Arvamus: Ja Lottet ikka ei ole

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1ma25nov15d79.jpg

Nüüdon meil Eestis Netflix ehk viimane suur internetiteenus, mis eestlastele seni avatud ei olnud, avas end ka meile. Nüüd jääb üle küsida, et kas Netflixi tulek on löök Eesti telekanalitele ja kohalikele digitaalsete videolaenutuste pakkujale nagu Starman ja Elion ning kas see muudab Eesti inimeste käitumist ja harjumusi?

Vastus on tüüpiline uute tehnoloogiate omaks võtmise teooria vastus: lühikeses perspektiivis mitte, pikas perspektiivis küll.

Me isegi ei mäleta enam, et tegelikult on suured Lääne digitaalsed videolaenutused Eestis juba ammu kättesaadavad. iTunesi filmipood näiteks avas end Eestis 2011. aastal ning Google’i filmipood 2014. aastal. Mingit märgatavat muutust pole nad Eesti jaoks endaga kaasa toonud, ükski telekanal pole nende pärast pankrotti läinud ega ükski kino uksi sulgenud.

Põhjuseid selleks on mitu, aga elevandina toas seisab asjaolu, et sealt eestlastele vaadatavate filmide ja seriaalide valik on ikka ülimalt nadi. Suured filmikompaniid ja teleseriaalide õiguste omanikud ei ole oma varandust sugugi nii kergekäeliselt globaalselt kättesaadavaks teinud kui muusikatööstus. Spotifys ja teistes striiminguteenustes on muusika valik Eestis vaata et sama hea kui suurtes lääneriikides, videolaenutustes aga peame leppima põhjakaapega, millele on lisatud mõned peamiselt vanemad head filmid ja seriaalid.

Sama lugu on Eesti Netflixiga. Praegu saame sealt vaadata umbes tuhandet filmi ja seriaali, millest päris suur osa on väärtusetu pahn. Mõned head asjad on muidugi ka, näiteks kui kellelgi on “Breaking Bad” või “Kellavärgiga Apelsin” vaatamata, siis need Netflixist leiab, aga maailma või isegi USA toodangu paremikku mitte.

Maailma toodanguga on üldse kehvasti ja seda mitte ainult Netflixis. Kas keegi oskab öelda, millisest teenusest on Eestis võimalik ja mugav vaadata näiteks Euroopa filme? Võib-olla Suurbritannia Netflixis on sealsed filmid olemas ja Prantsusmaa Netflixis nende filmid, aga üle-Euroopalist sellist teenust mina ei tea ning kardetavasti seda ka pole.

Veel halvem lugu on see, et ei ole isegi üle-Eestilist sellist teenust. Ei Netflixis ega Apple’i iTunesis Eesti filme ei ole. Elionis ja Starmanis on, aga valik pole jällegi väga suur. Ma olen aastaid selleteemalistel avalikel esinemistel toonud Lotte-näidet ja saan seda ilmselt veel aastaid tuua. Kus saab internetis raha eest Lottet vaadata? Mitte kusagilt. Olin sunnitud selle asja lahendama nii, et ostsin poest Lotte DVD ja panin YouTube’i privaatselt üles, nii et teised peale minu ei näe, aga mina saan seda lapsele näidata.

Netflix ega iTunes ei ole selles süüdi, küllap nemad näitaksid kõigile kõike, sest see annaks inimestele seda enam põhjust nende kliendiks hakata. Need õigused on kusagil kellegi käes kinni, kes ei anna neid ära, lisaks on progressi teel ees erinevate riikide autorikaitseorganisatsioonide killustatus ja bürokraatia. See on kitsarinnaline ja ennasthävitav lähenemine, aga praegu asjad just nii on.

Lühikeses perspektiivis seega ei muuda Netflixi tulek telekanalite jaoks eriti midagi. Võimalikud kaotajad on piraatsisu pakkuvad veebisaidid, sest osad inimesed ei oska ega viitsi mööda internetti piraatseriaale taga ajada ja on meeleldi nõus legaalse sisu eest need mõned eurod kuus maksma. Võimalike kaotajate hulka kuuluvad ka kodumaised digitaalsete videolaenutuste pakkujad nagu Starman ja Elion, sest Netflixi on erinevatel seadmetel lihtsam tarbida, aga samas tuleb meeles pidada, et kohalike laenutuste filmidel on eestikeelsed subtiitrid, mida Netflixil pole ning veidigi Eesti filme.

Aga pikemas perspektiivis on aga muidugi selge, et tulevased põlvkonnad ei hakka enam istuma täpselt kell 21.30 teleri ette, et ohtrate reklaamipausidega filme vaadata. See oleks sama, nagu päev otsa raadiot kuulata lootuses, et ehk tuleb sealt Epp Kõivu “Linn on minu”.

Geeniuse peatoimetaja Henrik Roonemaa tehnoloogiakolumn ilmub Postimehes igal teisel nädalal. Ilmumisele järgneval esmaspäeval toome selle ka Geeniuses ära. Loo originaallink on siin:http://arvamus.postimees.ee/3460271/henrik-roonemaa-ja-lottet-ikka-ei-ole

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.