Weizmanni teadusinstituudi teadlased tõid esile uudse ohuallika, kui häkkisidnutikat lambipirni nii, et see edastas valguse abil kasutaja salasõnu ning paroole. Selleks vilgutati lambipirni valgusega nii, et inimsilm sellest aru ei saanud, kui 100 meetri kaugusel olnud sensor püüdis info kinni, kirjutabForbes.
Kõik see on võimalik, kuna testitudnutikate lambipirnide side kontrollseadmega ei ole krüpteeritud. Igaüks, kel on ligipääs lambipirnide võrguliiklusele,saab nende tööd ka juhtida. Teadlaste artiklistjäreldub, et testiti kahte lambipirni – Philips Hue Lux ning LimitlessLED, mis on 50 dollarit maksev Kickstarterist alguse saanud projekt. Teadlaste sõnul valiti see pirn just tema nõrga turvalisuse tõttu. Ehkki pirn ei tohiks valguse intensiivsust niimoodi muuta, leidsid teadlased võimaluse lampi vilgutada sellise tempoga, misinimsilmale on märkamatu. Nii saabki valguse teel informatsiooni edastada.
Teadlased kasutasid testi läbi viimiseks sülearvutit, valguse raadiosignaalideks muutmise seadet, Arduinol põhinevat arvutit ja teleskoopi. Majja, kus asus nutikas lambipirn, paigaldativiirusega nakatunud arvuti koos lambi juhtseadmega. Nii said uurijad lambi kaudu binaarkoodis signaale edastada, mis võeti vastu100 meetri kaugusel oleva teleskoobiga. Signaalid teisendas arvutile arusaadavaks informatsiooniks Arduinol põhinev pisiarvuti, mis need sülearvutisse edastas.
Teadlaste sõnul võib üks lambipirn niiviisi lekitada kuni 10 kilobaiti andmeid päevas, mis on piisav, et edastada mitmeid paroole ja turvavõtmeid.
Andmete vargus ja edastamine pole aga ainusoht. Lampe vilgutada ka näiteksepilepsiahoo esilekutsumiseks.
Foto: Philips