Uudis

Disainerid kujundasid Eesti e-hääletamise jaoks mobiilirakenduse

Disainerid Kaupo Kalda ja Toomas Tartes disainistuudiost Reactive lõid rahulolematusest senise Eesti e-hääletamise üle kujunduse äpile, millega saaks valimistel osaleda ainult mobiiltelefoniga.

“Mäletan eelmisi valimisi, need olid KOV 2017 ja e-hääletas ligi 186 000 kodanikku. Mul oli tookord meeles, et saan Eestis mobiiliga valida, aga olin samas unustanud, et tegelikult sain mobiiliga vaid PINi sisse lüüa ning vanaldase ilmega rakenduse pidin ikkagi arvutisse laadima. See kõik oli lihtne, aga tahaks veel mõnusamat kõik-ühes kaasaegset lahendust. On vast nutitelefone täna rohkemgi kasutusel kui arvuteid,” selgitas Kalda tausta, miks töö ette võeti.

Disainerite loodud lahendus m-hääletamiseks on selline, kus kogu protsessi alates autentimisest kuni hääletamiseni saab teha ainult telefoniga. Kalda sõnul võeti eeskujuks estonia.ee brändi stilistikat ja hoiti joont natuke pidulikuna.

Tegu on olemusel esimese visuaalse nägemusega, millesse disainerid panid paar töötundi, mitte valmis lahendusega. “Oleme disaineritena proaktiivsed, kuna tahame ägedamat e-riiki, kuhu kaasataks rohkem ka heal tasemel disainereid (ilma neid bürokraatiaga hulluks ajamata).

Peale lihtsalt kandidaatide nimekirja ja valiku tegemise on disainerite nägemuses hääletamise rakendus ka lisainfo.

“Ideaalis võiksid valimised olla natukene ilmekamad, seetõttu panime juurde kandidaatide portreed ja kompaktsed valimislubadused. Ehk saaks valimisäpp aidata ka valiku tegemisel, sest nii palju kui sõpradelt küsisime, siis ega väga ei osata valida ja valitakse pigem ikka “see kes alati”. Selleks võiks seal olla ka lihtsamapoolne riiklik valimiskompass, mis aitab selektsiooni õgvendamisel juhul, kui sul tegelikult pole eriti teadmist, keda valida,” pakuvad disainerid ja jätavad üles võimaluse, et teadlased võiks teha neutraalse valimiskompassi.

Disainerid on varemgi loonud oma nägemusi Eesti e-riigi teenustest. Näiteks lõid nad oma visiooni eesti.ee portaali disainist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.