanek käsitleb tarbijate õiguste kaitse tugevdamist ja sellega antakse riiklikele ametiasutustele õigus kontrollida, kas veebisaidid kasutavad tarbijate geoblokeerimist või pakuvad ELi eeskirju eiravaid müügijärgseid tingimusi (nt taganemisõiguse osas); nõuda kelmusega tegelevate veebilehtede kohest sulgemist; taotleda domeeniregistripidajatelt ja pankadelt teavet vastutava ettevõtja tuvastamiseks.

Audiovisuaalteenused: Netflixile 20% kohaliku sisu reegel

Uuedaudiovisuaalteenuste eeskirjad tähendavad seda, et näiteks voogedastusteenused(EL-i kõnepruugis “tellitavad teenused”) peaksidrohkem kohalikku sisu näitama nagu telekanalidki.

Praegu investeerivad Euroopa telesaadete edastajad originaalsisusse umbes 20% oma tulust ja tellitavate teenuste osutajad alla 1% oma tulust. Komisjon soovib, et telesaadete edastajad pühendaksid jätkuvalt vähemalt pool eetriajast Euroopa päritolu toodangule ning kohustab tellitavate teenuste osutajaid tagama, et vähemalt 20% nende filmikataloogist moodustaks Euroopa päritolu teosed.

Lisaks tehakse reegleid tõhusamaks selleks, et kaitsta alaealisi audiovisuaalse kahjuliku sisu eest nagu pornograafia ja vägivald ning kõiki kodanikke vaenu õhutamise eest.

Foto: Andrus Ansip tänasel digitaalse ühisturu reeglitetutvustamisel (Emmanuel Dunand/AFP/Scanpix).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.