Cleveron Challenge: Milline 10 edasisaajast on su lemmik ja miks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
cleveronrobot.jpg

Cleveroni korraldatud 10 000 eurose auhinnarahaga võistlus, kus meeskondadel tuleb luua autonoomne lumesahk, on nüüd jõudnud etappi, kus esimesed valikud on tehtud ja 17 tiimist jäi sõelale 10 meeskonda, kellel on võimalus ihaldusväärne auhind endale võita. Nüüd on aeg ka meeskondadega tutvust teha.

Iga meeskond sai võimaluse end vaba mikrofoni formaadis tutvustada, miks ja kuidas just nemad võistluse võidavad. Loe ja saa teada, kuidas tiimid end meedias tutvustavad, millised on nende ambitsioonid ning vali välja oma favoriit, kelle lõppprodukti valmimisele kaasa elad. Võistluse kulgu jälgides näed, kes jääb oma ideele kindlaks ning probleemidega tiimid vastamisi seisavad.

White Tiger

White Tiger tiim koosneb kolmest liikmest, kes hobi korras arendavad olemasolevatest toodetest praktilisi tarbeasju. Lumesahk on lastele omase piiramatu kujutlusvõimega, mis kohtab täiskasvanute pragmaatilisust – mis suvel lastele rõõmu toob, saab talvel täiskasvanule kasulik olla.

Algusest peale oleme mõelnud vaid lahendustele, mis on odavad, lihtsad ning inspireeritud juba hästi töötavatest asjadest – seda tugevust konkurentide ees tõid esile ka žüriiliikmed. Seetõttu on meie toote eeliseks hind, mis komponentide tõttu võib enne seeriatootmist olla kõige soodsam. Loodame saavutada parima lõpptulemuse, mida on lihtne seadistada ja kasutada.

WinterBeater

WinterBeater (WB) on talviste olude jaoks loodud robot. WB on isemõtleja ja tunneb lumelükkamisest rõõmu. Kui WB teeb tööd, siis Sina muretsema ei pea, sest teiste liiklejate ja ootamatute takistuste jaoks on robot varustatud anduritega ning saanud vastava ohutuskoolituse.

Selleks, et kinkida sulle veel rohkem väärtusliku aega, õpetame WinterBeaterile ühe triki juurde: kui soovid, puistab robot talvisel hommikul maja ees olevale kõnniteele 400 mm laiuse graniitkillustiku raja.

Meie arendustiim koosneb viiest mehest: mehaanika-, elektri- ja kvaliteediinsenerid, tarkvaraarendaja ja meediaekspert. Kokkuvõtvalt oleme ühtselt tugev meeskond, kes on erinevatelt erialadelt ja puutunud kokku paljude prototüüpide arendustega (nt Skeleton, ABB, Esteg). Kasutades tiimi liikmete praktilisi kogemusi, arendame töökindla ja funktsionaalse lumelükkamisroboti. Meie tootearenduse kulgu saab jooksvalt jälgida Facebooki lehel WinterBeater.

Snowwipe

Täna elame ühiskonnas, kus tulevikutrendide ja eelkõige tehnoloogiatrendide ennustamine on kujunenud trendiks omaette. AI, mis on inglisekeelne lühend tehisintellektile, kasutamine kõnes näitab, et oled maailma arenguga kursis. Snowwipe meeskonna kutsusime kokku selleks, et töötada välja lahendus ühele tulevikuideele, kuidas labidat tõstmata lumest lahti saada.

Snowwipe meeskond kasvas välja TalTechi ISEAUTO projektist, mille käigus omandasime esimesed kogemused autonoomsete sõidukite arendusega. Cleveroni challenge kuulutati välja nädal peale ISEAUTO avalikku demonstreerimist ja see tundus igati loogiline jätk oma teadmiste rakendamiseks ja täiendamiseks. ISEAUTO projekti peame ka mõningaks konkurentsieeliseks mitmete meeskondade ees.

