Auve Techi ja Bolti isejuhtivad autod kihutasid WRC Rally Estonia katsetel

Auve Techi ISEAUTO avamas WRC Rally Estoniat.Foto: Auve Tech (Silvo Voznesenski ja Paula Johanna Adamson)

Kuigi Auve Techi ISEAUTO ning Tartu Ülikooli ja Bolti isejuhtivate autode projektid on üksteisest sõltumatud on mõlemil projektil tänaseks üks ühine nimetaja. Nii Auve Techi ISEAUTO, kui ka Bolti isejuhtiv auto kihutasid täna WRC Rally Estonia katsetel. 

Mõlemate projektide taga olevad inimesed saavad end pidada esimesteks maailmas. ISEAUTO oli esimene isejuhtiv buss, mis avas WRC ametliku rallikatse ning Bolti isejuhtiv auto oli esimene, mis sõitis mööda WRC testikatset (shakedown). 

WRC Rally Estoniale andis avapaugu Auve Techi ISEAUTO

Bolti isejuhtiv auto WRC Rally Estonia testikatsel.Foto: Bolt

Bolti RX450h hübriidjõuallikaga luksusmaastur sõitis Abissaares asunud katsel maksimaalselt kuni 65km/h. Boltil oli eesmärk läbida rada juhi minimaalse sekkumisega. 

“Võib öelda, et katse oli edukas. Saime teada, kuidas isejuhtiv tehnoloogia toimib ekstreemsetes tingimustes, mida rallirada kahtlemata on. Kohati oli tee pehme ja katki ning oli tarvis ka auto üle kontroll võtta. Siiski, enamiku katsest läbis auto autonoomselt,” kommenteeris Bolti arendusjuht Rain Johanson, kes oli katse ajal turvakaalutlustel auto roolis.

Tartu Ülikooli isejuhtivate sõidukite labori juhi Anne Jäägeri sõnul on Bolti ja Tartu Ülikooli koostööprojekti põhieesmärgiks katsetada isejuhtivate sõidukite tehnoloogiat linnatingimustes. 

“Rally Estonia andis meile suurepärase võimaluse tehnoloogiat katsetada ka keerulistes oludes, see on hea proovikivi enne linnaliiklusesse minemist,” lisas Jääger. 

Päris ametlikule esimesele kiiruskatsele andis avapaugu ISEAUTO. Raadi mõisaparki rajatud tehniliselt keeruline ja olemuselt väga kiire kruusarada, mille pikkuseks on 1.28 kilomeetrit, nägi enne maailma tipptegijaid hoopis Eestis valmistatud isejuhtivat bussi. Buss läbis raja ligi viie minutiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.