Uudis

Hinnang: mida meile Eesti esimese toidupoe-robotkulleri käik näitas

Starshipi robot toob nüüd toidupoest kaupa koju. Foto: Hans Lõugas

Testisime täna Starshipi robotkulleri teenust, millega saab nüüd Mustamäe piirkonnas toidupoest kaupa koju tellida. Siin on kokkuvõte tänasest katsest.

On see mugav?

Esiteks on teenus mugav. Äpp on lihtne ja loogiline, ma saan aru, mida mulle pakutakse, kuhu ma tulema pean, mida tegema pean ja mida vastu saan.

Tore lisand on see, et muidu tummad valged kastid ka räägivad minuga (kõlarist tuleb salvestatud hääl), see annab pisut isiklikku puudet.

Aga vähemat kui väga mugavat teenust ei eeldaks ka.

Mida tellida on?

Testisime ainult Selverist toidu ostmist, mitte DPD vahendusel e-poest paki saamist. Toidukauba valik on praeguse seisuga veel väga kitsas.

Kindlasti on sellel mingi logistiline või muu põhjus, kuigi päris täpselt pole aru saada, miks lõhe kilepakki saab osta, aga heeringa kilepakki ei saa.

Eeldatavasti on see esimeste päevade piirang ja oletan, et edasi võiks e-poest tellitava toidu piirang seisneda ainult roboti kasti suuruses.

Hea oli, et roboti kast on jaotatud osadeks ja termiliselt isoleeritud, nii et ei pea kartma vedeliku jäätumise pärast talvel ja võiksin julgelt tellida ka sooja toitu ja külma toitu sama kulleriga, kui saaks.

Starshipi roboti kastis on kaks termokottidega osa.

Kas kohalejõudmise aeg oli mõistlik?

Praegu läks mul tellimuse esitamisest kuni roboti kaane lahtitegemiseni 1 tund ja 16 minutit. On see hea või halb?

Ahti Heinla ütles, et Londonis toob robot toidu kohale juba 30 minutiga ja sinna tahetakse ka Eestis jõuda. Sellega võrreldes on praegu Tallinnas teenus veel lapsekingades ja see on ka arusaadav.

Minu katseaadressilt Akadeemia tee 54 oleks Kadaka Selverisse kindlasti saanud palju kiiremini nii auto kui ka ühistranspordiga.

Aga tegelikult ka jala, sest jalgsi poodi minnes minnes oleks mul poes toidu väljavalimiseks ja kassasabas seismiseks jäänud 40 minutit ja ikka oleksin robotiga sama kiire olnud.

Seega, ei, robot pole kindlasti kõige kiirem meetod poes käimiseks.

Aga oli see kiirem võrreldes teiste kulleritega?

Kui arvestada mugavust, et ma ei taha kodunt väljuda, on 1 tund ja 16 minutit ikkagi väga hea tulemus.

Kui ma võtan praegu e-Selveri lahti, siis kõige varasem aeg poest kauba koju toomiseks on homme ajavahemikus 16-18. Kas parem on roboti 1 tund 16 minutit või suure kaubikuga tavakulleri 25 tundi 48 minutit?

Kui puudusi (väike valik e-poes) mitte arvestada, on Starshipi teenus äärmiselt mõnus.

Kas robot saaks ka kiiremini tulla?

Esiteks torkas silma, et tellimuse esitamisest roboti väljasõitmiseni kulus 23 minutit. Vean kihla, et seda aega saab lühendada ja küllap seda tehaksegi.

Teine asi on see, et äpist roboti marsruuti jälgides oli näha, et see tegi mitu haaki või ringi, mida ma näiteks jalgsi käies ei oleks teinud. Ilmselt on tegu turvalisema liiklemise jaoks sisse harjutatud marsruudiga ja see tundub väga mõistlik kompromiss. Parem mitte segada teisi liiklejaid ja tulla natuke hiljem, kui tekitada ohtlikke olukordi.

Kõnniteel, kui ruumi on, sõidab robot täitsa tavalise jalakäija kiirusega.

Aga palju see maksab?

Palju sõltub lõpuks hinnast. Robot küsib ühe toomise eest 1,5 eurot. Vähemalt esialgu proovimiseks on see täiesti meeldiv hind. Aga igapäevaseks kasutamiseks?

E-Selveri kulleri tasu on 4,5 eurot, aga siin on paar erinevust. Esiteks on Starshipis väiksem sortiment, aga võiks ju loota, et robotiga saab peagi tellida Selverist samu tooteid, mida inimkulleriga.

Kui nii oleks, siis jääb ruumivahe: Starshipi masinasse mahub kindlasti vähem kui võiks tellida tavalise kulleriga suuremale perele nädalaseks vajaduseks.

Mida ongi Heinla jutu järgi arvestatud: Starship adresseerib seda ostjaskonda, kes ei taha või ei oska oma oste nädalaks ette planeerida ja tahab tellida sagedamini väiksemaid koguseid.

Ehk kolm Starhsipi robotitäit maksab sama palju nagu üks tavakuller.

Minu arust võidab siin Starship. Võib-olla ma ei oska lihtsalt nädalast söömist planeerida.

Aga suurim puudus on siiski…

Leviala. Tõeline mõju meie ostukäitumisele oleks see, kui Starship suudaks oma robotite teeninduspiirkonda kiiresti ja ulatuslikult laiendada.

Kui see üks hetk juhtub, on põnev jälgida, kas Tallinna lugematute kaubanduskeskuste parklad ikka on pidevalt täis või ei.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.