Uudis

Bolt ei käsi autodelt eemaldada natsipartei valimisplakateid

Natsipartei valimisplakatitega Bolti autod Slovakkias.Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Uudise sisu täiendatud 26. veebruaril kell 11:40.  

Bratislava tänavatel sõidavad ringi Eesti taksoäpi Bolt autod, mille tagaklaasidel ilutsevad Rahvapartei – meie Slovakkia (LSNS) valimisplakatid. Kleepsudel antakse mõista, et autoga sõitja hääletab sel nädalal toimuvatel parlamendivalimistel just nimetatud erakonna poolt.

Üleskutsest tulenevalt on ühismeedias algatatud kampaania boikoteerimaks Bolti. Põhjus seisneb selles, et LSNS näol ei ole tegu üksnes paremäärmusliku erakonnaga, vaid nad on väga selgesõnaliselt korduvalt öelnud, et nad ülistavad natsismi. Selle tõestuseks on kas või see, et erakonna liikmed kasutavad avalikult natsitervitust.

Kuigi Bolti kõneisiku sõnul ei esinda ettevõte ühtegi maailmavaadet ning on apoliitiline, siis ei kavatse nad lasta autodelt natsistliku erakonna valimisplakateid kõrvaldada.

Liiklusavarii viis natsipartei reklaamimiseni

Eelmise nädala teisipäeval leidis Slovakkia kiirteel aset liiklusõnnetus, mille põhjustajaks oli Bolti logodega autot juhtinud taksojuht. Taksojuht sõitis tagant sisse natsipartei LSNS kandidaadi Marek Darmo kaubikule.

Kuna liiklusõnnetuse põhjustakas oli taksojuht, siis pakkus tema tööandja, mis kasutab autode vahendamiseks Bolti platvormi, poliitikule kompensatsiooniks, et kleebib oma autode tagaklaasidel tema erakonna valimisplakati.

Kokku said kleepsud 25 autot, millel ilutseb kiri “Mina valin Kotleba 24”. Kotleba viitab LSNS erakonna asutajale Marian Kotlebale. Eelnevalt sisaldas erakonna nimi ka asutaja perekonnanime.

Kuna LSNS näol ei ole tegu tagasihoidliku paremäärmusliku, vaid väga valjuhäälse ja otsekohese natsiparteiga on slovakid kutsunud kaasmaalasi üles Bolti boikoteerima. Boikoteerimise soovile valas õli tulle veel seegi, et Bolti tegemisi Slovakkias juhtiv Eduard Suchánek on andnud käsu autodelt kõrvaldada Bolti logod, kuid mitte natsipartei reklaame.

Suchánek ütles Slovakkia meediale, et Bolti näol on tegu apoliitilise ettevõttega, mis lubab oma juhtidel demokraatlikel valimisel oma maailmavaateid esindada.

Analoogse vastuse andis ka Bolti pressiesindaja Eestis Jaan Lašmanov öeldes Geeniusele, et Bolt ei toeta ühtegi poliitilist erakonda ega maailmavaadet. “Küll aga austame oma juhtide ja kasutajate vabadust seda teha,” lisas ta.

Lašmanovi kinnitusel ei ole autosid platvormilt kõrvaldatud ning nad ei saa juhtidel piirata mõne konkreetse erakonna reklaamimist, kuna autod, millega nad teenust osutavad ei kuulu Boltile.

Võimalikke piiranguid võivad Bolt pressiesindaja sõnul nad seada vaid sellisel juhul, kui juhid müüvad autodel olevat pinda reklaamiks ettevõtetele.

Täiendus, 26. veebruar kell 11.40

Bolti pressiesindaja Lašmanov kinnitas, et täna võeti poliitreklaam autodelt maha. Lašmanov ei täpsustanud, kas reklaamide kõrvaldamist nõudis Bolt või tegi seda kohalik taksofirma enda soovil.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses