Avalik saladus: Netflix laieneb järgmise aasta alguses Eestisse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
47rs150121a631.jpg

“Kõik meie rahvusvahelised koostööpartnerid võtavad seda kindla tõsiasjana, et Netflix on otsustanud 2016. aasta esimeses kvartalis muuhulgas ka Eestisse laieneda,” ütleb Eesti telemaailmas väga informeeritud inimene. Kuna tal pole voli ei Netflixi ega partnerite nimel ametlikult kõneleda, ei saa ta oma nime all seda öelda.

Kuidas siinsete ettevõtete partnerid Netflixi Eesti-plaane teavad? Väga lihtsalt: Ameerika firma ostab Eesti tarvis telesisu litsentse kokku, ütles teine valdkonda tundev ekspert.

Seega on valdkonnas avalik saladus: Netflixi teenust saab järgmisel aastal ka Eestis osta.

Firma ei ole Geeniuse toimetuse ametlikulepäringule vastanud, kuid selle infoga klapib igati Netflixi enda antud vihjeke, millest eile kirjutasime. Kui varem kinnitas firma oma kodulehel, et Eestis pole teenus saadaval, siis nüüd öeldakse ühemõtteliselt: “Netflix tuleb peagi maailma sellesse osasse."

Tegelikult pole Eesti muidugi mingi oluline verstapost Netflixi kaardil. Aasta alguses investoritele saadetud kirjas käis firma välja lubaduse, et “jõuame globaalse laienemise lõpule viia järgneva kahe aasta jooksul”. See tähendabki, et sihiks seatud 200-s riigis saab Netflixi teenust tarbida2016. aasta lõpuks.

Maailma mastaabis on firma jaoks olulised Eestist suuremad turud. Ametlikult on firma öelnud, et 2016 pakutakse teenust Hong-Kongis, Taiwanis, Singapuris, Lõuna-Koreas ja Kambodžas. Mitte-ametlikult on kindel jutt laienemisest280 miljoni internetikasutaja ja üha parema 4G leviga Indiasse. Aga suurte vahel tõmmatakse kaasa ka väiksemad, näiteks Kesk- ja Ida-Euroopa, Baltikum, Eesti.

Eesti sisu jaoks pole veel kokkuleppeid tehtud

Paljudel turgudel pakub Netflix peale USA stuudiote filmide ja sarjade ning enda toodetud sisu (millest kuulsaim on kindlasti “Kaardimaja”) ka kohalikku materjali. Eesti tele- ja filmimaailmaga pole veel seda jutuks võetud.

Eesti rahvusringhäälingu (ERR) juhatuse esimehe MargusAllikmaa kinnitusel pole NetflixERRi poole pöördunud. “Nende võimalik tulek Eesti turule ei ole majas teemaks olnud,” ütles Allikmaa.

Eesti viimase aja rahvusvaheliselt kõige edukama filmi “Mandariinide” produtsent Ivo Felt ütles, et ta pole samuti Netflixi laienemisplaanidest kuulnud. “Et kohalikku sisu näidata, peaksid nad filmide õiguste omajatega ühendust võtma. Eestis on küll nii, et filmide leviõigused on jäänud enamasti tootjate kätte,” selgitas Felt.

Ei tele- ega filmivaldkonna inimesed ei taha öelda, et Netflixi Eestisse laienemine neid kuidagi äriliselt mõjutaks.

"Me näeme Netflixis suurepärast täiendust, kuna see annab veel ühe lisapõhjuse teleri ees aega veeta," ütles Starman Grupi äriarenduse direktorToomas Tiivel."Nii Netflix, kui meie enda Ajamasin ja videolaenutus, täidavad kõik sama eesmärki – teha kvaliteetne meelelahutus paremini kättesaadavaks ja anda põhjust telerit vaadata, kuna inimesed ei sõltu enam telekavast, kellaaegadest ega asukohast."

Tiiveli sõnul suurendabNetflix inimeste vajadust kvaliteetse ja kiire internetiühenduse järgi, mida Starmanil on samuti heameelpakkuda.

