E-ostlemise ABC: kuidas välismaistest veebipoodidest kaupa tellida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
6983545613_06b26b5564_o.jpg

Internetis ostlemine on tore, kuid tihti pelgavad mitmed inimesed välimaalt kaupa tellida, kuna arvavad, et õige kauba valimine on liialt keerukas, makstes võib saada petta või üldse ostuta jätta.Tegelikult on e-ostlemine lihtsam kui võib arvata.

Kauba valimine

Välismaistes veebipoodides surfatesvõib leida kõiksugu kraami, kuid on oluline tähele panna, et kaup Eestis töötaks ning et seda võib Eestisse üldse posti teel tellida. Kui veebipood tundub pakkuvat kaupa, mille hind on liiga hea, et tõsi olla, kontrolli poe tausta veebist infot otsides.

Sobivus

Kauba sobivus käib eelkõige tehnoloogiaseadmete kohta. Parim näide sellest on erinevat tüüpi pistikud. Mujal maailmas ei ole pistikud sellised, nagu me siin harjunud oleme. Seega tuleb tähele panna, et tellitud seadmel oleks sobiv seinakontakt. Seda saab lugeda eseme kirjelduses või vaadata piltide pealt. Kui pistik sobilik ei ole, siis tasuks kohe ka adapter tellida.

Samuti tuleb tähele panna, et soovitud funktsioonid töötaksid ka muudes riikides. Näiteks võib juhtuda, et häälkäsklustel töötav seade ei saa inglise keelest, või ammugi eesti keelest, midagi aru. Sama kehtib näiteks mõningate raadioseadmete kohta, nagu 4G ühendusega telefonid. Kuigi USAs ja Euroopas müüdavad telefonid on tihti hästi ühilduvad, on probleeme üksnes Hiina turu jaoks toodetud telefonidega.

Seega peaks tellitava kaubakirjelduse läbi lugema javeenduma, et just seda ostja soovibki.

Legaalsus

Eestisse ei tohi välismaalt tellida tooteid, mis on meil keelatud. Seega ei tohi kindlasti tellida narkootikume ega muid narkootilisi aineid, suitsuvabasid tubakatooteid (snus), aga ka näiteks raadiolainete segamiseks mõeldud elektroonikat.Kui kahtled, kas soovitud toodet tohib tellida, tasub selle kohta uurida maksu- ja tolliametilt.

Ostude eest tasumine

Ostude eest tasumiseks on mitmeid võimalusi, siin on enamlevinud maksevõimalused ning kuidasneid kasutada saab.

Krediitkaart

Krediitkaart on internetis ostlemiseks kõige levinum lahendus. Pead sisestama enda kaardi numbri, selle kehtivusaja ning turvakoodi. Krediitkaarti saad taotleda enda pangast. „Krediit“ on küll hirmus sõna, kuid seda ei tasu liialt karta. Uuri oma kodupangalt krediitkaardi tingumusi ning mõista, kas see on sulle sobiv. Väga sageli saab krediitkaardioste teha ka kaardiga, mis on ametlikul deebetkaart, kuid millel on aktiveeritud internetiostud.

PayPal

PayPal on saadaval pea kõikides välismaistes internetipoodides. Tihti hoiavad inimesed sellest eemale, kuna nad ei ole kindlad, mis see endast kujutab ning kuidas seda kasutada.

PayPal on kõige lihtsamalt öeldes elektrooniline rahakott, kus saad oma raha hoida. Maksmiseks pead sinna vaid oma kontolt raha kandma ning siis saad rahakotti internetipoele näidates ostu kergesti sooritada. PayPali kontole saab raha kanda krediitkaardiga, kuid ka Swedbanki, SEB ning Nordea internetipangast. Samuti on võimalik PayPaliga liita oma pangakonto või krediitkaart.

Skrill

Skrill meenutab oma olemuselt PayPali. Sinna saab raha kanda samade pankade kaudu, kuid samuti saab raha kanda lihtsa ülekandena. Siis võtab raha laekumine küll mõned päevad aega.

Kasuta oma panga võimalusi

Kõikidel pankadel on oma klientidele pakkumisel erinevaid lahendusi, mille abil saavad nad internetis oste sooritada. Kõige tavalisem neist on internetis turvaliste ostude lubamine. Selle teenuse abil on võimalik oma pangakaart programmiga ühendada ning nõnda selle abil kui krediitkaardiga internetis oste sooritada. Siiski, pankade ning kaartide tingimused on erinevad. Uuri oma pangalt, milliste kaartidega saab programmi kasutada.

SEB panga klientidele on saadaval veel üks väga kerge lahendus: virtuaalne krediitkaart. Kaart kehtib vaid piiratud aega ning sellega saab kerge vaevaga internetis oste sooritada. Pank annab kliendile kõik vajalikud andmed, mis internetipoes krediitkaardilahtrisse sisestada ning nii saabki kergelt internetist kaupa soetada.

Küsi sõbra abi

Kui ikkagi ise kauba tellimine liiga keeruline tundub, siis võib alati teadja abi küsida. Kõigi tutvusringkonnas on keegi, kes veedab liiga suure osa oma vabast ajast välismaistes internetipoodides kaupa tellides. Kui küsida, siis ta kindlasti võib sulle ka midagi tellida.

Kõike seda arvestades võib siiski ette tulla mõningaid takistusi. Probleeme võib tekkida alaealistel, kes ei saa endale veel krediitkaarti hankida. Samuti võib esineda probleeme neil, kel on minevikus olnud probleeme krediidi saamisega. Kõik see aga sõltub konkreetsest juhtumist, seega on mõttekas oma panga klienditoe numbrile helistada.

Transport

Pakkide saabumine võtab olenevalt asukohariigist aega 1-100 päeva. Mida kaugemal on riik, seda kauem transport aega võtab, kuigi tihti on näiteks kõik Euroopa Liidu riigid ühes kategoorias. Kuid lisaks ajakulule on transpordiga seotud ka rahalised kulud.

Mitmed veebipoed pakuvad tellitud esemetele tasuta transporti. Nende saadetistega probleeme ei ole: maksa valitud kauba eest ning see pannakse sinu poole teele.

Teine lugu on aga veebipoodidega, mis transporti tasuta ei paku. Neil juhtudel võib transpordimaksumus olenevalt tellimuse kaalust ja kogusest vägagi suureks osutuda, seega jälgi kindlasti enne makmist tarneviiside hindu.

Lisaks transpordikulule võivad väljaspoolt Euroopa Liitutellitud pakkidele lisanduda tolli- ning käibemaks. Käibemaksu ei tuletasuda, kuisaadetud paki väärtus jääb alla 22 euro või kui eraisiku saadetud kinkesaadetise väärtus jääb alla 45 euro. Tollimaksu ei tuletasuda juhul, kuikui paki väärtus jääb alla 150 euro.Käibemaks jääb harilikult 20% juurde saadetise väärtusest ning tollimaks 1%-19% juurde. Kui Eestisse saabunud kauba eest on vaja makse maksta, võtab sinuga ühendust postifirma.

Foto: Intel Free Press

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.