Briti meedia: Kremli agendid häkkisid Ühendkuningriigi välisministri isiklikku telefoni sisse

Eesti riigiametnikel on salajasteks vestlusteks spetsiaalsed telefonid

Väljaande sõnul häkkisid Kremli agendid sisse Suurbritannia poliitiku Liz Trussi telefoni.Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Briti väljaanne The Daily Mail kirjutab, et Kremli agendid olevat häkkinud sisse poliitiku Liz Trussi isiklikku mobiiltelefoni ajal, mil ta pidas Ühendkuningriigi välisministri ametit. Väljaanne tugineb enda sõnul usaldusväärsetele allikatele, kelle sõnul olevat häkkimisest teadasaamise järgselt toonane peaminister Boris Johnson otsustanud, et juhtumi peab maha vaikima. 

Tõestus juhtumi aset leidmisest saabus alles hiljuti, mil Trussist endast sai peaminister. Ametivahetuse ajal vahetas ta välja telefoninumbri, mida ta oli juba mitmeid aastaid kasutanud. See omakorda tekitas ebamugavusi kuna ta poliitilised liitlased ei saanud temaga enam otseühendust luua.

Väljaande sõnul said häkkerid kätte vähemalt ühe aasta jagu suhtlust, mida kõrge poliitik oli oma isikliku telefoniga pidanud. Ühe allika väitel oli telefon nii kompromiteeritud, et see viidi julgeolekuasutuste poolt turvalisse asukohta, kus see olevat siiani. 

Häkkimine olevat avastatud tänavu suvel, mil toorid hakkasid endale uut juhti ning ühtlasi peaministrit valima. Seni ei ole Trussi telefonist kättesaadu avalikkuse ette lekkinud. Pildipankades olevatest fotodest nähtub, et Truss kasutas Samsungi nutitelefoni.

Eestlastel on krüpteeritud sidepidamise lahendused

DigiPro kirjutas märtsis, et avalikest andmetest tulenevalt on teada, et Eesti riigiametnike kasutada on vanad Samsungi telefonid, mis kasutavad Rootsi tarkvarafirma arendatud krüpteeritud sidepidamise lahendusi. 

Kokku on lahenduse töös hoidmise eest vastutav riigiasutus süsteemi ja telefonide eest välja käinud tagasihoidlikud 200 000 eurot. Kuid kevadel esitletud finantsplaanides öeldi, et kuni 2024. aastani on süsteemi eeldatav kulu kuni pool miljonit eurot aastas. 

Kuigi seitsmekümnendate lõpus ühest Lõuna-Rootsi linnakesest välja kasvanud ettevõte ei ole oma reklaammaterjalides teinud saladust sellest, et nende lahendusi kasutavad Rootsi ja Hollandi kaitseorganid ning sellele on heakskiidu andnud NATO ei ole nad Eestit oma partneri või kliendina avalikult välja toonud. Teada on, et tänavu kevadel oli sääraseid Samsungi poolt toodetud telefone, kuid spetsiaalset tarkvara jooksutavaid telefone Eesti pinnal vähemalt 360. 

Eesti välisministri kõne lekitati YouTube’i

2014. aastal leidis aset juhtum, kus YouTube’i riputati telefonikõne, milles vestlesid omavahel Eesti toonane välisminister Urmas Paet ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge ametniku Catherine Ashton. Telefonikõnes rääkis Paet oma päev varem toimunud visiidist Ukrainasse, kus ta käis seoses Maidani sündmustega. 

Midagi salajast tolles kõnes üksteisega ei räägitud. Toona algatati uurimine, mis ei tuvastanud, et keegi oleks häkkinud Paeti iPhone 4 sisse või kuulanud kõne muul viisil Eesti poolelt pealt. 

Veidi aega hiljem lekkis Brüsselist veel üks telefonikõne, mis peeti juba ameeriklastega. Kedagi kõnede lekitamise eest süüdi ei mõistetud ega ühtegi kindlat kahtlusalust avalikult välja ei toodud. Võib vaid oletada, kellel võis olla motivatsioon lekitada avalikkuse ette Ukrainat puudutavad telefonikõned. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.