BSA: 41% Eestis kasutatavast tarkvarast on piraattarkvara

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

The Software Alliance 2017. aasta uuringust selgub, et 41% tarkvarast Eesti arvutites ei ole nõuetekohaselt litsentseeritud. See on 1 protsendipunkt vähem võrreldes eelmise BSA uuringuga, mis avaldati 2016. aastal. 2011. aastal oli see 48%.

Võrdluseks, naaberriikides Lätis on piraattarkvara osakaal eelmisel aastal 48%, Leedus 50%, Venemaal 62%, Soomes aga 22% ja Rootsis 19%.

Uuringu kohaselt tuleks Eesti ettevõtetel küberrünnakute riski vähendamiseks ning majanduse elavdamiseks üle vaadata oma arvutivõrgus olevad tarkvaraprogrammid ning eemaldada sealt litsentseerimata tarkvara.

Uuring näitab litsentseerimata tarkvara kasutamist ning selle rahalist väärtust rohkem kui 110 riigis ja regioonis üle maailma, sisaldades ligi 23 000 vastust kasutajatelt, töötajatelt ning IT juhtidelt. Eestis on piraattarkvara turuväärtus 16 miljonit dollarit.

BSA sõnul on uuringu olulisemad leiud:

  • Litsentseerimata tarkvara kasutamine on langenud, kuid on siiski laialt levinud. Litsentseerimata tarkvara kasutatakse maailmas endiselt murettekitavalt palju, kui 37 protsenti personaalarvutitesse laetud tarkvarast on litsentseerimata – see on ainult 2 protsendipunktiline langus võrreldes 2016. aastaga.
  • IT juhtide sõnul liiguvad litsentseerimata tarkvara riskid ja hind tõusujoones. Litsentseerimata tarkvaras asuv pahavara läheb ettevõtetele üle maailma maksma ligi 359 miljardit USA dollarit. IT juhtide sõnul on pahavarast tulenevate andmerünnakute ja teiste turvariskide vältimine peamiseks põhjuseks kogu tarkvara litsentseerimisele.
  • Tarkvarahalduse parandamine võimaldab lisaks turvalisusele ka majanduslikku kasvu. Kui ettevõtted rakendavad meetmeid oma tarkvarahalduse parandamiseks, võivad nad suurendada oma kasumit kuni 11%.
  • Organisatsioonid saavad juba täna astuda samme, et parandada tarkvarahaldust. Uuringud on näidanud, et võttes kasutusele tarkvara haldusprogrammi ning optimeerides tarkvaralitsentse, võivad organisatsioonid säästa kuni 30% iga-aastastest tarkvarakulutustest.

Uuringu tulemustega saab tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.