E-hääletamise juht: ühekordse templi saamine ei tähenda, et e-valimised on turvalised või ebaturvalised

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
E-hääletamise juht Tarvi Martens.Foto Postimees/Scanpix

Väliskaubandus- ja IT-ministri kandidaat Marti Kuusik ütles eile, et uue koalitsiooni eesmärk on teha lõplikult kindlaks e-valimiste turvalisus ning kui eksperdid ei suuda e-valimistele heakskiitu anda, siis kaalutakse selle lõpetamist.

E-hääletamise juhi Tarvi Martensi sõnul on sõltumatud eksperdid e-valimiste osas oma heakskiidu juba andnud ning enne e-valimiste kasutuselevõttu kaaluti kõiki ohte.

Lisaks ei näe Martens, et ühekordse nii-öelda templi saamine tähendaks, et süsteem on jätkuvalt turvaline ehk turvateste peaks tegema jooksvalt ja pidevalt. Sellest hoolimata tervitab ta täiendavat süsteemi auditeerimise mõtet.

OSCE esindajad on turvalisust uurinud kõikidel parlamendivalimisel

Meile antud vastustes ei jäta vabariigi valimisteenistuse e-hääletamise juht Tarvi Martens muljet, et ta kardaks e-hääletamise osas tehtavaid teste.

Konkreetsele küsimusele, kuidas saaks e-hääletamist veel testida, soovitab ta tutvuda e-hääletamise avaliku lähtekoodiga ning ärgitab igat soovijat seda uurima ja vastavalt oma äranägemisele testima.

“Ma ei mõista seda, ühekordne “tempel” ei taga, et süsteem on jätkuvalt turvaline. Turvalisus on protsess ja turvalisust ei saa tõestada – saab vaid ebaturvalisust,” sõnas Martens.

E-hääletamise võimalike ohtude ja riskide üle on Martensi sõnul arutletud pikalt ning seni on kõik sõltumatud eksperdid soovitanud e-hääletamisega jätkata.

Ühe näitena toob ta välja 2010. aastast pärineva e-hääletamise kontseptsiooni turve dokumendi, mis on veebist kõigile tasuta kättesaadav.

“Alates 2007. aastast on igal parlamendivalimistel käinud OSCE/OHDIR delegatsioon ja uurinud sügavuti e-hääletamist. Vastavad raportid on saadaval OSCE veebilehel. Oleksin väga tänulik kui potentsiaalne uus koalitsioon suudaks leida täiendavat jõudu süsteemi auditeerimiseks. Kes ja kuidas, eks siis paistab, mis välja pakutakse. See on küsimus neile,” ütles Martens.

E-hääle andmine mobiilis on keeruline

Eesti e-riigi ja infoühiskonda juhtiva hakkav Kuusik on enda südameprobleemiks võtnud e-riigi kolimise mobiili, mis tähendab ka seda, et kui e-valimised saavad ministri jaoks vajaliku templi kätte, siis on tal soov ka need teha mobiilsetest seadmetest kättesaadavaks.

Kuigi valimisteenistus on selle võimaluse üle juba pikalt arutlenud, siis ei ole Martensi sõnul veel lõplikku selgust saabunud.

“Eelmisel aastal pidasime maha avatud seminari, kus vaagisime poolt- ja vastuargumente. Lõpliku vastuse andmiseks on vajalikud täiendavad eeluuringud, mis on plaanis läbi viia peale Euroopa parlamendi valimisi sellel aastal. Siis on argumendid laual ja tee otsustuseks vaba,” sõnas ta.

Martensi isiklik esialgne tunne on, et mobiilist hääletamine ei lahenda mingit probleemi kuna inimestel on juurdepääs arvutitele endiselt olemas.

“See suurendab kulusid ja turvariske seoses uute platvormide tulekuga ning mis kõige olulisem küsimus: mis kontrollib mobiililt hääletamise turvalisust?” arutles Martens.

“Täna hääletame arvutist ja kontrollime nutiseadmega, kas meie arvuti hääletas õigesti ja hääl jõudis vastavalt tahtele kohale. Kui nüüd hääletad nutiseadmest, siis mis seda kontrollib? Teine nutiseade?”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.