Domeenioksjon paneb hangeldajad ja tavainimesed vähemalt teoorias võrdsele positsioonile

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
eesti-interneti-sa-domeen.jpg

Eesti Interneti sihtasutus (EIS) arendab domeenioksjoni keskkonda, millega nad loodavad tagada kõikidele potentsiaalsetele registreerijatele võrdsemad võimalused kustuvate domeenide registreerimiseks.

Zone.ee juhatuse liikme Ardi Jürgensi sõnul on EIS aasta tagasi antud kriitikat võtnud kuulda ning oksjoni idee viimistlemisesse kaasati ka registripidajad. Veebimajutus.ee juhatuse liige Margus Merilai näeb ideel samuti jumet, kuid leiab, et sel on ka mitmeid kitsaskohti.

Kriitikat võeti kuulda

“Tuleb tunnistada, et 2016. aastal avalikustatud Eesti Interneti SA plaan hakata registreerijate poolt hüljatavaid domeene oksjonile panema oli esialgu nii ähmane, et võõrastas meid väga. Ka minu esmane analüüs seda võimaldavate domeenireeglite muudatuste osas oli äärmiselt kriitiline,” sõnas Jürgens.

Tippdomeeni registri kiituseks ütleb ta, et tehtud kriitikat võeti tõsiselt, registripidajad kaasati oksjoni idee viimistlemisesse ning täna aktuaalse oksjonimudeli väljatöötamisel on arvesse võetud sisuliselt kõiki nende tehtud ettepanekuid.

“Riskid, et register, registripidajad või spekulandid suudaksid oksjonite protsessiga oluliselt manipuleerida, said seeläbi märkimisväärselt kahandatud,” sõnas Jürgens. Tema sõnul ei ole vabanevate domeenide oksjonile panemine iseenesest maailmas ainulaadne.

“Populaarsete geneeriliste tippdomeenide registripidajad on seda harrastanud aastakümneid, aga ilma igasuguste altruistlike motiivideta – omakasu eesmärgil. Eesti Interneti SA kava rakendada oksjonit riikliku tippdomeeni kontekstis ja registri tasandil on unikaalne, mis kombinatsioonis välja töötatud oksjonimudeliga on kindlasti innovatsioonina tunnustatav,” täpsustas Jürgens.

Teoorias on hangeldajad ja tavainimesed võrdsed

Veebimajutus.ee juhatuse liikemele Margus Merilaile meeldib eelkõige see mõte, et domeenidega hangeldajad ja tavainimesed on teoorias võrdsel positsioonil ja mõlemad saavad pakkumise teha.

“Tänane olukord on paraku selline, et hangeldajatel on paremad tööriistad domeeni vabanemisel selle esimesena registreerimiseks. Küsitav on muidugi see, et kui palju selliseid ilmajäämisi on – .ee domeen ei ole ikkagi väga atraktiivne laias maailmas, v.a hiinlaste jaoks, mis tõenäoliselt ka lõpuks vaibub,” sõnas ta.

Veebimajutust juhtiv Merilai leiab, et kuna EISil ei ole nende sõnul eesmärk raha teenida, siis on pimeoksjoni lahendus mõistlik.

“Miks aga varasemalt mainisin “teoorias võrdsel positsioonil” olemist, siis reaalsuses ma ei usu et seal oksjonikeskkonnas suur külastus olema hakkab. Käivad pigem ikkagi huvipakkuvad osapooled ja need, kes on eelnevalt juba mingit domeeni pikalt jälginud ning keda on EIS ise või mõni registripidaja nõustanud. Muidu ta ei oska sinna minna ega seal jälgimas käia,” tõi Merilai välja võimaliku probleemi.

“Üheks vähese kasutatavuse probleemiks võibki saada see, et üldiselt sellest ei teata ning et see ajaaken pakkumise tegemiseks on liiga väike,” lisa ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.