Ansipi teine uuendus rändlusreformi järel: vaata kõikjal Euroopas kodus ostetud digisisu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Järgmine reform lubaks üle Euroopa kodust digisisu tarbida ja see võib mobiilse interneti kasutamist kõvasti kasvatada.

Kui 15. juunil jõustub pikalt oodatud rändlustasude reform, siis Euroopa ühtse siseturu jägrmine verstapost peaks olema nii-öelda digitaalse sisu kaasaskandmine.

“Järgmise aasta teisest kvartalist alates peaks olema nii, et kui inimesed on väljaspool koduriiki mõnes teises Euroopa riigis, siis nad saavad ligi oma koduriigis soetatud digitaalsele sisule, muusikale, filmidele, saadetele, e-raamatutele, audioraamatutele, videomängudele, jalgpalliülekannetele ja nii edasi,” rääkis Euroopa komisjoni asepresident Andrus Ansip täna Tallinnas pressikonverentsil. “Jäänud on üks hääletamine nõukogus, siis on üheksa kuud ootamist,” selgitas ta protsessi.

33 korda kasvanud andmeside kasutus

Koos rändlustasude reformiga võib see uuendus, mis lubab üle Euroopa rahulikult oma kodumaal ostetud sisu kasutada, kõvasti mobiilse interneti kasutamist kasvatada.

Ansip viitas, et Telia pakkus mõni aeg tagasi mobiilsidepaketti, kus sai ühtse mahupiirangu andmesidet kasutada nii Skandinaavias kui ka Baltimaades. “Selle tagajärjel kasvas andmete tarbimine 33 korda! Mitte 3,3 korda, vaid 33,” rõhutas Ansip.

Kui üle Euroopa andmeside kasutamine samuti sellise suurusjärgu kasvaks, korduks efekt, mis on juhtunud ka varem rändlutasude järk-järguliste alanemiste puhul. “Operaatorid kaotasid marginaalides, aga võitsid mahtudes. Seega kõik [rändlustasude] alandamised on olnud neile kasulikud. Muidugi väidab alati mõni operaator, et “ei, kasulik see meile ei olnud, aga tuleme ots-otsaga kokku”. Küllap nüüd tulevad ka “ots-otsaga kokku”,” rääkis Ansip.

Kas rändlus tõstis hinda või ei?

Kui Eesti operaatorid on tänavu uusi pakette tutvustades kuutasusid tõstnud, siis Ansipi sõnul oleks nad seda niikuinii tõstnud. “Mõned Eesti turule tulijad alustasid madalate hindadega lootuses, et kliendid on hinnatundlikud. Praeguseks on hinnatundlikkuse periood läbi saanud, operaatoritel on soov hindu tõsta, sõltumata sellest, kas ELis rändlustasud kaovad või ei kao.”

“Selles valdkonnas on konkurents väga tihe. Kui mõni operaator teeb [hindadega tarbijale] liiga, siis alati saab pöörduda mõne teise juurde,” viitas Ansip ka sellele, et tegelikult ei maksa rändlustasude reformi puhul operaatorite hinnatõusu karta.

“Eks see kindlasti turuolukorda ja konkurentsi muudab – aga gigabaidi hind muutub odavamaks,” ütles Ansip ja viitas hiljutisele uuringule, mille järgi erineb gigabaidi hind veel üle Euroopa kohati kuni 200 korda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.