Tänaseks oleme alustanud prototüübi ehitusega, mille kohta me hetkel rohkem informatsiooni anda ei saa. Kuigi võistlus ise on kõigest 1 vaheetapp toote arendustsüklist, siis sellise lühikese aja jooksul võib toote edukuse puhul saada määravaks just mõni strateegiline otsus disaini osas, kuivõrd tehnoloogiline oskus asjad tööle saada.

SNOWER

Tiim Snower koosneb kahest tiimiliikmest, kellega koos kavatseme võita Cleveron Challenge’i tootearendusvõistluse just tänu oma praktilistele oskustele.

Lumerobot Snower on kombinatsioon ajalooliselt läbikatsetatud tehnoloogiatest, mis on unikaalsel viisil omavahel ühendatud. Lumelabidat ja lumefreesi on kohanud tõenäoliselt kõik põhjamaades elavad inimesed, kuid paljud ei ole mõelnud, mis juhtub, kui kaks komponenti omavahel kombineerida.Snower on mõeldud nutikale ja innovatiivsele inimesele, kes tahab ja julgeb oma naabritest eristuda ning kes kasutab uudseid tehnoloogilisi lahendusi igapäevaselt.

Snoweri komponendid lakooniliselt lihtsad. See tagab ühtaegu nii madalama omahinna (tootmis- ja hoolduskulud) kui ka suurema töökindluse võrreldes võib-olla keerukamate süsteemidega. Need aspektid sillutavadki teed soojale vastuvõtule ja headele müügitulemustele. Liikuv tööorgan, ehk naljatades öeldes „ratastega lumelabidas“, sõidab roboti omaniku poolt ettemääratud piirkonnas ringi ja kogub sadanud lume enda peal asuvasse konteinerisse.

Kui vahepeal on lund juurde sadanud, siis saadab laadija tööorgani uuele ringile. Kui aga plats puhas ning lund juurde tulemas ei ole, siis jäävad kaks poolt omavahel kokku ning toimub mobiilse osa laadimine – seda niikauaks, kuniks laadija tuvastab uuesti mahasadanud lume. Õigesse kohta paigutatud laadija korral saab roboti omanik suunata freesist väljuva lume täpselt endale sobivasse kohta – soovi korral kasvõi naabri aeda (tiim „Snower“ ei vastuta siinkohal võimalike tagajärgede eest).

Tiim Snower soovib siinkohal tänada Cleveroni antud tootearendusvõistluse korraldamise eest –  esiteks on see väga hea ja vajalik väljakutse ning teiseks on väga tõenäoline, et ilma selle võistluseta poleks kaks erakordselt tublit ülalpool mainitud masinat eales kohtunud.

Snobot

Snobot võidab Cleveron Challenge, sest meil on väga mitmekesiste kompetentsidega tiim, palju motivatsiooni ja unikaalne idee. Meie jaoks on oluline ehitada robot, mida inimene tahab osta.

Paneme suurt rõhku kasutaja mugavusele, ohutusele ja kiirusele, mis meie arvates on ühed kõige olulisemad kriteeriumid. Kompaktse roboti ruumikasutus on optimaalne ja sahk on suurte mõõtmetega, et koguda korraga võimalikult palju lund. Meie tiimi liikmeteks on mehhatroonikud, arvutisüsteemide TalTechi tudengid ja robootikud.

Simplex

Meeskond Simplex võidab Cleveron Challenge tootearendusvõistluse, sest meie väikeses, kaheliikmelises meeskonnas on olemas täielik kompetents selle ülesande täitmiseks. Omandatud lennundustehniline kõrgharidus ja sellealane töökoht Lennusalgas on arendanud mõlema mehe oskusi nii täpsuses, kvaliteedis kui ka andnud teadmisi ohutuse vajalikkusest.

Roboti disainimisel on kasutatud KISS („Keep it simple, stupid“) printsiipi, et hoida süsteem nii lihtne, ja seega ka lollikindel, kui võimalik. Enesekindla tiimina konkurentide ees oleme valmis lugejaga oma ideed põgusalt jagama, et hoida kursis, kuidas tootearendus sisuliselt muutub ja täiustub – eks žürii näeb, kes meie ideid matkima hakkavad. Tööorganina kasutame plastikharjastega rootorharja, mida ajab ringi võimas harjavaba elektrimootor.

