Arvamus: Anonymous kui lääne Ööhundid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
anonymous.png

Imekspandav, millise kiirusega tõusis Venemaa pärast Pariisi terrorirünnakuid paariariigist partneriks. Nii, nagu asjatundjad pärast rünnakuid ennustasid, nii see ka läks: Vladimir Putin kutsus üles koostööle, pakkus abi ja torutõstjaid leidus väga kiiresti.

Aga Venemaa pole seni ainus süsteemiväline jõud, kes on oma abikätt pakkunud. Pärast rünnakuid teatas ka häkkerirühmitus Anonymous sotsiaalmeediasse postitatud paariminutilises prantsuskeelses videos, et ISIS on üle piiri läinud ning nemad, ühendatud häkkerid, kuulutavad ISISele omalt poolt välja sõja.

Millist reaalset kahju võiksid anonüümsed ühendatud häkkerid ISISe-sugusele organisatsioonile interneti vahendusel teha?

Nagu eelmiste läänes toimunud suurte terrorirünnakute puhul, kaldus ka Pariisi puhul arutelu kiiresti sinna, miks vastavad ametkonnad ei teadnud rünnakutest ette ning miks meie kaitse ja luure on nii kehvad, et ei suuda isegi teada olevaid kahtlusaluseid jälgida.

Ja nagu ikka selliste arutelude puhul, on nende loogiline lõpp-peatus kusagil internetis. Terroristidel on peaaegu lõpmatu nimekiri kommunikatsioonikanalitest, mille vahel valida, ning kui ka keegi suudaks tervet internetti reaalajas jälgida, sealt olulisi andmeid sõeluda ning nende põhjal püssimehed õigeks ajaks õigesse kohta saata, ei oleks sellest kardetavasti ikkagi erilist kasu.

Ameerikas internetikasutajate õiguste eest võitlev organisatsioon Electronic Frontier Foundation näiteks on oma kodulehel avaldanud populaarsemate suhtlusrakenduste privaatsusalase tulemustabeli, kus on praegu 38 suhtluskanalit, millest kaheksa on nende hinnangul täiesti privaatsed ja turvalised, viis peaaegu täiesti privaatsed ning veel hulk enam-vähem privaatsed. Privaatsus ei ole tehnoloogiamaailmas probleem, vaid konkurentsieelis.

Ja isegi kui praegu suure osa internetiteenuste alustalaks olev krüptograafia oleks luureasutuste poolt murtav ja mingi ime läbi ei hakkaks neid auke ära kasutama ka kurjategijad, on terroristidel kahtlemata võimalik välja mõelda loomingulisi viise oma sõnumite edastamiseks. Nagu keegi tekkinud diskussioonis targalt mainis, võib ISIS oma sõnumeid edaspidi mõnes online-mängus automaadiga virtuaalsele seinale lihtsalt tulistades joonistada ja meie ükskõik kui targad algoritmid oleksid hädas.

Aga see on ainult üks pool diskussioonist. Kindlasti on võimalik totaalse jälgimisega teha kurjategijate infovahetus internetis palju raskemaks ning eesmärk ei peagi olema sajaprotsendiline efektiivsus, vaid võib-olla piisab ka näiteks 60 protsendist, et terrori hind nende jaoks liiga kõrgeks ajada.

Anonymous tahab seda hinda kõrgeks ajada aga ilma totaaljälgimiseta. Neil kui näota ja positsioonita eiteakellel on võimalik ISISe vastu astuda selliste meetoditega, mida valitsused ei saa kasutada. Eriti olukorras, kus paljud terroristid võivad olla Euroopa Liidu kodanikud.

Nad võivad näiteks varastada ISISe sotsiaalmeediakontode paroole või neid lihtsalt kooskõlastatult välja otsida ja Twitterile raporteerida. Polegi mingit häkkimist vaja.

Aga nad võivad ka sisse murda andmebaasidesse, avalikustada internetis nimesid, nimekirju ja pilte, kus võivad olla ka ametlikult puhta taustaga, kuid häkkeritele kahtlasena tunduvad Euroopa Liidu kodanikud, või korraldada ISISe serveritele ja veebilehtedele samasuguseid küberrünnakuid, nagu tabasid 2007. aastal Eestit. Keegi ei saa Anonymoust ju kohtusse kaevata, neil pole vaja protsesse, protseduure, prokuratuuri, läbipaistvust ning aru küsivaid parlamendikomisjone. Nad on süsteemiväline jõud, mis tegutseb vähemalt näiliselt iseseisvalt.

Venemaal on sellise seltskonna nimi Ööhundid.

Kas François Hollande ja David Cameron peaksid mõnel hästi korraldatud pressiüritusel Anonymouse arvutitel pidulikult elektri sisse lülitama ning saatma need kunagi Briti parlamenti õhku lasta tahtnud terroristi maski kandvad häkkerid Euroopa Liidu ja USA lippe kandes retkele mööda internetti?

Hea küsimus.

Geeniuse peatoimetaja Henrik Roonemaa tehnoloogiakolumn ilmub Postimehes igal teisel nädalal. Ilmumisele järgneval esmaspäeval toome selle ka Geeniuses ära. Loo originaallink on siin:http://arvamus.postimees.ee/3405697/henrik-roonemaa-anonymous-kui-laane-…

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.