Taksoäpi Bolt esindaja sõnul on nad ettevõtte siseselt tegelenud soolise võrdsuse küsimusega ja teadlikult pingutanud palgalõhe vältimise nimel. Sellest hoolimata ei soovinud esindaja öelda, kui suur on Boltis sooline palgalõhe.
Sel nädalal käivitatud naistepäeva kampaania kohta, mis tingimuste kohaselt oli suunatud vaid naistele, ütles miljardi dollari väärtuses oleva ettevõtte kõneisik, et tegelikult on see algusest peale olnud suunatud kõigile kampaaniat toetavatele inimestele nende soost hoolimata.
Samas on kampaania tingimustes endiselt sees nõue, mille kohaselt jagatakse sooduskoode vaid naistele. Kampaania tingimusi ei ole ettevõttel kavas muuta ega ka kliente teavitada, et kampaaniast saavad siiski osa võtta ka mehed.
Võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta tõi täna Bolti kampaania kohta välja mitmeid olulisi tähelepanekuid, millest ühes väljendas oma lootust, et nii suurejoonelist soolise palgalõhe vastast kampaaniat tegev ettevõte on tegemas seda reklaamikampaaniat täiendavalt oma ettevõtte sees juba tehtud tulemuslikele edendavatele meetmetele.
Bolti sõnul ei ole neile nende töötajate, klientide ja autojuhtide sugu oluline
Üleeile käivitas Bolt naiste ja meeste palgalõhele viitava kampaania, mida on ühismeedias mitmed inimesed kritiseerinud. Lisaks Eestile on kampaania pahameelt tekitanud ka lätlaste seas. Kampaania käigus jagab Bolt vaid naissoost klientidele sooduskoode, millega saab järgmised sõidud teha palgalõhega võrdse protsendi võrra soodsamalt.
Lisaks ühismeedias vallandunud negatiivsele tagasisidele võttis sel teemal sõna ka võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta, kes sai eile lõunaks kampaania kohta inimestelt kaheksa pöördumist või selgitustaotlust.
Bolti pressiesindaja Jaan Lašmanovi sõnul on Bolti esindajad kampaania teemal Pakostaga nüüdseks suhelnud ning nõunik olevat nõustunud, et kampaania juhib tähelepanu olulisele probleemile ja on sellisel kujul hea algatus.
Palgalõhe küsimusega on Lašmanovi kinnitusel ettevõttes tegeletud, kuid kui suur on sooline palgalõhe Boltis ei soovinud ta avalikustada. Pressiesindaja sõnul puudub tal see info.
“Bolt tegeleb soolise võrdsuse küsimusega ka ettevõtte sees ja pingutame teadlikult palgalõhe vältimise nimel. Meie värbamisprotsess on puhtalt kompetentsi ja sobivuse põhine. Bolti 1400 töötajast 44% on naised. Juhtide platvormile registreerimisel küsime me neilt ainult äritegevuseks olulist infot ja juhi sugu selle info hulka ei kuulu. Aga me näeme, et naisjuhtide proportsioon on võrreldes meestega väga väike ja meie eesmärk on seda tõsta,” ütles ta.
Bolt on erinevates riikides teinud ka mitmeid kampaaniaid, millega julgustavad nad naissoost autojuhte platvormiga liituma.
“Näiteks novembris toimus Tallinnas infoõhtu “Naised roolis?”, kus Bolti naisjuhid jagasid enda kogemusi ja julgustasid uusi naisi Boltiga sõitma. Nigeerias läbi kampaania Women With Drive. Kampaania eesmärk oli toetada naiste ettevõtlikkust ning äritegevust. Kõigil nigeerlastel oli võimalik esitada kandidaate, kes nende silmas toetust vääriks,” kirjeldas Lašmanov.
Võrdsete võimaluste volinik juhtis oma seisukohas tähelepanu sellele, et Bolt saaks teemale vastutustundlikult seekaudu, kui pakub ühesuguseid teenuseid ja ühesugust hinnakirja klientidele nende soost olenemata. Lašmanov väitel nad seda ka teevad kuna kliendiks registreerudes ei küsi nad kliendilt tema sugu, kuna see ei ole ettevõtte äritegevuseks oluline info.
“Bolti sõidu hind koosneb alati konkreetsetest komponentidest – sõidualustustasu, kilomeetri hind ja minuti hind. Neid komponente kliendi sugu ei mõjuta. Suhtlesime Liisa Pakostaga otse ja ta nõustus meiega, et kampaania juhib tähelepanu olulisele probleemile ja on sellisel kujul hea algatus. Oleme terve kampaania vältel jaganud sooduskoode kõigile, kes kampaania eesmärki toetavad,” lisas ta.