Täna hommikul selgus USA valimistulemus, mille järgi on järgmine USA president ärimees ja teletäht Donald Trump. Valimiste korralduse ja käigu üle tuli üle riigi palju kaebusi, sealhulgas Trumpilt endalt. Muuhulgas tõrkusid enneolematult palju arvutid, kuid ei esinenud märke, et valimisprotsessi oleks küberrünnakutega häiritud.
Ühte sorti häda oli valijate elektrooniliste nimekirjadega, mislaiaulatuslikultColorados, mis oli üks valimiste kaalukeeleks olevatestosariikidest. Osariigi valijate registreerimise infosüsteem oli kohati kättesaamatu, mis takistas ametnikel nii kirja teel kui jaoskondades antud häälte vastuvõtmist. Tõrge lahenes pärastlõunal, esialgu pole veel teada, kas häire oli põhjustatud kuritahtlikust küberrünnakust või muust põhjusest.
Sarnaseid tõrkeid oli ka teises kaalukeele-osariigis Põhja-Carolinas, vahendas Wall Street Journal.Ühes maakonnas ei toiminud valijate elektrooniline nimekiri ja pabernimekirjade kasutamine tõi viivitusi.
Teist sorti probleem puudutas elektrooniliseks valimiseks kasutatavaid arvuteid, millel inimesed jaoskondades oma hääli andsid. Nendel esinev probleem oli see, et kui inimene vajutas puutetundlikul ekraanilvabariiklaste kandidaadi nimele, siis "hüppas" tema antud hääl demokraadile. Sarnaseid probleeme valimismasinatega raporteeriti nii Philadelphias kui Virginia osariigis, mis põhjustasid mõnel pool järjekordi.
Valimisõhtul kasutas Trump võimalust ja kritiseerishääle "hüppamise" näite varal seda, kuidas üle riigi mitmel pool korraldati valimispettusi. Trump ei täpsustanud juhtumeid, mida ta silmas pidas.
Üha rohkem probleeme, kuna kasutusel on vanad arvutid
Valimisi jälginud New Yorki ülikooli õppejõud Wendy Weiser kommenteeris, et valimismasinatega on probleeme rohkem, kui ühegi varasema valimise juures juhtunud on. "See on tõesti laialt levinud." Valimismasinatega onprobleeme olnud Lõuna-Carolinas, New Yorkis, Missouris, Georgias, Virginias, Pennsylvanias, Kentuckys, Connecticutis, Massachusettsis, Illinoisis ja Indianas.
Enne kui hakata aga Mirai botnetti kahtlustama, tasub arvestada proosalisemat põhjust. Laiemalt levivate tõrgete põhjus on see, et valimismasinatena on kasutusel vananenud riist- ja tarkvara. Weiseri sõnul kasutavad 42 osariiki valimismasinaid, mis on rohkem kui kümme aastat vanad. "Need lihtsalt lagunevad," ütles ta.
Google'i interaktiivne kaart
Kui inimesed valimiste käigus mingite probleemide otsa satuvad, siis esimene reaktsioon on muidugi seda guugeldada. Sellest tulevate andmete põhjal koostas Google interaktiivse kaardi, mis kajastab seda, milliste probleemide otsas millal ja kus Ameerika otsas inimesed sattunud on.
Ka selle põhjal on näha, et probleeme valimismasinatega on üle riigi, eriti idarannikul, kuid samas ei ole tegu domineeriva tõrkega.
Foto: Saul Loev/AFP/Scanpix