Uudis

Arstid soovitavad: lülitage ööseks kõik nutiseadmed välja

Inglismaa meditsiiniteaduste ülemarst Sally Davies hoiatas hiljutises raportis inimesi märkamatute ning aeglaselt mõjuvate saastete eest, mis inimeste tervislikku seisundit halvendavad. Raportisse sattusid ka nutiseadmed, mille doktor soovitab ööseks üldse täiesti välja lülitada.

Nutiseadmete väljalülitamisel on ka tõsine põhjus, nimelt valgusreostus, mida telefonid tekitavad. Ehkki sinisest valgusest, mida erinevad ekraanid eritavad, on palju räägitud, ei ole nende mõju inimestele lõpuni veel tõestatud.

Teada on, et ekraanide vaatamine õhtul enne uinamist takistab kehal toota uneks vajalikke aineid ning seega pärsib und. Sama võib teha ka öösel magamistoas teavituse peale süttiv nutiseadme ekraan, kusjuures mõnekümnest sekundist piisab, et und häirida.

The Telegraph kirjutab, et oma igaaastases raportis kutsus Davies üles tegema rohkem uuringuid täna tundmatutesse ohtudesse, nagu näiteks sinise valguse põhjustatavad probleemid. Davies kutsus üles perekondi võtma kasutusele ohutusmeetmeid saaste ja terviseriskide vähendamiseks.

“Inimesed peaksid kõik iPadid, telefonid ja arvutid välja lülitama, kui nad magama lähevad,” ütles ta ja lisas, et pole veel teada, milliseid riske toob kaasa seadmete pikaajaline kasutamine.

Juba täna on nutitelefonide kasutamise tõttu märgata mitmeid tüsistusi. Seitsmeaastastel lastel on märgata kaela ning selgroo paindumist, kuna nad veedavad nii palju aega kummargil nutitelefoni või tahvelarvuti kohal. Liigne ekraani jälgimine põhjustab lastel ka kõõrdsilmsust ning vaimuhaigusi.

Lisaks nutiseadmete kasutuse vähendamisele juhtis Davies tähelepanu ka ühekordse plastiku, nagu kohvitopside kasutamisele ning soovitas kasutada vähem autosid ressursside mõistlikumaks kulutamiseks.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses