Äri kuivas kokku: Bolti konkurendid Uber ja Lyft võitlevad elu eest

Uber põhiäri tulud on kokku kukkunud ning firma üritab raskel ajal laieneda jõuliselt toidukulleri ärisse.FOTO: Shutterstock

Eesti päritolu Bolt konkurendid USAs Uber ja Lyft, kes pole kunagi olnud isegi lähedal kasumi teenimisele kui majandus õitses, seisavad silmitsi elu ja surma küsimusega. Kuidas nemad ja nende juhid jäävad ellu, kui enamik inimesi püsib kodus, kirjutas New York Times.

Pärast seda, kui Seattlest sai märtsis esimene suurlinn USAs, kus avastati laiaulatuslik korooniviiruse levik kukkus Uberi äri 60-70 protsenti, teatas ettevõtte juht. Kuu aega hiljem, kui kinni on pandud nii suur osa Ühendriikidest kui ka paljud teised riigid, pelgavad investorid, et samasugune langus toimub kogu Uberi ja tema peamise konkurendi Lyfti äris. 

Neljapäeval teataski Uber analüütikutele, et ta ei suuda prognoosida selle aasta käivet seoses koroonaviiruse mõjuga. Veel veebruaris ootas firma 16-17 miljardi suurust käivet. Lyft pole veel sarnast teadet teinud, kuid kogutud kaudseted andmed viitavad, et mõlemad ettevõtet tabas märtsis kollaps.

Miljoni ameeriklase deebet ja krediitkaartide ostude põhjal järeldas analüüsifirma Second Measure, et Uberi käive kukkus märtsis 83 protsenti. “Ma arvan, et iga suurlinn ja tegelikult kogu riigis langeb 70 kuni 80 protsenti,” ütles ajalehele finantsfirma D.A. Davidson vanemanalüütik Tom White. 

Nii lõpetas märtsis sõitmise Rayann Aly Pariisis, mis on Uberi suurim turg Euroopas. Ta ütles, et ühelt poolt kuivas äri kokku ja teiselt poolt oli tal mure oma tervise pärast. Nagu paljudes teistes suurlinnades, on Pariisi liiklus olematu. Samuti pole valitsus käinud välja ajakava, millal piirangud maha võetakse. “Äri pole,” ütles 38aastane Aly. “Inimesed püsivad kodus.”

Kannatamise strateegia

Nagu teistel ettevõtetel, paistab ka Uberi ja Lyfti strateegia praegu olema olukord välja kannatada. Analüütikud ootavad, et ettevõtted vähendavad turunduskulusid ja juhtidele pakutavad soodustusi. Kui koduspüsimine peaks venima suveni, ootab tuhandeid kontoritöötajaid ees koondamine. 

Sarnaselt Boltiga üritavad nad vedada toitu nii palju kui võimalik. Järsult on kasvanud nõudlus Uberi kahjumliku toidukullerteenuse Uber Eats järele. Ilmselt möödus selle käive märtsi keskel põhiärist ning kasvas kuuga 27 protsenti, nähtub Second Measure analüüsist.

Kuigi Lyftil polnud toidukullerteenust enne pandeemiad, lõid nad ajutise juba 22. märtsil, kui teatasid, et alustavad toidukaupade vedu õpilastele ja eakatele. Kolmapäeval laiendas Lyft teenust 11 suurlinna, sealhulgas Atlantasse, Houstonisee, San Franciscosse ja Seattle’sse.

“Kullerteenus on ainus päikesekiir selles olukorras,” ütes JMP Securities anaüütik Ron Josey. Tema hinnangul muudab selline aeg fundamentaalselt tarbijate käitumist ning ringisõitmise asemel tehakse aina rohkem asju kodus.

Mõned juhid ütlevad aga, et nihe kullerteenuse suunas ei tee kaotatud vahet kaugeltki tasa. 61aastane Uberi juht Bostonist Francisco Arauz ütles, et teenis enne koroonaviiruse piiranguid 20-30 dollarit tunnis. Nüüd, kuigi on lisandunud nii toidu kui ka toidukaupade kojuvedu, jääb keskmine sissetulek kõigest 5-10 dollari piirile. Ta on hakanud rohkem töötama, et teha kaotatud sissetulek tasa.

30 000 juhi andmeid analüüsinud Gridwise andetest nähtub, et juhtide sissetulekud on kukkusid märtsi alguses kuu keskpaigaks 36 protsenti. Kuigi kuu lõpus hakkasid sissetulekud kergelt taastuma, olid nad ikkagi kuu algusega võrreldes 24 protsenti madalamad.

