Domeenide registripidaja: see on innovatsiooni tegemine innovatsiooni pärast, mis tuleb teistel kinni maksta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
domeen.png

Ühe suurema Eesti registripidaja Elkdata OÜ juhatuse liige Margus Merilai sõnul on Eesti .ee maatähisega domeenireeglite uuendamises raske näha domeeniomanike kaitsmist ja selle asemel võib leida innovatsiooni tegemist innovatsiooni enda pärast, mis tuleb teistel kinni maksta.

Eesti interneti sihtasutus (EIS) hakkas pakkuma domeenideregistreerimist lühemaks ajaks kui aasta. Kas turulon selle järele nõudlust ja kas seda teha onpakkumine äriliselt mõistlik?

Meie hinnangul ei ole see kindlasti mõistlik. Hallates üle 25 000 domeeni võime kindlalt väita, et kliendid selle järgi vajadust ei näe.

EISipoolt läbiviidud uuring, mis sai eeldatavasti muudatuse läbiviimise otsuse lõplikuks aluseks, paraku ka meile selle võimaluse tekkimise vajadust ei kinnita, kus tegemist oleks tõesti registreerijatele oodatud ja vajaliku lisaväärtusega. Küsiti 775 isikult, kellest vaid 18% olid juriidilised isikud ehk ettevõtted – küll aga reaalsuses on domeenid just ettevõtete poolt aktiivses kasutuses. Seda mitte selle pärast, et domeeni saab vaid aastaks registreerida, vaid ikka selle pärast, et ettevõtetel on domeeni vaja ja mitte mõneks kuuks.

Kui ka eraisikud domeeni soovivad registreerida, siis nad oma hobiprojekti, huviala, blogi või perekonna domeeni ei registreeri vaid mõneks kuuks.

Kuna .ee domeeni hind on niivõrd palju langenud viimaste aastate jooksul, siis ei ole asi enam ka rahas.

Seega tegemist on meie hinnangul innovatsiooni tegemisega innovatsiooni pärast, mille arendus ja halduskulud tuleb domeeni registripidajatel ehk meil kinni maksta.

Kui registripidajate töögrupis esimese asjana küsisin, et kas seda on ka mujal tehtud ning kui Hollandi näide välja toodi, siis paraku ei osanud keegi EISis Hollandi kogemuse kohta midagi öelda. Tunduks muidugi loogiline, et kui mõni uus idee lauale tekib, siis oleks mõistlik esimese asjana teiste riikide partneritelt tagasisidet küsida. Võib vaid järeldada, et see tegelikult ei olnud oluline.

Kuigi EIS lükkas lühemate perioodide "turuletoomise" saadetud pöördumise najal edasi maikuusse, siis see ei ole kindlasti meie jaoks lahendus. Oleme valmis teiste registripidajatega seljad kokku panema, et see domeenireeglite muudatus ei jõustuks üldse. Toon lisaks reaalse vajaduse puudumisele ning registripidajate arendus- ja halduskoormuse suurenemisele välja veel mõned punktid:

  • Kui domeeni valitakse ja ei osata otsustada, et millist ikkavõtta, siis nüüd soodustaks reeglid nende massilist broneerimist (ilma kasutuselevõtuta). Keegi teine, kes reaalselt seda domeeni tahaks kasutada, seda endale registreerida ei saaks. Tegemist ei pea olema pahatahtliku käitumisega, aga see on loogiline käitumine registreerija poolt. Tänasel päeval peab registreerija ikka veidi mõtlema, et kas seda või teist ikka tasub igaks juhuks "riiulisse" registreerida.
  • Lühemaks perioodiks registreerimine soodustab "domeenide määrimist". Need lühiajaliselt ja pahatahtlikuteks toimingutest registreeritud domeenid jäävad üle maailma erinevatesse "pahalaste" nimekirjadesse ja on kahjustatud – järgmiseheatahtliku registreerija jaoks määrdunud. Pahalane võtab järgmise domeeni, mida kahjustada.

EIS plaanib hakata domeenide oksjoneid korraldama, lastes muuhulgas välja ka seni blokeeritud domeenid. Kuidas te registreerijana seda hindate?

Sellel ideel on erinevaid tahke ning seda on võimalik ka mitmeti tõlgendada. Üheltpoolt tundub ju tore, kui kogemata pikendamata jäänud domeen on võimalik veel viimasel hetkel ikkagi endale oksjoni korras osta. Vähemalt eijää sellest siis ilma.

Reaalsus on enamasti see, et kui mitme kuu jooksul on domeeni aegumise teavitusi ignoreeritud ja aegumise järel pole omanik ka reageerinud, siis ega ta viimase 24tunni jooksul oksjonil ka sellele ei reageeri.

Seega oksjonil osalevad hoopis teised isikud, võidab nagu ikka suurem rahakott.Sellest tulenevalt ei ole ikkagi võimalik seda ideed tõlgendada domeeniomanike kaitsemisena vaid see täidab ikkagi mingeid muid nägemusi, mis minu hinnangul ei ole EISi eesmärk.

EISi kaasamise heas tavas muudetakse seniste gruppide ja nõukodade rolli, tagasisidet kuulatakse sotsiaalmeedias ja sisuline suunanäitaminejääb ainult EISi nõukogule. Kui vajalik oleks teiste sidusgruppide kaasamine?

Kuna Eesti Interneti sihtasutusesindab meid kõiki, kes me .ee domeeni all tegutseme, siis otsused peaksid olema tasakaalus. Antud organisatsioon peaks arvestama nii enda kogemust, registripidajate arvamust, kui ka neutraalse huvigrupi arvamust. Siis oleks kaetud nii sihtasutuse enda nägemus, .ee domeene reaalselt klientideni viivate osapoolte arvamus kui ka ilma äriliste ja isiklike ambitsioonideta pädevate isikute arvamus.

Lahtiütlus: Geenius.ee teeb koostööd Elkdata OÜ-ga Veebimajutuse blogi avaldamisel. See intervjuu ei ole osa koostööst.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.