Kasutatav toitesüsteem on robotil 24V 40Ah. Roboti tööd kontrollib Arduino mikrokontroller, millele saab juurde lisada Ardupiloti ja GPSi, mis tagavad suurte platside puhastamisel parima täpsuse. Roboti raam on valmistatud terastorudest, mis annab masinale maksimaalse tugevuse ja jäikuse. Lihtsuses peitub võlu.

Sihkadi Sahkadi

Me oleme noor ja ambitsioonikas tiim Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Nagu võibki eeldada, ei häbene me sugugi välja öelda, et osaleme konkursil ikka selleks, et võita. Peame ennast võidu vääriliseks, sest ehitame lihtsa, kuid väga töökindla seadme – lihtsuses peitub võlu nii tarbija kui ka tootja ja arendaja jaoks. Meie meeskond koosneb värvikatest inimestest, naudime üksteise seltskonda ja võtame kogu protsessi nagu vahvat ühist väljakutset, mitte kui tööd. Meeskonnavaimu soodustab ka asjaolu, et õpime kõik samas klassis.

Valmiv robot on küll lihtsa ehitusega, kuid samas planeerime masinale mitmeid osi ja disainielemente, mida on võimalik kombineerida ja valikuliselt kasutada. Näiteks erinevad keredisainid (sh puidumotiiv), valikuliselt soolajaotur, harjased, juhtmevabad ühendusadapterid ja veel palju muud. Lihtsa, kuid vinge masina abil tahame tõestada, et millegi kasuliku välja töötamiseks pole tingimata vaja inseneriharidust.

Esimeseks eelduseks võidule on mõistagi meie lubadus, et ehitame roboti valmis. Peame oma suurimaks tugevuseks, et Sihkadi Sahkadi toode valmib töökindla, kuid lihtsana. Saame aru, et sellise ambitsioonika plaani arendamine ja teostamine nõuab palju nupukust ja magamata öid, kuid oleme valmis ennast sellise hinnaga proovile panema. Toote teistest erilisemaks muutmiseks üritame leida parima kompromissi hinna ja kvaliteedi vahel.

KYPROC

Kyproc, kas mitte veidi vale nimi sellise projekti tarvis? Kyproc ei sümboliseeri materjali, millest meie masin valmima hakkab, vaid Eestlaste vendi ja õdesid, kes trotsides külma ilma Soomes ja Norras paigaldavad Küproki. Just nende visadus ja ilmastikukindlus on olnud meile suurimaks inspiratsiooniks lumeroboti ehitusel. Kyproc tiim sai kokku pandud meestest, kes kardavad lumelabidaid rohkem kui tuld.

Kui me mõtleme lumekoristusele lähitulevikus, siis on selge, et isetoimetav robot hakkab meid abistama. Autonoomsed muruniidukid ning tolmuimejad ei ole enam mingi uudis- lumekoristus robotid on loogiline jätk sellele kõigele. Väikene erinevus siiski on. Vähemalt alguses saavad lumekoristusrobotid olema veidi haruldasemad kui muruniidukid.

Peamiseks põhjuseks on toote hind, mida hoiab kõrgel tehtava töö komplektsus. Lumekoristus ise on suhteliselt loogiline rutiin, kuid selle automatiseerimine nii, et oleks tagatud ohutus ja töö kvaliteet, muudab selle keeruliseks. Kuid toote hind on miski, mille pärast meie tuleviku klient muretsema ei pea, sest seda robotit ei saagi osta.

Lumekoristus on teenus ja selle pakkumiseks on erinevaid võimalusi. Meie pakutav lahendus on autonoomne lumekoristus robot, mis tagab sulle alati puhta majaesise. Miks ainult sinu majaesine? Miks mitte sinu naabri oma ka? Terve rajoon? Just sellise lähenemisega oleme suutelised lumekoristuse teenuse tooma sedavõrd alla, et see on kättesaadav kõigile. Isegi kui roboti hind on viis või kümme tuhat eurot, siis teenust ostes on tarbija hind oluliselt madalam. Suuremate rajoonide puhul 15-25 eurot kuus ja sinu majaesine ning autokoht on alati lumest puhtad. Selline teenus tundub koheselt juba palju kättesaadavam.

