Uudis

Ansip: Zuckerberg oli siiras, kui lubas mulle Facebooki vene trollidest puhtaks teha

Andrus Ansip kohtus aprillis Silicon Valleys Mark Zuckerbergiga. Foto: Euroopa Komisjon

Avaldame väljavõtte pikast intervjuust Euroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipiga, kes räägib, kuidas Facebooki juhid talle lubasid sotsiaalmeedia valimiste eel vaenulikust mõjutustegevusest puhtaks teha.

Kevadel kohtusite Mark Zuckerbergiga, kuidas see läks?

Noh, eks me oleme ju varem ka kohtunud, ega see esimene kord ei olnud…

Aga see aasta on Facebookil olnud väga kriitilisi teemad nagu neilt andmete lekkimine. Mida Zuckerberg nende kohta ütles?

Jah, selle aasta kohtumine oli mingis mõttes eriline, sest see oli vahetult pärast Cambridge Analytica andmelekke skandaali, kus isikuandmeid kasutati valijaprofiilide loomiseks ja mõjutamiseks.

Uurimised veel käivad, aga igal juhul oli see väga tõsine signaal nii Facebookile kui paljude riikide valitsustele, et isikuandmete kaitsega tuleb väga tõsiselt tegeleda.

Facebook on võtnud nii seda skandaali kui varasemaid, Brexiti ja USA presidendivalimiste skandaale, väga tõsiselt.

Facebook on rakendanud tehisintellektil põhinevaid lahendusi, et välja filtreerida libakontosid. Neid on võimalik kasutada selleks, et näiteks desinformatsiooni väga kiiresti laiali paisata.

Nad on miljoneid libakontosid kustutanud, mida on võimalik desinfo levitamiseks kasutanud.

Ja seda pole teinud ainult Facebook, vaid ka teised sotsiaalmeedia platvormid, kuna Euroopa Komisjon on nad kokku kutsunud ja esitanud oma teatise. Me kutsume nimelt neid üles tegelema eneseregulatsiooniga, võitlema ise desinfoga. Suured platvormid on seda väga tõsiselt võtnud.

Aprillis Silicon Valleys käies kohtusin ka Twitteriga, kes pidas seda toona rohkem teiste probleemiks.

Sealt on pärit ka alasti naiste probleem – vaatasin, et minu tviite jälgib Twitteris üllatavalt palju alasti naiste profiile. Äkki peaksin need blokeerima? Ju mingi tööstusharu kasutab seda reklaamikanalina. Aga seal on ka teisi, näiteks igasuguseid vene nimesid, kes sind küll jälgivad, aga kellel endal pole ühtegi oma jälgijat ning mõtted lähevad otse Vene trollivabrikuteni. Miks ma peaksin blokeerima alasti naised, aga jätma alles Vene trollid, keda ei saa täpselt identifitseerida – neil pole üldse pilti, me ei tea kas nad on ka alasti või mitte.

Pärast seda on Twitter ka kustutanud väga arvestavas koguses, lausa miljoneid libakontosid.

Platvormid tegelevad desinfo probleemiga väga tõsiselt ja kes arvab, et nad ei tee midagi, siis see pole õige.

Kui Zuckerberg teie vastas istus, kui siiras ta oli, kui lubas selle valeinfoga võidelda?

Jah, ta on siiras. Tema eesmärgid on üllad.

Ja ega ma ei kohtunud ainult Zuckerbergiga. Seal olid ka teised inimesed nagu Sheryl Sandberg, Facebooki number kaks, muuhulgas ise end miljardäriks üles töötanud naine, väga andekas ja võimekas inimene.

Nad võtavad neid asju väga tõsiselt. Ja mina näen ka tulemusi.

See on ja jääb tasakaalu otsimiseks sõnavabaduse ja inimeste ning demokraatia kaitsmise vahel. Igasugune ülereageerimine, ülemäärane sisu piiramine või keelamine, võib kahjustada meid ka rohkem kui desinfo sisse lubamine. See ei ole must valge, nagu selle napalmitüdruku juhtum näitas.

Loe pikemat intervjuud Ansipiga järgmisel nädlal Geeniusest, kus ta räägib oma lahtisest tulevikust Brüsselis, miks ERR peaks saama lisaraha ja Tallinna ühistranspordi andmed tuleks viimseni avalikuks teha.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.