Uudis

Tuletame meelde: antud e-häält sa enam mitte kuidagi muuta ei saa

Foto: Erik Prozes/PM/Scanpix

Eile lõppes e-hääletamise ja eelhääletamise periood, mis tähendab ka seda, et antud elektroonilist häält enam muuta ei saa, kuigi avalikkuse seas on siiski ringlemas eksiarvamus, et õigel valimispäeval 3. märtsil on võimalik minna valimiskasti juurde ning elektrooniliselt antud hääl asendada.

Tegelikkuses aga see võimalik ei ole. Elektroonilist häält sai muuta uuesti e-hääletades või minnes valimisjaoskonda eelhääletama kuni 27. veebruarini. Pärast seda on aga hääl lukus ning seda enam mingil moel muuta ei saa.

Mitmed Geeniusega rääkinud inimesed on selle üle avaldanud üllatust ning väljendanud arusaama, et e-häält saab muuta ka valimispäeval.

Vabariigi valimiskomisjoni meedianõunik Kristi Kirsberg ütles Geeniusele 2017. aasta kohalike valmiste ajal, et mitte kunagi ei ole saanud oma e-häält valimispäeval muuta.

“Tähtis on tagada, et ühel inimesel on üks hääl,” sõnas ta tollal. “Kuna Eestis on valijate nimekirjad paberkujul, on vaja mõned päevad aega, et toimuks andmevahetus ja andmete kontrollimine – elektrooniliselt hääletanute kohta tehakse valimisnimekirjadesse märge, et nemad on oma valiku teinud.”

“Kui oleks võimalus valimispäeval e-häält muuta, algaks pärast jaoskondade sulgemist alles andmete kontroll, mistõttu veniks oluliselt ka valimistulemuse kindlaks tegemine,” ütles ta.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.