Arvuti suudab nüüd kümnete häälte seast eristada ühe inimese juttu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Toni Läänsalu PM Scanpix Baltics

Selleks, et suures rahvahulgas end kellelegi kuuldavaks teha, on vaja teha valjemat häält või talle lähemale minna. See toimib nii inimeste kui ka masinate puhul – koduse peo käigus nutiassistendiga rääkimiseks tuleb sul sellele lähemale minna. Peagi aga enam mitte.

Mitsubishi Electricu uuringulabori (Mitsubishi Electric Research Laboratory) teadlased on avastanud masinõppe tehnoloogia, mis aitab arvutil kümnete ja sadade häälte seast eristada üht konkreetset.

Arvuti identifitseerib iga hääle unikaalsed parameetrid, seejärel grupeerib rääkijate häälte sarnased omadused ning kasutab kahte saadud infokomplekti, et hääled üksteisest eraldada ning teada saada, mida iga inimene ütles.

Tehnoloogiat, mida demonstreeriti oktoobris Tokyos toimunud edasijõudnud tehnoloogiate näitusel, on treenitud saja inglise keelt kõneleva inimesega, kuid sama hästi võib süsteem avastada rahvahulgast ka jaapani keelt kõneleva inimese.

Mitsubishi Electricu esindaja Niels Meinke ütles portaalile New Scientist, et süsteem on suuteline kahe inimese juttu eraldama ning tuvastama 90% tõenäosusega  ka juhul, kui mõlemad räägivad samasse mikrofoni.

Kolme inimese puhul on täpsus endiselt kõrge 80%. Märkimist väärib ka see, et mõlema katse puhul oli tegu inimestega, keda süsteem polnud varem kohanud ehk ei olnud nende hääleprofiili varem salvestanud.

Üks säärase tehnoloogia kasutusvaldkondi on kodused nutiassistendid, kes suudaksid uue süsteemi abil kuulata omaniku käsklusi ka siis, kui tuba on rääkivaid inimesi täis. Samuti võib tehnoloogiast olla kasu kohtus, kus analüüsitakse salvestatud vestluseid, mida summutab muusika.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.