Asi selge: esimene avalik 5G-võrk avatakse Eestis sellel suvel

5G sidemast.Foto: Shutterstock

Täiendus 30. aprill kell 15:09, parandatud artikli sõnastust Huawei ning ESSi osas. 

Suvel jõuab kulminatsioonini 5G sagedusribade konkurss, mille üle vaagisid pikalt mitmed kohtuinstantsid. Konkurssi lõppemise järgselt on vähemalt üks Eestis tegutsev sideoperaator praktiliselt kohe valmis tarbijatele avama 5G-sidevõrgu, kui nad konkursilt selle saavad.

Hetkel ei ole veel teada, kas sideoperaatorid peavad võrkudes kasutatavate seadmete osas saama riigilt heakskiidu või mitte. Kuigi mitmetes riikides on vandenõuteoreetikud vandaalitsenud sideoperaatorite mastide kallal, siis Eestis midagi sellist ei ole korda saadetud.

Elisa on valmis 5G-võrgu avama kohe

Geenius küsis kolmelt suurelt Eestis tegutseva sideoperaatori esindajalt, millal on nad valmis avama 5G-sidevõrgu. Kolmest vaid üks oli valmis andma väga konkreetse ja avameelse vastuse.

“5G-võrgu rajame eeskätt piirkondadesse, kus täna on võrgu mahud jõudmas oma võimete piirini. Hetkel on meil avatud 5G-pilootvõrk kolmes Tallinna piirkonnas ja meil on võimekus teha 5G antud asukohtades koheselt klientidele kättesaadavaks,” ütles Elisa Eesti meediasuhete spetsialist Taavi Teder.

Tele2 ja Telia esindajate sõnul tekib 5G leviala Eestisse järk-järgult, kuid konkreetseid ajaraame ei olnud kumbki neist valmis avaldama. Geeniusele teadaolevalt on kõigil operaatoritel olemas konkreetsed ajaraamistikud, kuid nad ei soovi neid veel avalikkusega jagada.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) avalike suhete esindaja Laura Laasteri sõnul pikendas ministeerium seoses eriolukorraga 5G-sagedusribade konkursi avalduste esitamise tähtaega. Uue tähtaja järgi on sagedusribadest huvitatud sideettevõtetel aega avaldus esitada kuni 18. juunini kell 23.59.

Kuigi Elisa on valmis 5G-sidevõrgu avama praktiliselt koheselt ei tasu ära unustada, et Elisa on oma praeguse sidevõrgu ehitanud üles Huawei seadmete peale ning samu seadmeid kasutaksid nad ka 5G puhul. Riigikogu menetluses on elektroonilise side seaduse (ESS) muudatus, mis annab valitsusele õiguse kehtestada protseduur, mille järgi peavad sideettevõtted kooskõlastama võrkudes kasutatavad seadmed tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ametiga.

Kui riigikogu annab seaduseelnõule rohelise tule, saadab MKM sidevõrkude turvalisuse määruse uuesti avalikule konsultatsioonile. Riigikogu otsus peaks selguma juba lähinädalatel.

Kuigi Saksamaal, Suurbritannias ja veel mitmes riigis on koroonaviiruse pandeemia ajal tulnud ärevaid teateid sidemastide kallal vandaalitsemisest, siis justkui ühest suust kinnitasid kolme suure operaatori esindajad, et midagi taolist ei ole Eestis esinenud.

Kuigi teoorias võib esimest avalikku 5G võrku näha Eestis sel suvel on võimalik, et väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri vahetus, riigikogu menetlus ESSi osas ning määruse avalik konsultatsioon võivad protsessi ajaliselt pikendada ehk 5G võrke võime siiski näha alles sügisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.