Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Äriregister kirjutas firma võhivõõra inimese nimele
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eesti e-riigis juhtus apsakas, mille tulemusel oli kuus aastat väikefirma osanikuks võhivõõras inimene. Maakohtu registriosakond tegi ettevõtte osanike seas muudatuskande alles pärast ajakirjaniku sekkumist. Äriregistri talituse juhataja Tambet Artmani sõnul oli tõenäoliselt tegu inimliku eksitusega.
Nimekaimuks olemine päädis ettevõtte osanikuks saamisega
Kõik sai alguse 2012. aastal, mil maahkohtu registriosakonna töötaja valis rahvastikuregistrist ekslikult samanimelise isiku isikukoode võrdlemata.
Nõnda sai Essents OÜ ainsaks osanikuks 1991. aastal sündinud Helena Uibo, kes olevat firma nimel tasunud ka 2556 euro suuruse osamakse, asutajaks oli märgitud firma tegelik omanik 1969. aastal sündinud Helena Uibo.
Aastate vältel sai ekslikult osanikuks sattunud isik @eesti.ee meiliaadressile ettevõttega seotud kirju, mille saatjaks oli e-Äriregister. Äriregistri talituse juhataja Tambet Artma sõnul sai adressaat 49101194228@eesti.ee registrile esitatud dokumentide kohta teavitava automaatkirja lähtuvalt sellest, et isik isikukoodiga 49101194228 oli märgitud registriandmetes Essents OÜ osanikuks.
Nimekaimude puhul ei pannud süsteem häirekella tööle
Artma tunnistas, et tõenäoliselt oli tegu inimliku eksitusega ning tema kinnitusel süsteem ühtegi häirekella tööle ei pane, kui firma osaniku ja juhatuse liikme nimed küll ühtivad aga isikukoodid on erinevad.
Ajakirjaniku sekkumisel edastas e-äriregistrit haldav registrite ja infosüsteemide keskus (RIK) informatsiooni registripidajale ehk maakohtu registriosakonnale, kes kontrollis andmed üle ning tegi vastava kandeparanduse. Muudatuskande tegemiseks ei võtnud maakohus ühendust ekslikult ettevõtte osanikuks märgitud isikuga.
Kõnealuse ettevõtte praeguse omaniku sõnul ei olnud ettevõtte endisel omanikul, tema abikaasal, eksitusest aimugi ning muudatuskande tegemisest ei ole neid samuti informeeritud.
Firma praegune omanik kurtis ajakirjanikule, et firmat enda nimele kirjutades näitas süsteem abikaasa puhul endiselt neiupõlvenime kuigi ta on juba aastaid abielus ning teise perekonnanimega.
RIKi kommunikatsioonijuhi Heilika Kutschi sõnul on süsteemi pärast 2012. aastat küll täiustatud, kuid kas süsteem võrdleb nüüd nimede kattuvuse asemel isikukoode ei osanud ta öelda.