KasElioni hankejuht Toomas Luhats arvab, et Netflixi tulles kolivad inimesed kodumaiste teenusepakkujate juurest ära? “Ei, seda me ei karda, et juhtuks. Netflix hakkab pigem pakkuma lisaväärtust,” vastas ta.

Foto: House of Cards Facebook

Luhats viitab, et ilmselt on Eestis paljud esimesed huvilised juba Netflixile ligipääsu ostnud ja kasutavad teenust nii, et on suunanud oma internetiühenduse läbi mõne teise riigi, kus Netflix tegutseb.

"Kui Netflix aga ametlikult siia tuleb, muutub ligipääs palju lihtsamaks, aga [tarbija] võtab neid ilmselt ikkagi Eesti teenusepakkujale lisaks,” hindas Luhats. “Ma ei usu, et see Eesti turgu drastiliselt mõjutaks, aga mõistagi tuleb kohalikel teenusepakkujatel vähemalt sama kõvasti kui mitte rohkemedasi pingutada – et pakkuda oma klientidele parimat võimalikku sisu."

Filmitööstuses nimetatakse Netflixi üheks VOD (video-on-demand ehk nõudmisel videovaatamise) kanaliks. Allfilmi produtsendi Madis Tüüri sõnul ei tehta Eestis filme rikkaks saamise pärast, turg on selleks lihtsalt liiga väike ja ühe populaarse VOD-teenuse tulek seda ei muudaks. Tüüri sõnul ei kata ühegi filmi levitulud tootmiskulusid, seega põhjus filmide tegemiseks on teine. “Eestis tehakse filme rahvuskultuuri pärast. Ja selle juures on oluline silmapaaride hulk, kes filmi näeb. Sahtlisse teha, nii et filmi keegi ei vaata, pole mõtet,” ütles ta.

Sellest vaatenurgast on Netflixi laienemine ja Eesti sisu sinna saamine oluline. “Kui me teeme filmi rahvuskultuuri pärast, siis me tahame ka jõuda nendeni, kes vaatavad arvutist või tahvlist sisu ja näeks seal ingliskeelse materjali kõrval ka meie filme,” selgitas Tüür.

Kolm hinnataset

Netflixil uuenduslik televisiooni voogedastuse ehk striiminguteenus kogub maailmas üha rohkem populaarsust, oktoobri seisuga vaatas sealt filme ja sarju 69 miljonit inimest. Netflix töötab üle interneti veebilehel või mobiilis äpina.

Sisuliselt on tegu tohutusuure filmide ja telesarjade kataloogiga.Valid filmi või sarja, vajutad "mängi" ja saade hakkabki mängima. Just see mugavus on teenuse üheks suurimaks trumbiks. Teiseks oluliseks omadusekspeab firma ise algoritmilisi soovitusi.

Väga mahukast filmi- ja telekataloogist huvitava vaatamise ülesleidmine võib olla väga keeruline, seepärast kalkuleerib tarkvara ise, mis sulle seni vaadatud sisu põhjal võiks järgmisena meeldida.

Teenus on Eesti ümbruskonnas kättesaadav juba Soomes ja Rootsis ning mujal Lääne-Euroopas. Viimane laienemine toimus oktoobris, kui Netflixi sai hakata vaatama Itaalias, Hispaanias ja Portugalis.

Euroalal maksab Netflixi teenus iga kuu €8/€10/€12, USA-s sama palju dollareid. Odavamate ja kallimate pakettide vahe on see, mitmest seadmest korraga sarju või filme vaadata saab ning mis kvaliteediga:

  • €8/kuus: standardkvaliteet, ühest seadmest korraga
  • €10/kuus: HD-kvaliteet, kahest seadmest korraga
  • €12/kuus: HD- ja osal filmidel ja sarjadel 4K-kvaliteet, neljast seadmest korraga

Nii võib öelda, et Netflixi Eestisse laienedes saame esimese ametliku allika, kust näeb ultra-kõrglahutusega ehk 4K kvaliteediga sisu.

Igal turul, kus Netflix tegutseb, on filmid ja sarjad varustatud maakeelsete subtiitritega.

Foto: Reuters/Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.