Bolt sattus naistepäeva kampaania tõttu Eesti ja Läti ühismeedias tulise kriitika alla

Bolti logoga auto.Foto: Bolt

Taksoäpp Bolt käivitas sel nädalal naistepäeva kampaania, milles pakub taksosõitude jaoks soodustusi vaid naistele. Kampaania üllast eesmärgist hoolimata on see leidnud ühismeedias tulist kriitikat.

Suurem enamus kriitikast tuleneb sellest, et vaid naistele mõeldud sooduse saamiseks peavad naised veel lisaks vaeva nägema. Kuna kampaania tekst viitab palgalõhele on kriitikute sõnul kummaline, et Bolt ärgitab naisi sooduse saamiseks lisatööd tegema.

Lisaks eksis Bolt kampaania esialgses tekstis palgalõhe terminiga väites, et Euroopa Komisjoni statistika kohaselt saavad Eestis naised sama töö eest meestest vähem palka. Kampaania sõnastust on Bolt tänaseks muutnud.

Kampaania on algatatud kaheksas riigis

Bolt käivitas sel nädalal kaheksas Euroopa Liidu riigis, kus nad teenust osutavad, naistepäeva kampaania. Kampaania kohta saadeti klientidele e-kirjad, postitati informatsioon ettevõtte ajaveebi ning Instagrami kontodele.

Kampaania käigus annab Bolt vaid naistele mõeldud sooduskoode, mille allahindluse protsent on vastav Euroopa Komisjoni poolt koostatud palgalõhe statistikale. Ehk kampaania tuum on riigiti sama, kuid soodustuse protsent on riigiti muutuv, näiteks Eestis jagatakse naistele koode, millega saab viie järgmise Bolti sõidu pealt allahindlust 25,6%. Ühendkuningriigis saavad naised kampaania korras allahindlust 20,8%, kuid seda lausa kümnelt sõidult.

Sooduskoode ei jagata naistele niisama vaid selle saamiseks peab Instagrami storysse postitama pildi, kuhu sooduskoodist huvitatu peab lisama juurde teemaviite #minasõidanboltiga. Riigiti on teemaviide erinev. Just selle nõude tõttu on ühismeedias Bolt kriitika alla sattunud. Kriitikud peavad kummaliseks seda, et palgalõhele tähelepanu juhtides paneb Bolt naisi soodustuse saamiseks lisatööd tegema.

Kampaania üheks kriitikuks on kirjanik, kolumnist ning produtsent Susan Luitsalu.

Kuvatõmmised Susan Luitsalu Instagrami postitustest, kus ta kritiseerib kampaania eest Bolti.Foto: Kuvatõmmis

Bolt eksis palgalõhe terminiga

Lisaks eksis Bolt esialgu kampaaniat tutvustava tekstiga tuues välja, et Euroopa Komisjoni statistika kohaselt saavad Eestis naised meestega võrreldes sama töö eest vähem palka. Palgalõhe termin tähendab aga hoopis seda, et üldiselt saavad naised meestest vähem palka, mitte et ühe sugupoole esindajad saavad sama töö eest vähem palka.

Vasakul on Bolti kampaania algupärane tekst, kus väidetakse, et palgalõhe tähendab seda, et naised saavad meestega võrreldes sama töö eest vähem palka. Paremal pool on Bolti blogis parandatud tekst.Foto: Kuvatõmmis

See, et sotsiaalmeedias on kampaania üle tekkinud elav diskussioon näitab Bolti pressiesindaja Jaan Lašmanovi sõnul seda, et kampaania toimib.

“Kampaania eesmärk on juhtida tähelepanu reaalsele probleemile meie ühiskonnas. See on ka suurepäraselt õnnestunud, kuna sotsiaalmeedias on tekkinud elav diskussioon. Kahtlemata tekitab see kampaania, nagu iga teinegi, erinevaid seisukohti. Meie eesmärk oli panna inimesed seda märkama ja sellest rääkima. See on õnnestunud,” ütles ta.

Lašmanovi kinnitusel ei ole kampaania ka kuidagi diskrimineeriv.

“Ainult naistele pakutav allahindlus ei ole meie hinnangul diskrimineeriv, kuna võrdõiguslikkuse seadus lubab soolist võrdõiguslikkust edendavate erimeetmete rakendamist, mis annavad eeliseid alaesindatud soole või vähendavad soolist ebavõrdsust,” sõnas pressiesindaja.

Kampaaniat kritiseeritakse ka Lätis

Lisaks sellele, et kampaaniat on tuliselt kritiseeritud ühismeedias eestlaste poolt leidub kriitikuid ka Lätist. Juuratudeng Natālija Knipše tegi eile Instagrami mitu postitust, kus kritiseeris kampaaniat esialgu läti keeles, kuid saades oma Eesti tuttavatelt tagasisidet läks üle inglise keele peale.

Kuigi Knipše on juuratudeng ei pea ta end veel piisavalt pädevaks, et kampaaniat juriidiliselt kommenteerida, kuid ta oli valmis Geeniusele oma isiklikke arvamusi lähemalt tutvustama. Knipše sõnul pidas ta Bolti kampaaniat esialgu heaks ideeks, kuid seda seni kuni luges kampaania tingimusi.

“Minu arvates on igasuguse lisatöö või pingutuse, mida naised peavad allahindluse saamiseks tegema, vastupidise mõjuga. Sellel on vastupidine mõju naiste ning nende töö austamisele. Lisaks, kuna kampaania raames peab postitama endli pöörab see näiliselt tähelepanu naiste välimusele, see edendab edevusekultuuri ja enese võrdlemist teistega,” ütles ta.

Ta lisas, et endli postitamine on igaühe vaba valik, kuid määrata see kampaania, mis peaks pöörama tähekepanu palgalõhele, tingimuseks on segadust tekitav.

Knipše sõnul on tema tehtud postitusi agaralt jagatud ning ta on saanud ka palju tagasisidet, kus ollakse tema seisukohaga päri. Tudengi sõnul ei ole temaga võetud ühendust ei Bolti kontorist Eestist ega Lätist.

Kuvatõmmis lätlannast juuratudengi Natālija Knipše Instagrami postitustest.Foto: Kuvatõmmis

“Otsustasin oma arvamust väljendada kuna nägin, et paljud inimesed postitasid Bolti kampaania kohta pilte ilma lisatingimusi lugemata. Inimesed hindasid Bolti žesti eest, mis pööras tähelepanu palgalõhele. Olles tingimustega tutvunud pidasin vajalikuks oma arvamuse väljendamiseks. Kuigi see tundub tühine asi peegeldab see seda, kuidas meie ühiskond naisi tajub ja mida me naistes väärtustame,” lisas tudeng.

Lätlastele tekitas pahameelt veel seegi, et ühele eestlasest meesterahvale saatis Bolt sooduskoodi, mis annab sõitudelt allahindlust 60% ning too meesterahvas ei pidanud koodi saamiseks lisatööd tegema.

Artikli avaldamise hetkel on kampaania käivitatud Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Portugalis, Horvaatias, Tšehhis, Ühendkuningriigis ja Prantsusmaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.