Me näeme tulevikku just läbi toote normaliseerimise ja kättesaadavaks muutmise. Enne veel kui saame surfata tuleviku lainetel peame selle lahenduse teieni tooma.

Tutvu tiimi poolt loodud videoga SIIN.

Aver

Küsimusele, miks võidame just meie, on ilmselge vastus – me oleme ainulaadsed. Omades tiimis värskete mõtetega tudengit, kes on just koolist tulnud ja sinna juurde lisada teine inimene, kes omab kogemusi tootmisseadete ehitamisel, tundub iga takistus ületavana. Samuti lahendame igapäevaselt jooksvaid probleeme tootearenduses, mistõttu oskame enne töö ettevõtmist näha sellest tulevaid probleeme ja neid ka lahendada.

Võistluse kavatseme võita ainulaadse lahendusega, mis arvestab tarbija soove ja võimekust. Varasemale kogemusele tuginedes oleme võimelised valmistama töökindla seadme mahtudes ajalisesse ja finantsi piiridesse.

Konku

Esmaspäev. Väljas on pime jaanuari varahommik ning sajab tihedat lund. Tulles majast välja, lähevad silmad madalast temperatuurist ja kargusest märjaks, nagu oleks pisar silmis. Tööle on minekuks aega 20 minutit. Tavaliselt kulub sõiduks 15 minutit.

Ainult 5 minutit varuaega – kas võtta ette majaesise lumest puhtaks lükkamine ja potentisaalselt riiete läbi higistamine või lepib seekord lumiste jalanõudega ja hiljem auto poolt kinnitambitud lumega? Mis siis, kui auto tänavapoolsesse, tihedaks pressitud lummevalli kinni jääb? Mis siis, kui labidaga lund rookides selja mitmeks päevaks ära tõmbab? Mis siis, kui ilmateatest lubatud ajutisest 5-tunnisest sulailmast tuleva +2 ° C korral tekivad ebakorrapärased jääkamakad ja -loigud, millelt juba õhtul töölt naastes libastuda võib? Need on küsimused, millele iga eramaja elanik (ja autoomanik) on vähemalt korra Eesti talve jooksul kas mõelnud või omal nahal kogenud.

Konku tiim näeb lumerookimisele kulutatud aega kui tüütut talvise aja probleemi ning on võtnud oma südameasjaks see ära lahendada.

Konku tiim on 4-liikmeline eesti- ja välistudengitest koosnev Tallinna Tehnikaülikooli magistrantide punt, kes ehitab lumelükkamisrobotit. Projekti esialgne eesmärk on valmis saada kaugelt juhitav 2-sahaline Konku robot, et testida toote mehaanilist võimekust -ning ületada tiimi seniseid võimeid- sisetingimustes. Kaugem eesmärk on valmis konstrueerida ja programmeerida isejuhtiv Konku robot, millel oleksid täidetud järgmised kasutajapoolsed nõuded:

  • vältida sõidu ajal kokkupõrget autode, inimeste või loomadega; puhastada kasutaja poolt ettemääratud ala lumest;
  • olla isejuhtiv nii päikesepaistelise päevavalguse kui ka öise lumetormi ajal.

Antud nõuded seavad palju tehnilisi väljakutseid, nagu lumetormi käigus lume alla mattunud auto tuvastamine ja vältimine, lumevallide moodustumise vältimine pika talve jooksul, musta jää peal manööverdamine, lumesajus nii seisvate kui ka liikuvate objektide tuvastamine. Lisaks keskkonnast tingitud ekstreemsustele peab robot olema laetav, ohutu garaazis hoidmiseks, mugav kasutada ning hooldada. Antud suunas Konku tootearendus käib ning loodetavasti on novembri keskpaigaks näha esimest kaugjuhitavat robotit.

Leiame, et meie robotil on tulevikku nii tehnilise lahenduse kui ka kasutajasõbralikkuse poole pealt. Anname endast parima, et toode oleks lõppkasutajale mõistlikku hinnaga.

Geenius on Cleveron Challange’i meediapartner.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.