E-hääletamine algas paari väheolulise viperusega

Artikkel uuendatud kell 12.08, esines veel üks viperus

E-valimised.Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Täna hommikul algas Riigikogu valimiste eel- ja e-hääletamine. Veidi rohkem kui tunni ajaga on oma e-hääle edukalt ära andnud juba üle 12 000 valija. Kuigi e-hääletamine pidi algama täpselt kell 9.00, algas see siiski mõni minut hiljem. 

Valimisteenistuse juht Arne Koitmäe tõdes Digigeeniusele, et kuna valijarakendus laetakse veebilehele valimised.ee käsitsi, tekkis mõneminutiline hilinemine. Ühtlasi teatas veebileht esialgu ekslikult, et e-häält saab anda lausa 37 päeva jooksul. 

“Päevade loendur kuvas sekundite vältel tõesti vale infot. Tegu oli inimliku eksitusega,” sõnas ta. 

Tõsiseid viperusi ei ole esinenud

27. veebruaril kell 9.01 tehtud kuvatõmmis valimised.ee veebilehest.Foto: Kuvatõmmis/Geenius Meedia

Kui eelmiste valimiste ehk kohalike omavalitsuse valimiste ajal 2021. aastal saatsid e-hääletamist esimestel tundidel mitu viperust, siis sel korral ei ole midagi nii tõsist esinenud. 

Küll aga ei saanud e-häält andma hakata enne kella 9.04. Kui aga rakendus oli juba kätte saadud, toimis e-hääle andmine korrektselt. 

“Valijarakendus avaldatakse valimised.ee lehel käsitsi. Seda ei tehta enne kella 9, mil e-hääletamine algab. Sellest võib tekkida paariminutiline viivitus, enne kui rakendus veebilehel kuvatakse,” ütles Koitmäe.

Kui aga mõnel valijal oli soov kontrollida valimised.ee lehelt allalaaditud programmi ehtsust, oli esimese tunni aja jooksul tal seda mõneti keeruline teha. Nimelt suunas avaleht “autentsuse kontrollimise” lehele, kuid lingi all ei olnud kontrollimisest sõnagi juttu. 

Käsitsi otsides oli siiski võimalik leida koht, kus räägiti programmi “usaldusväärsuse kontrollimisest”. Geeniuse toimetuse tähelepanu pööramise peale muudeti Koitmäe kinnitusel veebilehel sõnastust ja linke. 

Artikkel uuendatud kell 12.08

Valimisteenistus andis keskpäeval pressiteate vahendusel teada, et rahvastikuregistrist valimiste infosüsteemi saadetud uuendused valijate nimekirjas ei jõudnud e-hääletamise alguseks e-hääletamise süsteemi.

Seetõttu kuvas valijarakendus osadel valijatel vale valimisringkonda. Praeguseks on uuendused süsteemi sisse viidud. Viimase nädala jooksul tehtud uuendused ei jõudnud e-hääletamise alguseks valimiste infosüsteemist e-hääletamise süsteemi. Esialgsetel andmetel puudutas see umbes 7500 muudatust rahvastikuregistris – sealhulgas elukohaandmed, nime muutmised ja vanusega seotud valimisõiguse andmed.

“Kui valija jõudis juba e-hääletada ning talle kuvati vale ringkond, siis peab ta uuesti hääletama. E-hääletamine kestab laupäeva, 4. märtsi kella kaheksani õhtul. Valija saab e-hääletada nii palju kordi kui ta soovib – lugemisele läheb kõige viimasena antud hääl,” kirjutati pressiteates.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.