Uudis

Droone müüvat Eesti ettevõtet süüdistatakse pettuses

Geeniuse lugeja saatis toimetusele vihje, milles viitab veebilehele, kus reklaamitakse drooni, mis “võtab Eestit üle” (kirjapilt muutmata-toim.). Lähemalt uurides võib asjaga seotud Eesti firma juurest leida mitmeid iseärasusi ning kõige tipuks süüdistatakse firmat ka pettuses.

Mehitamata õhusõidukit müüva firma juht väidab aga, et droon on nende endi poolt arendatud ning sotsiaalmeedias ringlev väide pettusest ei vasta tõele.

Eesti firma poolt arendatud, kuid toodetakse Hiinas

Drone720x.com veebilehe kaudu müüb ettevõte Novads OÜ drooni, mille hind on 99 eurot. Ettevõtte juhatusse kuulub ainuisikuliselt Pjotr Novikov, kes ajakirjanikuga peetud telefonikõnes väitis, et ettevõte loodi ning ühtlasi ka drooni arendusega alustati kolm aastat tagasi.

Äriregistri andmeil saab aga ettevõte tuleval reedel kaheaastaseks. Novikov ei soostunud müüginumbreid avalikustamast viidates konfidentsiaalsusele. E-krediidiinfo kohaselt on ettevõte käive eelmisest aastast saadik olnud 0 eurot.

Ettevõtja sõnul on droon nende endi poolt arendatud, kuid seda toodetakse Hiinas. Kuigi ta rõhutas korduvalt, et droon on unikaalne tõi ta välja Hiinas tootmise eripära, mistõttu võib turul olla veel teisigi analoogseid lennumasinaid.

Kiire guugeldamise abil jõuabki mitme e-poeni, kus müüakse analoogset drooni kõigest 23 euro eest. Lisaks leiab ka mitmeid YouTube’i videoid, kus välimuse poolest väga sarnast drooni on katsetatud juba mitu aastat tagasi.

Novikov ei soostunud ajakirjanikule ütlemast, millal nad drooni müügiga alustasid, väites, et kõik informatsioon on ettevõtte veebilehel üleval. Sellekohast informatsiooni ei õnnestunud ajakirjanikul veebilehelt leida.

Pettusekahtlus

Internetist ettevõtte kohta informatsiooni otsides jõuab Facebooki postituseni, milles teatab pahur klient, et soetas endale Drone720X drooni, kuid ei ole kaupa kätte saanud ega ei ole talle ka raha tagastatud. Postitaja väitel on tegu pettusega.

Novikov ei olnud küll antud postitust näinud, kuid tõi välja eripära, et drooni ostnu peaks alati vaatama, et talle on droon müüdud just Drone720X.com poolt, mitte mõne muu ettevõtte poolt, mis kasutab väga sarnast nime.

Pahura postituse teinud ostja viitab oma postituses konkreetsele veebilehele, mis on äravahetamiseni sarnane Novikovi ettevõtte omaga ning kontaktaadressi real on ka samad telefoninumbrid ning meiliaadressid.

Kuna veebilehe WHOIS andmetes pole selle omanikku kirjas ei saa üheselt öelda, et pahura kliendi poolt viidatud e-pood kuuluks Novikovi ettevõttele. Küll aga on Novads OÜ ning pettuses süüdistatav e-poe domeenid mõlemad registreeritud teenuse namecheap.com kaudu.

Novikovi väitel neil klientidega probleeme pole olnud ning soovitab kõigil, kel on tellimustega probleeme esinenud võtta ühendust klienditoega.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.