Uudis

Arvamus: Hea põhjus, miks praegu mitte veel uut telefoni osta

Võib-olla olete tähele pannud, et telefonid seisavad paigal ja seda eriti just viimase aasta jooksul. Innovatsiooni on tulnud küll, aga eelkõige ekraanides ja siis see iPhone X-i näotuvastus.

Samsung tõi välja enda Galaxy S9 sarja telefoni, mis on väga sarnane eelmise aasta telefoniga ja Huawei tõi välja telefonid, mis on muidu sarnased, kui ekraan ja kaamera välja jätta ja Sony muutis disaini, aga sisemuselt on need ikka üsna sarnased eelmise aasta telefonidega.

Kui suur on telefoni aju?

Siin on üks asi veel, mida tasub tähele panna. Kõik need tipptelefonid, mis on eelmisel aastal välja tulnud, põhinevad sama ülesehitusega kiibistikel, mis on valmistatud 10 nm FinFET tehnoloogias.

Sellised on olnud kaks Samsungi Exynos sarja kiibistikke Galaxy S8-s ja S9-s, seda kasutab Apple enda A11 protsessorites, see on nii Qualcommi viimases Snapdragon 845 kiibistikus kui ka Huawei viimases Hisilicon Kirin 970 kiibitsikus.

Mis see 10 nanomeetrit tähendab? Lihtsustatult öeldes tähendab see seda, kui väikseks saab telefoni kiibistikku ehk aju suruda. Mida väiksem see on, seda efektiivsem ja voolusäästlikum see on. Ja teistpidi, seda rohkem arutusjõudlust saab väiksesse seadmesse nagu suruda, ilma et tekiks probleeme soojusjuhtivusega.

Telefonide puhul tähendab see ka otseselt seda, kui pikalt telefoni aku vastu peab.

Peagi tulevad paremad telefonid

Eelmine nädal lekkis info, et masstootmisesse lähevad esimesed veelgi väiksemas 7 nm FinFET tehnoloogias valmistatud kiibistikud, mis suure tõenäosusega jõuavad Huawei Hilisilicon Kirin 980 kiibistikesse ja esimene telefon, mis selle saab, on Huawai Mate seeria uus telefon, ilmselt nimega Mate 20.

Samas on selge, et ka teised ei maga ja ehk tuleb juba enne seda välja Samungi esimene 7 nm tehnoloogiaga kiibistik, mida näeme uues Note seeria telefonis? Ja sügisel kuulutatakse välja uued iPhone’id, kus ei saa neid välistada.

Teoorias tähendaks uuel tehnoloogial valmistatud telefonid seda, et nende akud peavad paremini vastu ja need saavad olla märksa võimsamad, kui on need protsessorid, mis on meie telefonides praegu. On lootust, et need telefonid on paremad kui praegused, mis uhkeldavad ainult uute emojide ja ekraanilahendusega, mida ühe tuntud firma pealt maha viksitakse.

Nii et äkki tasuks pigem telefoni ostuga oodata suve lõpuni ja sügiseni ning siis otsustada, sest järgmise hüppeni pärast 7 nm tehnoloogiat läheb ilmselt veel kaks aastat aega.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.