Cleveron hakkab juba sel aastal autonoomse robotkulleriga teenust pakkuma

Cleveroni asutaja Arno Kütt (paremal) tutvustamas peaminister Jüri Ratasele (keskel) robotkullerit Cleveron 701.Foto: Stenbocki maja

Cleveroni isejuhtiv robotkuller-auto, mida esimest korda esitleti 2018. aastal, on ilmet võtmas. Cleveroni asutaja sõnul on ettevõttel kavas arendust jätkata sellises tempos, et esimest teenust hakkab robotkuller pakkuma juba sel aastal.

Cleveron 701 ei ole esimese kuu jooksul, mil see on Viljandi tänavatel sõitnud, ühtegi negatiivse tagajärjega vahejuhtumit esinenud.

Robotkuller on sõitnud pea tuhat kilomeetrit

2018. aasta lõpus teatas pakiroboteid valmistav Viljandi ettevõte, et nende järgmiseks suureks arenduseks saab olema isejuhtiv kullerrobot, mis ühel hetkel peaks asendama linnade vahel sõitvaid inimeste poolt juhitavaid kaubikuid.

Toona lootis Cleveroni asutaja Arno Kütt, et esimene pilootprogramm käivitatakse 2020. aastal. See lootus on tema sõnul tänavu ka täitumas. Küti sõnul käivitatakse pilootprogramm Eestis, kuid mida see endast täpsemalt kujutab ei soostunud ta praegu avama.

Peaminister Jüri Ratas (vasakul) ja Cleveroni juht Arno Kütt (paremal) Cleveroni robotkulleri taustal.Foto: Stenbocki maja

Ühel hetkel isesõitvaks arendatav robotkuller on praeguseks Viljandi tänavatel sõitnud ligikaudu kuu aega ning selle ajaga on läbitud pea tuhat kilomeetrit. Küti sõnul ei ole selle perioodi ega distantsi jooksul esinenud ühtegi negatiivset juhtumit.

“Oleme saanud sisendit, mida paremaks teha ja õpime, kuidas kaugjuht tavaliikluses hakkama saab. Praegu testime kaugjuhtimist. Kontoris on juhi töökohal rool ning monitorid, kes juhib autot. Praegu ei ole tegu isejuhtiva vaid kaugjuhitava autoga,” täpsustas Kütt.

Liikluses osalemise ajal sõidab roboti järel juhtauto, kus viibib sees kaks inimest, kellest üks on ohuolukorras valmis igal hetkel võtma robotauto üle juhtimise üle.

Isejuhtivana oskab robotkuller praegu sõita kinnisel territooriumil. Kütt näeb, et aeg, mil robotkuller on avalikele teedele ise 100% isejuhtiv on 10 kuni 20 aasta kaugusel.

“Näeme, et tuleb kaugjuht ja juhiabid, mis aitavad erinevates olukordades isejuhtida, kuid ma ei näe seda varianti, et inimene täielikult ära jääb lähima kümne kuni kahekümne aasta jooksul. Pigem saab kaugjuht ühel hetkel võtta vastutuse korraga mitme auto eest, mitte vaid ühe eest,” lisas ta.

Praegu valminud robotkulleri puhul testitakse autoplatvormi ehk see, mis hakkab sinna peale tulema on järgmine samm. Järgmine samm peaks tema sõnul saabuma juba sel aastal juba mainitud pilootprogrammi raames.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.