Osad juhid on ka loobunud teenuse pakkumisest enda tervise kaitsmiseks. Teised, nagu Arauz, helistavad oma klientidele ette ning paluvad kanda autos maski. “Ma ei usu, et see kogustus peaks olema minul,” ütles Arauz. Tema hinnangul peaks Uber lisama sellised juhised oma äpis. Uber on seni soovitanud maske kanda Los Angeleses, kus tervishoiutöötajad seda soovitavad, ning samuti soosinud reisijatel istuma tagaistmele. 

Lyft veab inimeste asemel aina rohkem toitu.FOTO: Shutterstock

Tuhanded juhid tööta

Uberil ja Lyftil on samas üsna suur rahaline paindlikkus, sest juhid ei ole nende palgal. Ettevõttes kohtlevad juhte kui allhankijaid, ei maksa nende sotsiaalkindlususe, sõiduki hoolduse ega muude kulude eest.

Lyft suunas juhid, kes jäid tööta, kandideerima tööle Amazoni, kes teatas, et plaanib palgata 100 000 töötajat suurenenud nõudluse tõttu. Uber soovitas aga tööta juhtidel proovida Uber Eatsi, kandideerida Amazoni või mujale. 

Sõidujagajaid koondav Rideshare Drivers United on üleujutatud juhtide palvetest aidata neil saata töötu abiraha või koostada palganõudeid Uberi ja Lyfti vastu. Nimelt saavad USA koroonaviiruse abipaketi raames töötu abiraha ka nn juhutöötajad.

Kasumit ei paista

Eelmisel aastal valmistas pettumuse nii Uberi kui ka Lyfti aktsiate esmaemissioon Wall Streetil peamiselt seetõttu, et investorid vaatasid viltu kasumist kaugel olevate raha põletavate ettevõtete suunas.

Mõlemad ettevõtted pidid koondama nii töötajad kui ka vähendama turunduskulusid. Uber väljus ka suure kuluga turgudelt, müües toidukullerteenused Indias ja Lõuna-Koreas.

Kuid 2020 aastat alustati optimistlikult. Kiirelt laieneda põletati aastaid investorite raha, näiteks 2019. aastal oli Uberi kahjum 8,5 miljardit ja Lyftil 2,6 miljardit dollarit. Kuid Uber ennustas, et võib jõuda kasumisse juba 2020 aasta ning Lyft 2021 aasta lõpuks.

“See löök teeb kasumisse jõudmise veel raskemaks,” ütles endine Uberi nõukogu liige ja riskikapitali firma Bencmark partner Bill Gurley. Tema hinnangul peavad ettevõtted kärpima kulusid viisil, milleks varem pole valmis oldud. Ainult nii võib taastuda suund kasumlikkusesse.

Enne viirust ootas Lyft esimese kvartali käibeks üle 1 miljardi dollari, kuid praegu ootavad analüütikud 922 miljardi suurust käivet. Uber vihjas varem, et ootab esimeses kvartalis veidi vähem kui 4 miljardi suurust käivet, kuid praegu ennustavad analüütikud 3,5 miljardit.

Teine kvartal tuleb aga palju halvem. JMP Securities prognoosis, et Uberi käive kukub 45 protsenti ja Lyftil isegi 61 protsenti. Investorid on hirmunud. Uberi aktsia on märtsi alguses langenud 17 protsenti ja Lyftil 26 protsenti.

Mõlemal firmal on aga õnneks piisavalt rahavaru. 2019.aasta lõpuks oli Lyftil 2,8 miljardit. Märtsis teatas Uber, et lõpetas veebruari umbes 10 miljardi suuruse rahavaruga, milles küll 1,5 miljardit plaaniti kulutada Lähis-Ida sõidujagamisteenuse Careem ja toidukulleri Cornershop ostuks.

Vaatamata juhtide survele, ei kiirusta kumbki ettevõte tagasi põhiärisse. Aprillis alustas Uber reklaamikampaniat televisioonis tungivalt palused inimestel kodus püsida. “Püsige kodus kõigi nende nimel, kes seda teha ei saa,” teatas reklaam. Samuti palub Uber oma äpis inimestel koju jääda. Ka Lyfti äpis on sõnum “sõida ainult siis, kui pead”.

RBC Capital Marketsi analüütiku Mark Mahaney hinnangul oli selline sõnum üllatav, aga mingil hetkel peavad nad ikkagi oma põhiäri avama. “Küsimus on vaid selles, millal äri taastub.”

Boltil sama mure

Eesti Boltil on samad mured. Ettevõtte põhiäri käive on kukkunud kuni 85 protsenti ning firma palus riigilt abi. Samas laiendatakse tegevust just kullerteenuste pakkumisel. Laiali veetakse nii toitu kui ka muid, ettevõtetele vajalikke kaupu. Pikemalt:

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.