Uudis

Arvutid kilohinnaga müügiks: sajad tuhanded Bitcoini kaevandajad lülitavad masinaid välja

Eesti krüptoraha kaevandus, kus töötab ööpäevaringselt 1500 graafikakaarti. Foto: erakogu

Bitcoini järsk kursilangus viimasel nädalal on muutnud turudünaamikat nii, et vähemalt 600 000 Bitcoini kaevandajat on oma arvutipargi välja lülitanud, sest nad kaotavad iga minutiga lihtsalt raha.

Kaevandajad kasutavad oma eriotstarbelist riistvara Bitcoini süsteemis tehingute kinnitamiseks, mille põhiline kulu on elekter. Alates novembri algusest on Bitcoini kurss langenud 6500 dollari juurest 3400 dollari juurde ja see tähendab, et teenitud Bitcoinide hind ei kata enam paljude kaevandajate jaoks elektrikulu.

Suurusjärk 600-800 000 tegevuse lõpetanud kaevandajat pärineb Mao Shixingilt, kes juhib maailma ühte suurimat pooli ehk kaevandajate gruppi F2pool.

Tema hinnang klapib Bitcoini võrgu statistikaga, mille järgi on hash rate ehk kõigi süsteemi ühendatud arvutite summaarne tehete arv viimasel ajal langenud. Kui 5. novembril oli see 54 miljonit terahashi juures, siis praeguseks on see langenud 41 miljonini ehk ligi veerandi võrra.

Bitcoini masinad müügiks “kilohinnaga”

Mao Shixing kommenteeris ka kuuldusi, et kaevandajad müüvad Bitcoini masinaid “kilohinnaga” maha. Selle taga on fakt, et need kaevandajad kasutavad vanema põlvkonna erikiipidega (ASIC) arvuteid, mille energiakulu kaevandamise peale on suurem kui praegune kurss suudab tagasi teenida.

Kuna neid arvuteid ei saa ka kasutada muuks otstarbeks, lähevadki need müügiks materjali ehk vase või alumiiniumi hinnaga.

Kaevandamise keerukus kõigub

Kaevandamine on Bitcoini süsteemis väga dünaamiline protsess, mis sõltub mitmest tegurist. Kaevandajate tegevust mõjutab nii elektri hind kui ka riistvara hind, mille nad peavad tagasi teenima, teenitud Bitcoini kurss. Hiinas mõjutab mõnedes provintsides energia hinda negatiivselt ka kuiv periood, mil odav hüdroenergia väheneb.

Samal ajal muudab Bitcoini süsteem ise iga kahe nädala tagant dünaamiliselt arvutuste keerukust. Nii jääks ka pärast hulga kaevandajate süsteemist kadumist sarnaseks see, et olemasolevate kaevandajatele iga kümne minuti tagant preemiaks 10 Bitcoini jagatakse. Üldine kaevanduse keerukus Bitcoini süsteemis ongi viimasel ajal langema hakanud.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.