Arvutiteaduste professor kutsub vilistlasi appi: annetage meile, muidu jääb IT areng seisma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo näeb lahendust, kuidas IT-hariduse arengut päästa.Foto: EESTI MEEDIA/Scanpix

Mitmetele tuntud Eesti IT inimestele õpetajaks olnud Tartu Ülikooli Arvutiteaduste Instituudi juhataja ja professor Jaak Vilo kutsub oma tudengeid üles koolile annetama, sest muidu kärbub IT teadus.

Asi on nimelt selles, et ehkki IT saavutuste osas oleme maailmas esirinnas on IT hariduse rahastus pehmelt öeldes kesine. See omakorda pärsib kvaliteetset õpet ning tekitab olukorra, kus IT teadust ülikoolis väga ei tehta.

“Minu kõige suurem mure on nende noorte osas, kes tuleks, teeks doktorantuuri ja saaks ise ülikoolis töötada. Ülikoolis saavad töötada doktorikraadiga inimesed, kes ise teadust teevad ja me ei tee täna piisavalt selleks, et need inimesed oleks olemas,” rääkis Vilo Restardi saates.

Stipendium on liiga väike

“Meil on ülikoolis praegu vaja umbes sadakonda doktorikraadiga inimest, et õpetada kõiki soovijaid ja teha minimaalne hulk teadust, millega saaks veidikene ka ettevõtteid aidata. Samal ajal on Tartu Ülikool ise koolitanud doktorikraadini alla viiekümne inimese kolmekümne aasta jooksul, kellest ligi kaks kolmandikku töötavad ettevõtetes.”

Probleemiks on siin IT doktorantuuri stipendiumi väiksus. Täna on stipendium 660 eurot, kuid IT magistrant, kes täna kuhugi ettevõttesse tööle läheb, saab palka, mis algab 2500st eurost. On ilmselge, et noor ja värskelt ülikoolist tulnud inimene ei saa nii suurt eneseohverdust teha.

Pangakonto on avalik, saatke lihtsalt raha

Vilo sõnas, et ülikool ning instituut võtavad avasüli vastu kõik annetused, mida inimesed anda soovivad. “Ülikooli pangaarve kontonumber on avalikult veebis väljas. Sinna võib saata raha, kirjutada annetus: “arvutiteaduste instituut” ja see raha tuleb 100 protsenti kohale,” rääkis Vilo. Tema sõnul on täna juba vilistlasi, kes püsikorraldusena annetavad iga kuu kindla summa ülikoolile.

Geenius rääkis ka Vilo endiste õpilastega ning selgub, et mure on ka tudengitele nähtav.

“Paljud ei tea sellest annetuse võimalusest midagi,” ütleb Toomas Römer, eduka idufirma Zeroturnaround üks asutajatest. “Mulle paistis, et see rahakasutus on hästi mõistlik ja eks endalgi on ülikooli aastad meeles,” kirjeldab ta, mis motiveeris teda püsikorralduslikku annetust arvutiteaduste instituudile sisse viima.

Römeri teada on annetajaid mitmeid. On neid, kes on teinud ühekordse annetuse ja neid, kel samuti püsikorraldus.

25-100 eurot kuus on klassika

“Ma mäletan, et need summad olid kusagil 25 kuni 150 eurot kuus. Ja ma päris täpselt ei mäleta, aga ma vist panin umbes 100 eurot kuus püsikorralduse,” ütleb ta.

“Kui vaadata maailmas ringi, siis vilistlased toetavad päris palju oma ülikoole. Kasvõi näiteks mingite patentide loomisel, ollakse ülikoolidega ja seal tehtava teadustööga juba nii palju seotud, et osa tulust jääb koolile,” ütleb Römer, ning lisab, et Eestis pole see kuigi levinud.

Sama kinnitab ka teine endine TÜ tudeng, Vilo õpilane ja ZeroTurnaroundi kaasasutaja ja praegune Bolti (Taxify) tootearenduse juht Jevgeni Kabanov.

Mujal maailmas tavapärane praktika

“Eestis pole ülikoolides raha tõstmine kuigi levinud, nagu välismaal. On võimalus midagi teha, aga keegi eriti ei tegutse, et teeme mingi ürituse raha kogumiseks,” kirjeldab ta.

“Kindlasti on inimesed initsiatiivi näidanud, me ise oleme samuti ettevõttega toetanud, ka isiklikult ülikoolile appi tulnud. See on midagi, mis vaikselt hakkab ja mis võiks olla kõvasti suurem teema.”

Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituut on seadnud üles ka lehe, kus vajalik info instituudile annetamiseks. Võimalik on sponsoreerida nii tudengiprojektide võistlust, pakkudes annetusi auhinnafondi või luua suisa omanimeline stipendium.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.